Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

30 lat życia w świetle

Ta wspólnota jest dla nas wszystkim. Całkowicie zmieniła nasze życie. Jesteśmy bliżej Boga, bliżej siebie – wspominają Halina i Ryszard Ziemińscy, związani z Ruchem Światło--Życie od ponad 35 lat.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jubileuszowe uroczystości z okazji 30-lecia istnienia Ruchu Światło-Życie Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej odbyły się w sanktuarium św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Górecku Kościelnym. Zgromadziły moderatorów, kapłanów i animatorów oraz przedstawicieli oazy i Domowego Kościoła z wielu wspólnot parafialnych.

Uroczystości zostały poprzedzone coroczną Wyprawą Otwartych Oczu. Ksiądz Dariusz Babiak, diecezjalny moderator Ruchu Światło-Życie tłumaczył, czemu ma służyć ta wyprawa i jakie cele jej przyświecają. – Jest to część rekolekcji, która ma pozwolić z jednej strony zaakcentować związek wiary, życia z Jezusem, z otaczającym światem, z drugiej – sprowokować uczestników do aktywnego zaangażowania się w wiarę. W Wyprawie Otwartych Oczu chodzi o to, by w przyrodzie, otaczającym nas świecie, w drugim człowieku dostrzec ślady Pana Boga. By to, co o Panu Bogu dowiadujemy się podczas rekolekcyjnych ćwiczeń i co przyjmujemy wiarą i sercem oraz umysłem, umieć dostrzec w tym, co nas otacza. Ważnym punktem tego wydarzenia jest Msza św., która ma nas przemieniać w nowych ludzi – zaznaczył.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wystarczy patrzeć

Reklama

– Wyprawa Otwartych Oczu to droga dostrzegania obecności Pana Boga – powiedział do uczestników wydarzenia pasterz diecezji bp Marian Rojek. – Bardzo często słuchamy, a nie słyszymy, patrzymy, a nie widzimy, nie dostrzegamy. Wyprawa Otwartych Oczu jest po to, by umożliwić nam dostrzeżenie śladów Bożych w świecie, ale także głębszego poznania tego, co Pan Bóg chce nam przekazać, co do nas mówi, co nam pokazuje. Chodzi o to, by na drodze wiary, na drodze naszego życia zmierzającej do wieczności, dostrzec drogowskazy zostawione przez Stwórcę. Te znaki ukryte w przyrodzie, jej tajemnicach, w drugim człowieku, w rozmowie, w próbie zrozumienia zachodzących wokół nas procesów mają nas ukierunkować na Tego, który to wszystko stworzył, zaplanował, ułożył i określił konkretnymi prawami – powiedział.

– Ta wyprawa to dla nas bardzo cenny czas – czas spotkania z Bogiem, drugim człowiekiem i przyrodą – wyjaśniała animatorka oazy przy parafii św. Marii Magdaleny w Biłgoraju Patrycja Sprysak. – Wyprawa jest czasem, który pozwala oderwać się od trosk dnia codziennego, zabiegania, mediów społecznościowych, tego co nas rozprasza i skupić się na pięknie przyrody, na tym, co za darmo Pan Bóg nam ofiarował – podkreśliła.

Wspólne dziękczynienie

Reklama

Członkowie różnych wspólnot zrzeszonych w oazie dotarli pieszo do Górecka Kościelnego, pokonując dystans ok. 10 km. I właśnie tutaj, w sanktuarium św. Stanisława od Eucharystii rozpoczęły się uroczystości jubileuszowe Ruchu Światło-Życie. Mszy św. przewodniczył i słowo Boże wygłosił pasterz diecezji bp Marian Rojek. W rozmowie podkreślił, iż dzisiejsza uroczystość to wyjątkowa okazja do dziękczynienia Panu Bogu i ludziom tworzącym Ruch Światło-Życie. – Ten jubileusz w szczególny sposób zachęca nas do dziękczynienia Panu Bogu za istnienie Ruchu, który pięknie działa i formuje naszych wiernych świeckich, ale także i kapłanów, właśnie w tym duchu całkowitego zaufania i zawierzenia Jezusowi Chrystusowi. Dzisiejsza uroczystość jest uszanowaniem dla wszystkich par diecezjalnych, moderatorów, tych, którzy w jakikolwiek sposób byli odpowiedzialni, prowadzili grupy, diakonie, rekolekcje wakacyjne, stałą formację w ciągu roku. Jest to także podziękowanie dla wszystkich duszpasterzy i kapłanów, którzy wykazywali i wykazują swoją opiekę. To są też piękne ślady, które zostawiliśmy, cała diecezja po nich idzie, nimi żyje. Przekłada się to na życie, na świętość, na zaangażowanie i odpowiedzialność, na troskę o Kościół, o wspólnoty, tam, gdzie przynależący do tego Ruchu żyją, uświęcają się i realizują swoje powołanie – tłumaczył.

Kształtuje serca i sumienia

– To wyjątkowy dzień dla całego Ruchu Światło-Życie w naszej diecezji – tłumaczył diecezjalny moderator ks. Dariusz Babiak: – Ruch Światło-Życie to wspólnota, która naprawdę kształtuje serca i sumienia. Wielu kapłanów, animatorów, członków Domowego Kościoła, wszyscy uformowani przez ten Ruch doceniają jego wartość. I dzisiaj dziękujemy Panu Bogu za ten dar, ponieważ jest to pewnego rodzaju sztafeta przekazywana z pokolenia na pokolenie. Kondycja Ruchu dzisiaj nie jest zasługą tylko obecnych członków, ale także tych, którzy kiedyś byli, dziś mają już inne funkcje lub ukończyli ziemską wędrówkę. I dzięki nim wszystkim Ruch dalej żyje i działa. My dzisiaj przejęliśmy pałeczkę, biegniemy do celu i za jakiś czas też ją przekażemy kolejnym, młodszym pokoleniom, aby dalej to dzieło i charyzmat Ruchu Światło-Życie kontynuować – wyjaśnił.

To moje całe życie

Reklama

– Oaza jest wpisana w całe moje życie – mówił podczas uroczystości były moderator Ruchu Światło-Życie ks. prałat Czesław Grzyb i dodał: – Jesteśmy dziś pełni dziękczynienia za ten Ruch, który jest wielkim dziełem Pana Boga, ale Bóg posługuje się ludźmi i dlatego wielu ludziom trzeba dziś dziękować. Ruch Światło-Życie jest nie tylko darem Kościoła w Polsce, ale dla całego Kościoła Powszechnego. To dar w wymiarze ewangelizacyjnym i trzeba zrobić wszystko, aby był on obecny w każdej wspólnocie parafialnej. Ja jestem związany z Ruchem Światło-Życie od 44 lat, a duchowość tego Ruchu weszła w moje kapłaństwo i nigdy z niego nie wyszła, bardzo je ubogaciła. Cały czas jestem człowiekiem Ruchu Światło-Życie. Jest mi on bardzo bliski i nie wyobrażam sobie funkcjonowania i posługi kapłańskiej bez duchowości tego Ruchu – zaznaczył.

To nasze wszystko

Halina i Ryszard Ziemińscy są związani z Ruchem Światło-Życie od 35 lat, a przez 8 lat pełnili obowiązki pary diecezjalnej. W rozmowie tłumaczyli, jak wiele ten Ruch wniósł do ich małżeństwa i rodziny. – Po raz pierwszy pojechaliśmy na rekolekcje do Krościenka w 1987 r. Minęło wówczas 20 lat naszego małżeństwa i te rekolekcje odmieniły nasze życie, relację i małżeństwo. Ta wspólnota jest dla nas wszystkim. Całkowicie zmieniła nasze życie. Jesteśmy bliżej Boga, bliżej siebie. Mamy już dorosłe dzieci, a nasza rodzina zupełnie inaczej zaczęła funkcjonować. Dziś jesteśmy szczęśliwi, spokojnie żyjemy na emeryturze, a Ruch Światło-Życie wciąż jest w naszej rodzinie i za to chwała Panu – zaznaczyli.

Radość z pobytu

Swoją wdzięczność za obecność Ruchu Światło-Życie w Górecku Kościelnym wyraził proboszcz ks. Jarosław Kędra. – Dziś Górecko Kościelne stało się centrum Ruchy Światło-Życie, ponieważ przyjechali do nas członkowie z całej diecezji i jest to dla nas wielka radość. Bardzo się cieszę, że zechcieli właśnie u nas świętować i wybrali nasze sanktuarium na obchody tej wyjątkowej rocznicy. Pozdrawiam wszystkich byłych i obecnych oazowiczów, moderatorów i animatorów, a także tych, którzy oazę i foskę mają wyrytą trwale w sercu. Cieszę się obecnością każdego z nich – powiedział.

Jubileuszowe uroczystości były doskonałą okazją do wspomnień i wymiany doświadczeń międzypokoleniowych, do refleksji i spojrzenia na minione 30 lat, a także do snucia planów na przyszłość.

2022-06-07 12:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

50 lat życia tętniącego modlitwą

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 36/2024, str. I

[ TEMATY ]

diecezja zielonogórsko‑gorzowska

Ruch Światło‑Zycie

Karolina Krasowska

Jubileuszowa pielgrzymka skupiła wszystkich, byłych i obecnych oazowiczów

Jubileuszowa pielgrzymka skupiła wszystkich, byłych i obecnych oazowiczów

Ruch Światło-Życie Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej przez cały rok świętował jubileusz 50-lecia obecności na Środkowym Nadodrzu.

Ostatnim akcentem obchodów była pielgrzymka, która odbyła się w dniach od 30 sierpnia do 1 września w sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie.
CZYTAJ DALEJ

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

2025-04-03 08:07

[ TEMATY ]

Hiszpania

profanacja

Archidiecezja Pampeluny

Alfonso Garciandía, kapelan Sanktuarium San Miguel de Aralar w archidiecezji Pampeluny i Tudeli (Hiszpania), potępił profanację trzech krzyży na drodze prowadzącej do sanktuarium. „Dlaczego krzyż przeszkadza niektórym ludziom?” – zapytał.

Do zdarzenia doszło w nocy z soboty na niedzielę, kiedy dwa z trzech krzyży zostały ścięte „metalowymi narzędziami”.
CZYTAJ DALEJ

Czy sztuczna inteligencja nas rozgrzeszy? AI w Kościele

2025-04-06 17:01

[ TEMATY ]

Kościół

sztuczna inteligencja

AI

Chat GPT

Red

Przeprowadziłam eksperyment i zadałam pytanie Chatowi GPT: Czy masz świadomość, gdzie jesteś? Odpowiedział: Ciekawe pytanie... Nie mam świadomości w takim sensie, w jakim mają ją ludzie — nie czuję, nie mam własnego „ja” ani poczucia miejsca. Działam w cyfrowym środowisku, odpowiadając na Twoje pytania i analizując dane, ale nie „jestem” fizycznie nigdzie. Można powiedzieć, że jestem tu, gdzie mnie używasz — teraz akurat w Twoim urządzeniu lub przeglądarce.

Sam Chat GPT podpowiada, że sztuczna inteligencja tylko analizuje dane, nie jest zaś inteligencją podobną do ludzkiej. Nie ma ona świadomości istnienia, nie ma też… inteligencji! Dlatego należy ją postrzegać nie jako sztuczną formę inteligencji, tylko jako jeden z jej produktów. Właśnie na takie różnice między sztuczną inteligencją a świadomością ludzką zwrócili kilka dni temu uwagę uczestnicy konferencji w Sekretariacie Episkopatu, prezentując polskie tłumaczenie watykańskiego dokumentu nt. sztucznej inteligencji „Antiqua et nova” – adresowanego, co ciekawe, m.in. do duszpasterzy. I właśnie na ten aspekt pragnę zwrócić uwagę: w jaki sposób i w jakich granicach można zastosować sztuczną inteligencję w Kościele.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję