Reklama

Niedziela Rzeszowska

Być dla... to program neoprezbiterów

Dzień poprzedzający uroczystość Zesłania Ducha Świętego był świętem diecezji i Kościoła – w rzeszowskiej katedrze odbyły się święcenia kapłańskie jedenastu diakonów.

2022-06-14 11:18

Niedziela rzeszowska 25/2022, str. I

[ TEMATY ]

Rzeszów

święcenia kapłańskie

Ks. Jakub Nagi

Tegoroczni neoprezbiterzy z bliskimi w katedrze rzeszowskiej

Tegoroczni neoprezbiterzy z bliskimi w katedrze rzeszowskiej

Szafarzem sakramentu święceń, które odbyły się 4 czerwca 2022 r. był bp Jan Wątroba – biskup diecezji rzeszowskiej. W Eucharystii uczestniczyli: abp Edward Nowak oraz bp Kazimierz Górny.

Pełna treść tego i pozostałych artykułów z NIEDZIELI 25/2022 w wersji drukowanej tygodnika lub w e-wydaniu .

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki: kapłani mają być przykładem ewangelicznego radykalizmu

Każdy kapłan jest zobowiązany do zdobywania doskonałości, ponieważ został w nowy sposób poświęcony Bogu przez sakrament kapłaństwa. Kapłan całym swoim życiem ma być szczególnym przykładem ewangelicznego radykalizmu – mówił w katedrze poznańskiej abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Episkopatu wyświęcił siedmiu nowych kapłanów dla archidiecezji poznańskiej.

W homilii metropolita poznański mówił o roli Ducha Świętego w życiu kapłana. Podkreślił, że radosne wydarzenie święceń odbywa się w 1050. rocznicę ustanowienia pierwszej polskiej diecezji w Poznaniu i w stulecie odzyskania niepodległości. Abp Gądecki rozważał obecność Ducha w dziele stworzenia, w przywódcach Izraela, w Jezusie i w kapłanach Nowego Przymierza.

CZYTAJ DALEJ

Świdniccy klerycy będą uczyć się we Wrocławiu

2022-06-27 07:00

[ TEMATY ]

Świdnica

seminarium duchowne

wsd świdnica

ks. Mirosław Benedyk

Klerycka asysta podczas Eucharystii w kaplicy głównej świdnickiego seminarium

Klerycka asysta podczas Eucharystii w kaplicy głównej świdnickiego seminarium

Decyzją Biskupów Metropolii Wrocławskiej od nowego roku akademickiego wspólnoty seminarium świdnickiego i legnickiego dołączą do wrocławskiego seminarium duchownego.

Przyłączenie alumnów świdnickich jak i legnickich do wspólnoty Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, odbywa się zgodnie z Instrukcją o afiliacji instytucji studiów wyższych Kongregacji Katolickiej z dn. 8 grudnia 2020 roku, w której to Stolica Apostolska wygasza wszystkie dotychczasowe afiliacje seminarium z dniem 8 września 2022 r., co ma bezpośredni wpływ na proces dydaktyczny i oznacza, że mniejsze seminaria nie mogą prowadzić studiów teologicznych bez spełnienia nowych warunków, przede wszystkim stworzenia odrębnego od seminarium instytutu teologicznego, w którym musi być zapewniona odpowiednia liczba studentów stałych i odpowiednia liczna stałych wykładowców dyscyplin teologicznych. Obecnie wspólnota kandydatów do kapłaństwa w diecezji świdnickiej liczy 19 osób. Jest to ilość niewystarczająca do samodzielnego funkcjonowania.

CZYTAJ DALEJ

USA: katolicy mobilizują się, by oferować wsparcie kobietom

2022-06-27 16:51

[ TEMATY ]

USA

aborcja

Adobe Stock

Katolicy w Stanach Zjednoczonych po piątkowym wyroku Sądu Najwyższego w kwestii aborcji zdają sobie sprawę z wyzwania, jakim jest teraz oferowanie pomocy kobietom oraz praca na rzecz ustanawiania w poszczególnych stanach przepisów chroniących życie nienarodzone. „Kobiety, które wcześniej były na rozdrożu, coraz częściej wybierają życie” – powiedziała Peggy Hartshorn, lekarka i przewodnicząca organizacji Heartbeat International.

Chrześcijańska organizacja, zrzeszająca przedstawicieli wielu wyznań, podobnie jak wiele innych katolickich centrów opieki, już od dawna oferuje pomoc kobietom, których ciąża jest zagrożona. Na całym świecie ponad 3 tys. placówek, tworzy sieć w 65 krajach, z czego ok. 1,7 tys. znajduje się w USA.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję