Reklama

Niedziela Podlaska

Siewcy pełni nadziei

Kapłańskie życie może być błogosławione, jeśli jest ubogacone pracą, doświadczone latami i zasłużone wiernością – powiedział ks. Tadeusz Syczewski podczas uroczystej Eucharystii w święto Jezusa Chrystusa Najwyższego Kapłana.

Niedziela podlaska 25/2022, str. I

[ TEMATY ]

jubileusz kapłaństwa

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Dostojni jubilaci otrzymali święcenia kapłańskie 35 lat temu

Dostojni jubilaci otrzymali święcenia kapłańskie 35 lat temu

Msza św. celebrowana w drohiczyńskiej katedrze pod przewodnictwem bp. Piotra Sawczuka była dziękczynieniem za 35 lat posługi kapłańskiej pasterza diecezji drohiczyńskiej.

Na uroczystość przybyli koledzy biskupa z roku święceń, którzy przyjęli sakrament kapłaństwa 6 czerwca 1987 r. z rąk bp. Jana Mazura w siedleckiej katerze. Do grona jubilatów należą: ks. Andrzej Duklewski, ks. Henryk Jakubowicz, ks. Grzegorz Kamiński, ks. Andrzej Kieliszek, ks. Marek Kot, ks. Jan Mroczek, ks. Jacek Owsianka, ks. Mirosław Pietrzak, ks. Mirosław Rogoźnicki, ks. Bogusław Sieńczewski, ks. Zbigniew Sobolewski, ks. Krzysztof Uściński. Ksiądz Bogusław Sieńczewski otrzymał świecenia kapłańskie trzy dni później – 9 czerwca w Lublinie z rąk Ojca Świętego Jana Pawła II. Tego zaszczytu dostąpił również kapłan diecezji drohiczyńskiej ks. Antoni Kunicki, który był obecny na jubileuszowej uroczystości. W modlitwie wspominano świętej pamięci już ks. Krzysztofa Czarnotę.

Homilię wygłosił ks. Tadeusz Syczewski – rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie. W swoich rozważaniach przywołał obraz Van Gogha ukazującego siewcę, rzucającego ziarno w ziemię. Rolnik kroczy przez ciemny krajobraz. Za jego plecami wschodzi słońce. Postać siewcy odniósł do osoby kapłana, który rozsiewa ziarna Bożego słowa i łaski w sercach ludzkich. – Naszą służbę spełniamy w nadziei. Kapłan spełnia swą posługę, wierząc i ufając Panu, swemu Mistrzowi. To zaufanie uwalnia go od przygnębiającej troski o sens i wynik jego pracy. To Bóg jest tym, który nasieniu daje dojrzałość. To On napełnia kłosy zbożem. To On jest tym wielkim słońcem, co wschodzi za plecami siewcy, co zapowiada życie i wzrost. Mamy zawsze siać w nadziei – powiedział ksiądz rektor. Jak zauważył, każda rocznica święceń pobudza do radosnego dziękczynienia Bogu za otrzymane dary oraz jest okazją ku temu, by choć na chwilę zatrzymać się i dokonać życiowego bilansu. – Ksiądz odnajdzie siebie, rację swojego bytu, jeśli kapłaństwo i tylko ono wypełni całe jego życie, jeśli dotknie jego samego. Kapłańskie życie może być błogosławione, jeśli jest ubogacone pracą, doświadczone latami i zasłużone wiernością – dodał na zakończenie.

Reklama

Życzenia dostojnym jubilatom złożył miejscowy proboszcz ks. Wiesław Niemyjski oraz przedstawiciele służby liturgicznej. Zewnętrznym wyrazem życzliwości i modlitewnej pamięci były kwiaty oraz drobne upominki.

Oprawę liturgiczną zapewnili alumni WSD w Drohiczynie oraz ministranci i lektorzy z parafii w Knychówku, którzy na uroczystość przybyli wraz ze swoimi duszpasterzami: proboszczem ks. Antonim Klukowskim oraz wikariuszem ks. Radosławem Żukowskim.

2022-06-14 11:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: Bogu potrzebny jest człowiek

– Niech ta Eucharystia będzie uwielbieniem i dziękczynieniem Bogu za dar kapłaństwa naszych braci i nas samych – powiedział 19 stycznia w Domu Księży Emerytów im. Jana Pawła II w Częstochowie abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. w intencji księży jubilatów.

66. rocznicę święceń kapłańskich oraz imieniny obchodził ks. kan. Henryk Radecki, wyświęcony 21 października 1956 r., a za 65 lat kapłaństwa dziękowali ks. kan. Zenon Pilśniak i ks. kan. Stanisław Wróblewski, wyświęceni 19 stycznia 1957 r.

CZYTAJ DALEJ

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa Matki Bożej Częstochowskiej

2023-01-31 21:00

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Im bardziej pragnęli, im bardziej starali się o drugie dziecko, tym większe przeżywali rozczarowania, kiedy okazywało się, że Henryka nie może zajść w ciążę. A ich pierwszy synek Bogdan wciąż dopytywał: „Mamo, kiedy będę miał braciszka albo siostrzyczkę?”.

Henryka postanowiła odwołać się do Bożej interwencji i pojechała na Jasną Górę. W intencji urodzenia dziecka odbyła pięć pielgrzymek. Jakaż to była radość, kiedy okazało się, że jej szczere modlitwy zostały wysłuchane: na początku 1986 roku okazało się, że spodziewa się dzieciątka. W sierpniu, a było to niedługo przed rozwiązaniem, Henryka poczuła, że powinna odwiedzić Matkę Bożą. Rodzina odradzała wyjazd. „W tym stanie?” – mówili. Ale ona postawiła na swoim. Mąż w końcu uległ i zdecydowano, że pojadą pociągiem. Na Jasnej Górze zamówili Mszę w intencji szczęśliwych narodzin. Henryka dostała wtedy niewielki obrazek z welonikiem potartym o Cudowny Obraz.

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Gotowe podjąć wyzwanie

2023-02-02 23:30

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Marek Mendyk

zakony

ks. Marek Korgul

święto Ofiarowania Pańskiego

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego

ks. Mirosław Benedyk

Siostry zakonne z różnych zgromadzeń przed katedrą świdnicką

Siostry zakonne z różnych zgromadzeń przed katedrą świdnicką

W święto Ofiarowania Pańskiego Kościół obchodził Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, otaczając modlitwą siostry i braci zakonnych, a także osoby skupione w instytutach świeckich.

Z tej okazji 2 lutego uroczystej celebrze w katedrze świdnickiej przewodniczył bp Marek Mendyk. Liturgię, która zgromadziła osoby życia konsekrowanego z terenu diecezji, rozpoczęła procesja ze świecami, które na początku pobłogosławił biskup świdnicki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję