Reklama

Niedziela Małopolska

Czas podziękowań i refleksji

22 czerwca klasztor paulinów na Skałce, nazywany perłą ziemi małopolskiej, będzie obchodził 550. rocznicę istnienia.

Niedziela małopolska 25/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

Kraków

Paulini

MFS/Niedziela

Przedstawiciele skałecznych paulinów oraz władz samorządowych Małopolski i Krakowa podczas konferencji poświęconej przygotowaniom do jubileuszu

Przedstawiciele skałecznych paulinów oraz władz samorządowych Małopolski i Krakowa podczas konferencji poświęconej przygotowaniom do jubileuszu

Wraz z ojcami i braćmi oraz klerykami Wyższego Seminarium Duchownego Zakonu Paulinów jubileusz świętuje Kraków i Małopolska. To okazja do podsumowań i gorących podziękowań Bogu – za nieustanną opiekę nad tym miejscem i ludziom, którzy temu dziełu przez wieki służyli. To także czas na refleksję nad trwaniem i przemijaniem…

Jubileuszowe wydarzenia

Skałka to miejsce męczeństwa św. Stanisława, biskupa i męczennika, gdzie przybywają czciciele z całej Polski, gdzie przez wieki wypraszali łaski dla ojczyzny i dla siebie. Tu od XVII wieku działa Kolegium teologiczne – dziś Wyższe Seminarium Duchowne, skąd posyłani są na cały świat paulińscy kapłani-misjonarze. Skałka to również pomnik polskiego dziedzictwa narodowego, historii i kultury. To Krypta Zasłużonych – w podziemiach bazyliki św. Michała Archanioła i św. Stanisława BM znajdują się sarkofagi wielkich twórców kultury i sztuki polskiej, w tym fundatora klasztoru – ks. Jana Długosza.

Inauguracja jubileuszu nastąpiła w niedzielę 8 maja w ramach dorocznych uroczystości ku czci św. Stanisława BM. W procesji z Wawelu na Skałkę tradycyjnie przybyli czciciele patrona Polski, aby przy Ołtarzu Trzech Tysiącleci uczestniczyć we Mszy św. z udziałem Episkopatu Polski. W jubileusz wpisuje się wiele wydarzeń towarzyszących, w tym m.in. sesja historyczno-pastoralna w 550. rocznicę fundacji Jana Długosza i posługi paulinów na Skałce (zaprezentowane referaty i prezentacje zostaną opublikowane w książce). Charakter naukowy miały także czwartkowe spotkania w ramach panelu dyskusyjnego.

Jak podkreśla o. Mariusz Tabulski, przeor klasztoru na Skałce i rektor WSD Zakonu Paulinów, 22 czerwca to data historyczna. Informuje: – 22 czerwca 1472 r. aktu erygowania klasztoru i przeniesienia praw dotyczących kościoła na Skałce na paulinów dokonał biskup krakowski Jan Rzeszowski. Dodaje, że 22 czerwca br. o godz. 17 w bazylice na Skałce zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego.

Reklama

Wezwanie do świętości

Zapraszając na jubileuszowe uroczystości, przekazuje, że po wspólnej Eucharystii zostanie otwarta plenerowa wystawa Na właściwym miejscu. 550 lat obecności Paulinów na Skałce. Zwraca też uwagę na kolejne wydarzenia, w tym m.in.: koncert Te Deum Laudamus, który odbędzie się 24 czerwca na dziedzińcu bazyliki na Skałce oraz uroczystości zaplanowane na 9 lipca na Wawelu, związane z 550. rocznicą zatwierdzenia fundacji Klasztoru Paulinów na Skałce przez króla Kazimierza Jagiellończyka i objęcia przez paulinów kościoła św. Michała Archanioła i św. Stanisława BM (na stronie: skalka.paulini.pl/jubileusz-550 znajduje się szczegółowy program świętowania jubileuszu).

Nawiązując do historii trwania paulinów na Skałce, przeor klasztoru zaznacza: – 550 lat temu ks. Jan Długosz – nasz fundator uznał, że to miejsce wcześniej zaniedbane, a uświęcone krwią nie tylko męczennika św. Stanisława, oddane pod gorliwą opiekę zakonników, wyda – za łaską Najwyższego – obfitsze i bardziej zbawienne owoce dla wznoszenia chwały Bożej i zbawienia ludu chrześcijańskiego.

Ojciec Tabulski podkreśla trwającą od wieków sztafetę pokoleń paulinów dbających o to miejsce, mimo wielu przeciwności. Zauważa, że jubileusz przypomina też o wezwaniu do podążania drogą, którą w minionych wiekach przeszli ojcowie i bracia paulini. I zauważa: – Można powiedzieć, że to miejsce naznaczone obecnością Boga przywołuje nas do świętości życia!

2022-06-14 11:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków/ Świąteczny konkurs dla artystów i twórców z branży muzycznej

[ TEMATY ]

konkurs

Kraków

Boże Narodzenie

artyści

©Mazur/episkopat.pl

Kraków

Kraków

W ramach wspierania sektora muzycznego miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe ogłosiły konkurs dla artystów, twórców i organizatorów koncertów na stworzenie materiału wideo z muzyką świąteczną. Nabór zgłoszeń rozpocznie się w poniedziałek i potrwa do 29 listopada.

Program "Partnerstwo dla Muzyki: Edycja Świąteczna" skierowany jest do kolędników, grup herodów, zespołów klasycznych przybliżających historyczne utwory tradycyjne czy pastorałki, jak i do młodych alternatywnych twórców z nowoczesnym podejściem do tradycji. Zgłaszać mogą się także twórcy muzyki rozrywkowej z repertuarem piosenek świątecznych polskich i zagranicznych.

CZYTAJ DALEJ

Włochy: biskupi przeznaczyli jedną miesięczną pensję na pomoc księżom

2022-09-24 17:36

[ TEMATY ]

Włochy

Karol Porwich/Niedziela

Członkowie Rady Stałej Włoskiej Konferencji Biskupiej przekazują swoje miesięczne wynagrodzenie na pomoc księżom w ich kraju. Według deklaracji końcowej z niedawnego spotkania w Materze, pieniądze trafią do Centralnego Instytutu Wspierania Duchowieństwa i są przeznaczone na pracę duszpasterską księży diecezjalnych.

Członkowie Rady zaapelowali też do wszystkich biskupów o podjęcie podobnej decyzji. Podkreślili, że jest to „mały znak solidarności” z księżmi, którzy, jak wielu innych, muszą żyć ze skutkami inflacji i wzrostu cen energii. Biskupi planują też nowe przeliczenie uposażenia dla księży w nadchodzącym roku.

CZYTAJ DALEJ

Rozjazdy

2022-09-26 07:27

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Papież Franciszek podczas Mszy św. w Materze na południu Włoch, 25 września 2022 r., na zakończenie 27. Krajowego Kongresu Eucharystycznego.

Papież  Franciszek podczas Mszy św. w Materze na południu Włoch, 25 września 2022 r., na zakończenie 27. Krajowego Kongresu Eucharystycznego.

Papież, szczególnie na końcu ostatniego tygodnia i początku obecnego był w rozjazdach.

Najpierw 24 września odwiedził Asyż, by dzień później udać się na południe Włoch, do mniej znanego miasta – Matery. W sobotę, w Asyżu spotkał się z młodymi ekonomistami, którzy od czwartku debatowali nad koniecznymi w ekonomii zmianami po to, aby świat, światowa gospodarka stała się lepsza, bardziej sprawiedliwa, bez tak wielkich jak dziś nierówności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję