Reklama

Niedziela Lubelska

LUBLIN

Diamentowi kapłani

W kaplicy Zmartwychwstania Pańskiego w Domu Księży przy ul. Bernardyńskiej odbyły się uroczystości jubileuszowe z okazji 60-lecia kapłaństwa.

Niedziela lubelska 26/2022, str. II

[ TEMATY ]

jubileusz kapłaństwa

Tomasz Kamiński

6 jubilatów dziękowało Bogu za 60 lat kapłaństwa

6 jubilatów  dziękowało Bogu za 60 lat kapłaństwa

Wgronie diamentowych jubilatów znaleźli się: abp senior Stanisław Wielgus, ks. Władysław Kowalik, ks. Czesław Przech, ks. Czesław Pac, ks. Marian Kęcik i ks. Eugeniusz Kościółko. Eucharystii przewodniczył abp Stanisław Budzik. 10 czerwca na uroczystość przybyło wielu księży, siostry zakonne, rodzina i przyjaciele; obecny był bp Ryszard Karpiński.

W homilii abp Stanisław Budzik przywołał osobę św. Jana Pawła II. – Prawie połowa waszego kapłaństwa przebiegała w blasku tego niezwykłego pontyfikatu – powiedział metropolita. Zauważył, że motyw poszukiwania, docierania do źródła, zawsze był bliski Ojcu Świętemu. – Każdy jubileusz kapłański ma coś z opisanego przez Jana Pawła II dramatyzmu poszukiwania źródła i początku. Poeta i pisarz z Watykanu nie zadowalał się tylko stawianiem pytań. On miał odwagę podać jasną i konkretną odpowiedź: to źródło pulsuje w jerozolimskim Wieczerniku. Ono pulsuje w eucharystycznej ofierze, tą ofiarą się żywi, z niej wypływa i do niej zdąża – powiedział ksiądz arcybiskup. Przypominając, że Jezus w Wieczerniku polecił, by kapłani nie tylko powtarzali Jego czynności, ale składali także z samych siebie ofiarę, powiedział: – Wzięliście sobie do serca te słowa Jezusa. Byliście im wierni przez 60 lat kapłańskiej posługi, niestrudzenie głosiliście ludziom Ewangelię, radosną nowinę o zbawieniu. Wpatrując się we wzór Chrystusa Dobrego Pasterza prowadziliście lud Boży po drogach zbawienia, wskazując na Maryję, wierną i niezawodną przewodniczkę naszej wiary. W 1962 r. święcenia przyjęło 21 diakonów, biorąc za motto słowa Chrystusa: „Będziecie moimi świadkami”. – Nie były to czasy łatwe. Trzeba było wziąć na siebie trud katechezy, często w bardzo trudnych warunkach. Diecezja była wtedy wielkim placem budowy. Kapłani waszego rocznika zdołali wybudować 12 kościołów, łącząc trud budowania z pracą duszpasterską – przypomniał pasterz. Jak zauważył, najważniejszymi słowami, jakie od 10 czerwca 1962 r. codziennie wypowiadają jubilaci, są słowa konsekracji. – Nie można tylko powtarzać tych słów, nie można ich właściwie przeżywać bez uczucia, że jesteśmy włączeni w Boski nurt całkowitego darowania się Chrystusa, które znalazło swój największy wymiar w Ofierze Krzyża – powiedział ksiądz arcybiskup. Dedykując jubilatom słowa św. Jana Pawła II z książki „Wstańcie, chodźmy”: „Ze spojrzeniem utkwionym w Chrystusie, umocnieni nadzieją, która zawieść nie może, kroczmy razem drogami nowego tysiąclecia”, pasterz zapewnił jubilatów o modlitwie i wdzięczności.

2022-06-21 13:48

Ocena: +5 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dar i tajemnica

Niedziela łódzka 22/2020, str. IV

[ TEMATY ]

jubileusz

jubileusz kapłaństwa

Ks. Paweł Kłys

Kapłani uczestniczący w jubileuszu

Kapłani uczestniczący w jubileuszu

„Słowo jest blisko ciebie, na twoich ustach i w sercu twoim. A jest to słowo wiary, którą głosimy” (Rz 10,8).

Poniedziałek, 18 maja 2020 r. Nie myślałem, że doczekam tego dnia. 40 lat! Czterdzieści lat w służbie Bogu i w służbie człowiekowi. Czterdzieści lat wierności, mimo potknięć i upadków. Czterdzieści lat, które przeplatane były radością i smutkiem, chwałą i krzyżem, zdrowiem i chorobą. To dzisiaj!

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Dofinansowanie dla parafii w Starej Wsi i diecezji

2023-01-27 21:00

[ TEMATY ]

konkurs

dofinansowanie

beneficjenci

ks. Szymon Tracz

Projekt książki.

Projekt książki.

Diecezja bielsko-żywiecka oraz parafia Podwyższenia Krzyża św. w Starej Wsi zostały beneficjentami konkursu „Drewno jest z lasu”.

Diecezja wraz ze starowiejską parafią otrzymały dofinansowanie ze środków Funduszu Leśnego, którymi dysponuje Dyrektor Generalny Lasów Państwowych. Dzięki temu będzie możliwe wydanie publikacji pt.: „Blask i splendor drewnianych kościołów Beskidzkiego Muzeum Rozproszonego Diecezji Bielsko-Żywieckiej” autorstwa ks. dr. Szymona Tracza, gdzie będzie prezentowana drewniana architektura sakralna Podbeskidzia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję