Reklama

Niedziela Przemyska

Ponownie w Wieczerniku

18 maja 1997 r. 30 młodych diakonów wezwanych po imieniu odpowiedziało „Jestem”. Po zapewnieniu ks. rektora, że według ludzkich ocen są przygotowani do święceń i godni otrzymać dar sakramentu kapłaństwa, padli twarzami na ziemię.

Niedziela przemyska 23/2022, str. VI

[ TEMATY ]

jubileusz kapłaństwa

Ks. Maciej Flader/Niedziela

Jubilaci podczas uroczystości w archikatedrze

Jubilaci podczas uroczystości w archikatedrze

Wsłuchując się w wezwania Litanii do Wszystkich Świętych zanosili prośby, aby ci pomogli im wkroczyć na drogę umiłowania Najwyższego Pasterza na ich wzór. Po prymicyjnych radościach i odwiedzinach w parafiach, gdzie pełnili posługę jako diakoni, przyszedł czas na posłanie na niwę Pańską.

Niezależnie jakie to były miejsca, jaka była rola, pełnili swoją posługę w różnoraki sposób. Najlepiej ujął to poeta w swoim wierszu. Pierwszym krokiem posługi była obecność: „Dobrze, że jesteś drogi Księże/ Och, naprawdę dobrze, że jesteś/ Twoja obecność jest dla nas bardzo ważna”. Centrum posługi księży jubilatów była posługa sakramentalna: „Chcemy byś wiedział kim dla nas jesteś/ Przekazujesz nam życie więc jesteś ojcem/ Karmisz i wychowujesz więc jesteś matką/ Prowadzisz do Lekarza więc jesteś ratunkiem/ Obmywasz i uwalniasz więc jesteś łaską”. Wiersz jest obszerny. Zawiera wiele wyrazów wdzięczności za kapłańską posługę. Myślę, że podobnymi słowami dziękowali jubilatom ich parafianie, bliscy i przyjaciele. Zanim to jednak nastąpiło postanowili nacieszyć się sobą i pozwolić sobie na kilka dni refleksji, popatrzenia sobie w twarze. Tym godzinom radości i zadumy przewodził ks. dr Józef Trela.

Wreszcie przyszedł dzień szczególny. Eucharystia w Wieczerniku, w którym 25 lat temu przyjmowali święcenia. Eucharystii przewodniczył metropolita przemyski abp Adam Szal. Okolicznościową homilię wygłosił szafarz sakramentu abp Józef Michalik. Witając jubilatów kaznodzieja zaznaczył: – W tym miejscu 25 lat temu, w miejscu w którym jesteśmy, otrzymaliście święcenia kapłańskie. Zostaliście wówczas pouczeni, że włączeni w krzew winny musicie trwać w nim. To jest wasza siła i moc. Kontynuując, abp Józef podkreślił znaczenie celebrowanego jubileuszu: – Dzisiaj, w 25. rocznicę tego szczególnego związku z Chrystusem, ma On wam drodzy bracia coś bardzo ważnego do powiedzenia. Dalej w swojej jubileuszowej refleksji abp Michalik zwrócił uwagę, że związek z Jezusem realizuje się nie tylko poprzez samą wiarę, ale także przez wynikające z niej uczynki. – To czyny miłości. Tylko one mogą wypełnić pustkę słów i deklaracji. Tylko czysta, bezinteresowna, ofiarna miłość ma wartość przed Bogiem i ludźmi – wyjaśniał abp Józef Michalik i dodał, że kapłaństwo powinno być oparte właśnie na miłości. Niestety, według kaznodziei, współcześnie manipuluje się znaczeniem „miłość”. – Od tego niebezpieczeństwa nikt nie jest wolny. Wszyscy jesteśmy narażeni na zakłamanie, nawet podstawowych prawd i zasad tworzących podstawy naszego myślenia i naszego sumienia – ostrzegał abp Michalik. Lekiem na tę sytuację jest formacja ludzka. – Chodzi o te zwykłe, codzienne przyzwyczajenia, o cnoty naturalne, o umiejętność wytrwania w realizacji celu, o stały rozwój w duchu wiary – tłumaczył abp Józef, dodając, że wówczas to, co ludzkie staje się zarazem Boże i odwrotnie. Według abp. Michalika, ważnym elementem tej ludzkiej formacji jest wspólnota. – Jakże ważne są te nasze koleżeńskie spotkania. Także i to dzisiejsze spotkanie – mówił hierarcha. – Na tej ludzkiej drodze nie ma spraw nieważnych, małych, bo nawet to, co najmniejsze ma wartość w oczach Bożych – przekonywał abp Józef Michalik.

Reklama

Zwracając się do księży jubilatów, abp Michalik mówił, że kapłan powołany jest, żeby nieść ludziom prawdę odwieczną, Jezusa Zbawiciela. – Czyni to skutecznie, jeśli pomija siebie, swoje „ja”. A tu konieczna jest zdrowa dojrzałość uczuciowa. Chodzi o stałe dojrzewanie uczuciowe, które prowadzi do duchowego ojcostwa, do odpowiedzialności za zbawienie powierzonych nam ludzi. Także powierzonego nam brata kapłana – mówił abp Józef Michalik.

Na zakończenie swojej homilii były metropolita przemyski gratulował jubilatom, że doczekali tej pięknej rocznicy i wytrwali w swoim powołaniu. – Dołączam też życzenia, które za wzorem św. Pawła kieruję w dziękczynieniu za to wasze powołanie, za waszą służbę, za ofiarną miłość do Boga i ludzi. Niech będzie błogosławiony Bóg, że wybrał was przed założeniem świata; że wybrał was, abyście byli święci i nieskalani przed Jego obliczem. Że przeznaczył was dla siebie, jako przybranych synów według bogactwa swej łaski, którą szczodrze na was wylał w postaci wszelkiej mądrości – życzył arcybiskup parafrazując słowa św. Pawła.

Podziękowania duktora roku, oddanie się Matce Bożej Jackowej i wspólna fotografia zakończyły „kościelne” uroczystości. Potem w seminarium, tam, gdzie spędzili sześć lat swojej formacji, odbyła się jubileuszowa agapa. Zanim to się stało miałem okazję złożyć w katedralnej zakrystii serdeczne życzenia. Z dumą podkreślali, jak Pan bardzo poszerzył pole ich siewu. Trzech z nich pracuje w archidiecezji łódzkiej, jeden w Niemczech, kolejny na Ukrainie, ks. Jacek w Peru, wreszcie ks. Grzegorz posługuje jako kapelan wojskowy. Kończąc tę radosną refleksję pragniemy jako redakcja życzyć jubilatom, by jak to powiedział abp Józef, wobec zagrożeń współczesności, na którą jesteśmy narażeni my wszyscy, wytrwali w powołaniu kapłańskim dzięki miłości do Chrystusa.

2022-05-31 14:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

To moment szczególny

Niedziela małopolska 28/2022, str. III

[ TEMATY ]

jubileusz kapłaństwa

paulin

MFS/Niedziela

Po Mszy św. o. Stanisław Turek przyjmował gratulacje i życzenia

Po Mszy św. o. Stanisław Turek przyjmował gratulacje i życzenia

Dziękujemy za twoje kapłaństwo, za twoją posługę i życzymy, aby ono przynosiło owoce; te ludzkie, ale przede wszystkim te duchowe – powiedział o. Marek Tomczyk, paulin.

Adresatem życzeń był o. Stanisław Turek, paulin, który w czasie Mszy św. sprawowanej w bazylice skałecznej świętował piękny jubileusz – 60 lat kapłaństwa!

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

2023-01-31 12:18

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Ojciec Święty mianował podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ks. prałata Krzysztofa Marcjanowicza, dotychczas pracownika Dykasterii ds. Ewangelizacji - Sekcji ds. Podstawowych Problemów Ewangelizacji w Świecie i ceremoniarza papieskiego – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ks. Krzysztof Marcjanowicz urodził się 24 marca 1977 roku w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 8 czerwca 2002 roku. 4 listopada 2010 w Papieskim Instytucie Liturgicznym obronił pracę doktorską a od 2011 roku pracował w Papieskiej Radzie ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Jest też wykładowcą Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. 9 lutego 2018 Ojciec Święty mianował ks. Marcjanowicza ceremoniarzem papieskim.

CZYTAJ DALEJ

Papież do duchowieństwa: bądźcie świadkami Bożej miłości

2023-02-02 17:42

[ TEMATY ]

duchowieństwo

papież Franciszek

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Do służenia ludowi Bożemu jako świadkowie Bożej miłości zachęcił papież kapłanów, diakonów i seminarzystów a także osoby konsekrowane Demokratycznej Republiki Konga. Ojciec Święty spotkał się z nimi w katedrze w Kinszasie. Osobom konsekrowanym złożył życzenia z okazji ich dzisiejszego święta.

Już na wstępie Franciszek zaznaczył, że osoby duchowne są powołane do służenia ludowi jako świadkowie Bożej miłości. Bóg jest bowiem Bogiem współczucia i zapewnia, że nigdy nie pozostawia nas samymi, że zawsze jest u naszego boku, jako ostoja i siła w trudnościach. „Jesteście powołani, by wspierać pielgrzymowanie wspólnoty i towarzyszyć jej w wierze na spotkanie Tego, który już idzie obok nas” – podkreślił papież. Dodał, że są też oni powołani do dzielenia się z innymi radością wyzwalającego spotkania z Jezusem. „Jest to misja bycia znakiem obecności Chrystusa, Jego bezwarunkowej miłości, przebaczenia, poprzez które chce nas pojednać między sobą, współczucia, w którym pragnie zatroszczyć się o ubogich. Zostaliśmy powołani, aby ofiarować nasze życie dla naszych braci i sióstr, niosąc im Jezusa, jedynego, który leczy rany serca” – stwierdził Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję