Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Kościół ludzkich serc

Jubileusz jest dla nas czasem pobudzenia na nowo ludzkich serc – powiedział ks. Krzysztof Maj podczas uroczystych obchodów 30-lecia istnienia parafii w Dąbrowicy.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 23/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

Joanna Ferens

Młodzież umocniona darami Ducha Świętego

Młodzież umocniona darami Ducha Świętego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystości jubileuszowe 15 maja połączono z zakończeniem Misji Świętych oraz sakramentem bierzmowania, który przyjęło 16 młodych ludzi.

Parafia w Dąbrowicy została erygowana przez biskupa zamojsko-lubaczowskiego Jana Śrutwę 9 czerwca 1992 r. Terytorium świątyni zostało wydzielone z parafii św. Marii Magdaleny w Biłgoraju oraz z parafii św. Michała Archanioła w Soli. Starania o budowę obecnego kościoła parafialnego rozpoczęto w grudniu 1982 r., zaś od 1983 r. budowę nadzorował ks. Florian Fornal, ówczesny proboszcz parafii św. Marii Magdaleny w Biłgoraju.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Słowo „parafia” pochodzi z języka greckiego i oznacza kolonię przybyszów. Tak swoje wspólnoty nazywali pierwsi chrześcijanie i tak zostało do dziś. Wyrażali oni w ten sposób świadomość, że są tu na ziemi obcymi i zdążają poprzez życie ku niebu. Uświadamiajmy sobie tę prawdę za każdym razem, kiedy stajemy przy ołtarzu naszego Pana Jezusa Chrystusa, aby sprawować Jego Świętą Ofiarę. I ta nasza dąbrowicka kolonia przybyszów świętuje dzisiaj 30 lat istnienia, z czego się bardzo cieszymy – mówił na wstępie proboszcz ks. Krzysztof Maj.

Radość i wdzięczność

Reklama

Wydarzenie rozpoczęło się od powitania przybyłych na jubileusz gości oraz zaprezentowania krótkiego rysu historycznego parafii w Dąbrowicy, który przybliżył przedstawiciel rady parafialnej, a jednocześnie przewodniczący Rady Powiatu Biłgorajskiego, Marian Kurzyna. W rozmowie podkreślił, iż ta parafia ma za sobą wspaniały rozwój, a także perspektywy na przyszłość. – Dzisiejszy jubileusz jest okazją do wielkiej radości i wdzięczności Bogu jako źródłu wszelkiego dobra i Panu czasów. Jest też podziękowaniem ludziom, którzy przez te 30 lat i wcześniej tworzyli fundamenty parafii. Minione 3 dekady to okres bardzo dynamiczny i wielki sukces, gdyż powstanie nowej parafii to formacja i podwaliny nowej tożsamości parafialnej. Można powiedzieć, że parafia to takie dwa płuca, z jednej strony Dąbrowica z przysiółkiem Zagrody, która ma XVI-wieczny rodowód i drugie płuco – Kolonia Sól złożona z dawnych dworzan Dworu Solskiego, wielce zasłużonego w wymiarze patriotycznym. Myślę, że podsumowując te 30 lat można dobitnie powiedzieć, iż mamy tu ogrom dokonań i w wymiarze materialnym, ale też w wymiarze duchowym, dlatego też niech ta nasza wspólnota trwa dalej i pięknie się rozwija. Patrząc na dzieje parafii, aż chce się powiedzieć za św. Maksymilianem Kolbe: „Tylko miłość jest twórcza” – podkreślał.

Powrót do korzeni

Punktem centralnym jubileuszu była Msza św., której przewodniczył, wygłosił słowo Boże i udzielił sakramentu bierzmowania pasterz diecezji zamojsko-lubaczowskiej bp Marian Rojek. – Jubileusz to dla każdego z nas moment, kiedy sobie przypominamy, skąd się wzięliśmy i gdzie są nasze korzenie, co robimy i jaka jest nasza misja i zadanie. Jubileusz istnienia parafii, to także czas, kiedy przeglądamy historię i przypominamy sobie ludzi, którzy byli u jej początków powstawania i funkcjonowania, gdy chodzi o jej życie duszpasterskie, ewangelizacyjne, gospodarcze, tworzenie wspólnoty i jedności. Myślę, że każdy taki jubileusz jest piękną zachętą do odświeżenia pamięci, przywołania wydarzeń i ludzi, a to automatycznie również mobilizuje nas do wdzięczności Panu Bogu za dar tej wspólnoty, że wierni mogą tutaj żyć słowem Bożym, modlić się, karmić sakramentami, uświęcać. Jest to także wdzięczność i podziękowanie za tych ludzi, którzy tutaj żyli i żyją, tworząc tę wspólnotę, a równocześnie jest to także zawsze nadzieja na przyszłość – powiedział bp Marian Rojek.

Mamy budować Kościół

Reklama

– Jubileusz jest dla nas czasem pobudzenia na nowo ludzkich serc – zaznaczał proboszcz ks. Krzysztof Maj. – Głównym elementem przygotowania do jubileuszu były Misje Święte, które prowadził o. Rafał Kwiatkowski, franciszkanin z Niepokalanowa, a w których parafianie pięknie uczestniczyli. To także pogłębiło i wzbudziło w nas dziękczynienie za to, co mamy dzisiaj dzięki pracy wielu osób, zarówno duchownych, jak i świeckich. Bo przecież Kościół jest zbudowany z ludzkich serc, to jest najważniejsze i na to chcemy zwracać szczególną uwagę. Ten Kościół ludzkich serc chcemy na nowo pobudzać, tym bardziej, że jesteśmy w takim trudnym czasie, pełnym lęku i niepokoju. Potrzebowaliśmy nowego pobudzenia i nowego nabrania Ducha Pana, żeby odważnie, z wiarą, nadzieją patrzeć w przyszłość i przy pomocy Bożego błogosławieństwa budować dalej Chrystusowy Kościół tutaj, gdzie żyjemy, mieszkamy i pracujemy – powiedział.

– Myślę, że w tym trudnym czasie, zarówno pod względem politycznym, jak i pod względem relacji międzyludzkich, tego typu wydarzenia są bardzo ważne, ponieważ jednoczą wspólnotę parafialną. Ponadto goście, którzy uczestniczą w uroczystości, mają możliwość bliższego poznania tutejszych relacji, zwyczajów i więzi, które zostały zbudowane przez ostatnie 30 lat. Każdy jubileusz ma swoją specyfikę, jak i każda parafia to odrębna wspólnota, dlatego wielki wymiar ma dzisiaj zarówno każda wspólnota rodzinna, jak i ta wspólna, parafialna, która służy budowaniu wizerunku i głębokiej wiary katolickiej – zaznaczyła poseł Beata Strzałka.

Niech Kościół żyje i się rozwija

Reklama

W latach 2010-20 proboszczem parafii w Dąbrowicy był ks. Józef Bednarski, który podkreślił, iż posługa w niej była dla niego ubogacająca i pełna wyjątkowych doświadczeń. – 10 lat mojego pobytu tutaj bardzo ubogaciło moją osobowość i kapłaństwo, i mogę to teraz wprowadzać w miejscu, gdzie jestem obecnie proboszczem. Jestem wdzięczny Panu Bogu i władzom diecezjalnym, że mogłem tutaj być, spotkać wspaniałych ludzi, od których wiele się nauczyłem i którzy byli dla mnie wzorami na wielu płaszczyznach, zarówno w życiu kapłańskim, jak i osobistym. Dlatego dziś gratuluję im tego wspaniałego jubileuszu, który łączę z 30-leciem mojego kapłaństwa. Życzę ks. Krzysztofowi i parafianom, aby ten Kościół duchowy żył, rozwijał się i funkcjonował w pięknej kondycji, aby były tutaj żywe wiara, nadzieja i miłość. Przez orędownictwo św. o. Maksymiliana niech Pan Bóg obficie błogosławi całej parafii – życzył.

Z krótkim programem artystycznym wystąpiły również dzieci z przedszkola w Dąbrowicy, a całą uroczystość uświetniła Biłgorajska Orkiestra Dęta im. Czesława Nizio. Uroczystości zakończyły się śpiewem hymnu Te Deum, modlitwą Litanią Loretańską oraz błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Nie zabrakło oczywiście słów podziękowań i gratulacji, a także pamiątkowej fotografii i poczęstunku.

Bądźcie świadkami Chrystusa

– Wszystkim parafianom z Dąbrowicy i księdzu proboszczowi życzymy Bożego błogosławieństwa i obfitości Bożych łask. Niech one dalej, tak jak dotychczas, z tego źródła, skąd głoszone jest słowo Boże i szafowane sakramenty, uświęcają i przemieniają ludzi, stają się ich siłą, nadzieją, mocą i radością dnia codziennego. Życzymy również sukcesów gospodarczych, a także w zakresie ewangelizacyjnym i tworzeniu grup parafialnych. Niech nigdy nie zabraknie tych, którzy będą świadkami Jezusa Chrystusa, którzy będą wyznawali wiarę, aby zawsze pojawiały się w kościele nowe, młode pokolenia. Dziękujemy i modlimy się także za duszpasterzy, którzy stad pochodzą, tutaj posługiwali i posługują obecnie. Niech kwitnie życzliwość, wzajemna dobroć, niech ludzie się wzajemnie szanują i uświęcają – życzył na zakończenie bp Marian Rojek.

2022-05-31 14:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz goleniowskiej fary

Niedziela szczecińsko-kamieńska 47/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Goleniów

Jubileusz parafii

prezentacja parafii

Archiwum parafii

Autorem głównego ołtarza jest goleniowski rzeźbiarz śp. Stanisław Szulc

Autorem głównego ołtarza jest goleniowski rzeźbiarz śp. Stanisław Szulc

Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dawny kościół farny, najokazalsza świątynia i zabytek Goleniowa, od 750 lat wpisany jest w krajobraz miasta nad Iną.

Istnienie w Goleniowie kościoła potwierdza dokument z 1271 r., którym książę pomorski Barnim I oddał goleniowską świątynię pod patronat klasztoru kongregacji kanoników regularnych św. Wiktora (wiktorynów) we Wkryujściu (Ückermunde). Trzy lata wcześniej – 1 lipca 1268 r. – książę Barnim I nadał grodowi nad Iną prawa miejskie i związane z tym liczne przywileje.
CZYTAJ DALEJ

Salus Populi Romani – ikona ukochana przez Franciszka

2025-05-03 20:10

[ TEMATY ]

Franciszek

VATICAN NEWS

Agata Kowalska

Matka Boża Śnieżna

Matka Boża Śnieżna

Papież Franciszek w swoim testamencie poprosił, aby został pochowany w ziemi obok ukochanej przez niego ikony maryjnej Salus Populi Romani. Przechowywana w Kaplicy Paolińskiej bazyliki Santa Maria Maggiore (Matki Bożej Większej), otoczona wystawnym marmurem i pozłacanym brązem ikona od pierwszych wieków splata się z dziejami Rzymu.

Od czasu założenia za pontyfikatu papieża Liberiusza między 352 a 366 rokiem bazylika papieska Santa Maria Maggiore z biegiem wieków była coraz bardziej wzbogacana. Wchodząc do tej wielkiej świątyni i przechodząc przez nawy, odczuwa się złote światło, które skupia się w mozaikach apsydy i łuku triumfalnego. Wszystko tchnie imieniem Maryi, Jej boskim macierzyństwem, płaczem Dzieciątka, którego życie opowiadane jest tu od Narodzenia po dzieciństwo.
CZYTAJ DALEJ

Cała prawda o konklawe

2025-05-04 13:28

[ TEMATY ]

Milena Kindziuk

Red

Dawno nie czytałam tak dobrej książki, jak „Konklawe. Tajemnice wyborów papieskich” autorstwa ks. dr. Przemysława Śliwińskiego. Znajdziemy tu naprawdę wszystko, co dotyczy procesu wyboru następcy Świętego Piotra. Lektura pozwala też lepiej zrozumieć, dlaczego konklawe jest zagadką, najbardziej skrywaną tajemnicą w dziejach.

W kaplicy Sykstyńskiej, w której 7 maja zbierze się 135 kardynałów elektorów, trwają ostatnie przygotowania do wyboru następcy Franciszka. Hierarchowie zostaną faktycznie odizolowani od świata zewnętrznego. Jak podaje aciprensa.com, będą mogli mieć przy sobie jedynie… okulary, aparaty słuchowe i laski! (sic!). Nic więcej. Powstała też watykańska mapa obszaru zastrzeżonego…
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję