Reklama

Niedziela plus

Prezes w sutannie

O tym, że wiara w połączeniu z treningiem to doskonały przepis na sukces sportowy, opowiada ks. Paweł Guminiak.

Niedziela Plus 19/2022, str. II

[ TEMATY ]

piłka nożna

Zdjęcia: Akademia ZKS Olimpia Elbląg

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kamil Krasowski: Ksiądz prezesem klubu piłkarskiego... Takie sytuacje nie zdarzają się co dzień. Pewnie wielu zachodzi w głowę i zadaje sobie pytanie, jak to możliwe (uśmiech).

Ks. Paweł Guminiak: Na pewno jest to niecodzienna sytuacja, jednak z piłką związany jestem od zawsze. Piłka to moje życie. Jest również jedną z form duszpasterskich, które stosowałem i obecnie stosuję, grając i trenując z ministrantami i innymi osobami. Zresztą w pierwszej parafii, w której posługiwałem, powstał Parafialny Klub Sportowy „Rafael”, który „pozbierał” młodych ludzi z osiedla, i muszę powiedzieć, że naprawdę dobrze się rozwijaliśmy. To było w 2004 r. Po 2-3 latach zostaliśmy zaproszeni do połączenia sił z klubem Olimpia 2004 Elbląg. Trenowało w nim naprawdę dużo dzieci i młodzieży. Z klasy B dotarliśmy do IV ligi. W 2008 r. zostałem wybrany na prezesa klubu, a z zespołem awansowaliśmy nawet do III ligi. Od tego się zaczęło. W pewnym momencie ze strony tej historycznej Olimpii Elbląg padła propozycja, aby przeprowadzić fuzję obu klubów. Stało się to w 2012 r. Dzięki wsparciu ludzi, którzy byli i są wokół mnie, podjęliśmy tę rękawicę i to trwa do dziś. Obecnie klub funkcjonuje na poziomie II ligi i gromadzi sporą grupę, bo nawet 500 dzieci, które z nami trenują.

Reklama

Zacznijmy jednak od początku. Jako młody chłopak grał Ksiądz w III-ligowej drużynie. Nie wiązał Ksiądz wtedy swoich życiowych planów z futbolem?

Na pewno było to już w miarę profesjonalne, bo zdarzało mi się występować na poziomie seniorskim, ale Pan Bóg miał inne plany na moje życie. Oczywiście, wcześniej byłem ministrantem i lektorem w katedrze w Kwidzynie, skąd pochodzę. Codziennie rano byłem na Mszy św., mój dzień wypełniały szkoła i treningi. I tak to funkcjonowało. W niedzielę też musiałem to połączyć z Mszą św., zwłaszcza gdy graliśmy na wyjazdach, co spotykało się z różnymi reakcjami, chociaż w późniejszym etapie wielu kolegów razem ze mną uczestniczyło w takich wyjściach na niedzielną Eucharystię. Wszystko się zmieniło, gdy jeden z kolegów źle skończył z powodu narkotyków i po maturze odszedł z tego świata. To dało mi impuls do zastanowienia się, co w życiu należy robić. Sprawiło też, że wybrałem drogę kapłaństwa, bo chciałem szukać sposobności, by pomagać osobom, które potrzebują i szukają pomocy. Droga powołania, włączenie w nią sportu i działania konkretnego ośrodka, który będzie wspomagał osoby uzależnione – to był na pewno jakiś kierunek, który wewnętrznie mnie zainspirował. Zrezygnowałem ze studiów i w 1997 r. wstąpiłem do seminarium. Święcenia kapłańskie przyjąłem w 2003 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Czym jest dla Księdza powołanie?

Jest zrealizowaniem drogi, którą człowiek ma wytyczoną przed sobą. Najtrudniej jest ją rozeznać – czy to kapłaństwo, małżeństwo czy życie w samotności. Najważniejsze jednak, żeby to, co człowiek robi, wykonywać jak najlepiej – w pierwszej kolejności dla swojego dobra i swojego zbawienia, ale też dla tych, którzy są wokół. Jako kapłan odpowiadam nie tylko za siebie, ale również za ludzi, którzy zostali mi powierzeni. Ktoś, kto zostaje mężem, ojcem, odpowiada za swoją rodzinę, żeby wszystko było dobrze już tu, na ziemi, i przed Panem Bogiem. To jest powołanie, realizacja tego, co człowiek rozeznał w swoim życiu.

Reklama

Jako prezes najpierw Olimpii 2004 Elbląg i już po fuzji z drugą Olimpią odniósł Ksiądz wiele sukcesów sportowych. Jaki jest Księdza „przepis” na prowadzenie klubu piłkarskiego?

Na pewno muszą być plan i cierpliwość w jego realizacji. Planu nie uda się zrealizować, jeśli człowiek za szybko i za często zmienia pewne działania. Efektów nie ma od razu. Nawet gdy przychodzą niepowodzenia, trzeba wierzyć w swój plan i wytrwale dążyć do celu. Nie stworzy się piłkarza w ciągu roku, potrzeba co najmniej 10 lat szkolenia, żeby się cieszyć z efektów. Dodatkowo zawodnik musi spotkać na swojej drodze odpowiednich ludzi, którzy go poprowadzą. Porównuję to do wiary. Celem życia człowieka wierzącego powinno być osiągnięcie zbawienia. To nie jest tak, że „pstryk” – i człowiek się zbawia. Potrzeba wielu lat cierpliwości, pracy nad sobą, żeby coś osiągnąć. Tak samo jest w sporcie. Wiara może bardzo pomagać w sporcie, żeby osiągnąć cel. Ludzie, którzy żyją wiarą, mogą dłużej uprawiać sport, bo często nie niszczą swojego pozasportowego życia.

Dzisiaj Akademia Olimpii jest bardzo rozwinięta i dużo młodych chłopaków gra w Olimpii Elbląg. To zostało dostrzeżone przez PKN Orlen, z którym ostatnio podpisaliśmy umowę.

Jest Ksiądz pomysłodawcą mistrzostw Polski ministrantów w piłce nożnej. Czy sport to dobre „narzędzie” ewangelizacji?

To ministranci z Klubu Sportowego „Rafael” zmobilizowali mnie, żeby taką rywalizację zorganizować. Pierwsze takie mistrzostwa odbyły się w Elblągu, a w rozgrywkach wzięło udział ok. 50 drużyn. Dzisiaj to się rozrosło do ok. 120 drużyn w samych finałach. Wcześniej w każdej diecezji są eliminacje, a najlepsi przyjeżdżają na mistrzostwa, które odbywają się w różnych miejscach Polski. W takich eliminacjach, a później w finałach bierze udział wiele tysięcy ministrantów. W tym roku odbędzie się 17. edycja tego wydarzenia.

Myślę, że sport to dobre narzędzie ewangelizacji. Tu bezpośrednio dociera się do człowieka. W połączeniu z wiarą i z odpowiednim życiem można osiągnąć sukces sportowy. Lepsze prowadzenie, stawianie sobie wymagań, doskonalenie się, stawanie się coraz lepszym – sport i wiara mają tu pewne podobieństwo. Wiara to też jest jakaś droga i trzeba się na niej doskonalić, aby osiągnąć sukces. Kto nie ćwiczy i nie pracuje, tak jak w sporcie, sukcesów w wierze nie uzyskuje.

Jakie są Księdza nie tylko sportowe plany i marzenia?

Na pewno jest to wewnętrzna chęć nieustannego działania. Nieraz jest tak, że człowiek przez różne rzeczy, sytuacje czy osoby może się wypalać. A mnie chodzi o to, żeby się nigdy nie wypalić – to jest takie moje marzenie (uśmiech). Dążę do tego w życiu sportowym, prywatnym, religijnym, życiu wiary i byciu księdzem. Chciałbym, żeby w moim życiu były zawsze nowe impulsy do działania w każdym aspekcie.

2022-05-02 11:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ranking FIFA - Polska wciąż na 19. miejscu, w czołówce bez zmian

[ TEMATY ]

piłka nożna

FIFA

jarmoluk/pixabay.com

Reprezentacja Polski nadal zajmuje 19. miejsce w rankingu Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej (FIFA). W czołówce nie zaszły żadne zmiany. Liderem pozostała Belgia, przed Francją, Brazylią i Anglią, która będzie rywalem biało-czerwonych w eliminacjach mistrzostw świata 2022.

Na szóstej pozycji wciąż plasuje się Hiszpania - to z kolei przeciwnik Polaków w tegorocznych mistrzostwach Europy.
CZYTAJ DALEJ

Autobiografia Franciszka

2025-04-08 15:22

Niedziela Ogólnopolska 15/2025, str. 30-31

[ TEMATY ]

książka

papież Franciszek

autobiografia

Mondadori Portfolio

Jorge Mario Bergoglio (z lewej) z bratem Oskarem w dniu I Komunii św.

Jorge Mario Bergoglio (z lewej) z bratem Oskarem
w dniu I Komunii św.

Początkowo Ojciec Święty chciał, aby ta książka ukazała się dopiero po jego śmierci, ale sugestie otoczenia i Rok Jubileuszowy 2025 skłoniły go do udostępnienia swych wspomnień i refleksji już teraz.

Po światowej premierze w ponad osiemdziesięciu krajach autobiografia papieża Franciszka ukazała się także w Polsce. Książka pt. Nadzieja jest bogata w niepublikowane historie, ekscytujące i bardzo ludzkie oraz wzruszające historie. Wspomnienia Ojca Świętego sięgają początku XX wieku i są opowieścią o jego włoskich korzeniach i pełnej przygód emigracji jego przodków do Ameryki Łacińskiej, następnie przybliżają obraz jego dzieciństwa, młodości, wybór życia kapłańskiego i w końcu obejmują cały pontyfikat oraz czasy współczesne. To tekst o wielkiej sile narracyjnej, w którym papież szczerze, odważnie i proroczo podejmuje najważniejsze i najbardziej kontrowersyjne kwestie naszych czasów, a także wskazuje kluczowe punkty swojej posługi jako pasterza Kościoła powszechnego. Pierwsza w historii autobiografia napisana przez papieża, czasami dotkniętego melancholią, zmagającego się z konfliktem między tradycjonalistami a liberałami, świadomego problemów świata i wad ludzkości, ale pełnego nadziei, oferuje unikalne spojrzenie na wyzwania, z którymi mierzy się głowa Kościoła katolickiego.
CZYTAJ DALEJ

Francja: w tym roku rekordowa liczba chrztów dorosłych

2025-04-10 12:13

[ TEMATY ]

Francja

Księga rekordów Guinnessa

chrzty dorosłych

Władysław Kościuch

ZDJĘCIE ARCHIWALNE

ZDJĘCIE ARCHIWALNE

Ponad 10 300 dorosłych i 7 400 nastolatków zostanie w tym roku ochrzczonych we Francji podczas liturgii Wigilii Paschalnej. Jest to wzrost o 45 proc. w porównaniu z 2024 r., potwierdzający trend obserwowany w ciągu ostatnich pięciu lat. Nigdy wcześniej Kościół katolicki w Francji nie odnotował tak dużej liczby katechumenów. 10 kwietnia dane te opublikowała Konferencja Episkopatu Francji. To o ponad 5 000 chrztów więcej niż w 2024 roku (+45 proc.).

W ciągu dwóch lat liczba katechumenów uległa podwojeniu. Trzynaście diecezji odnotowało nawet wzrost o ponad 100 proc., niezależnie od tego, czy są to środowiska miejskie, wiejskie czy średniej wielkości. Z drugiej strony jedenaście małych diecezji doświadcza niewielkiego spadku, ale liczby te nie zmieniają ogólnego trendu. Najbardziej dynamiczną grupę wiekową stanowią młodzi dorośli, zwłaszcza w wieku 18-25 lat. Obecnie 4 000 z nich prosi o chrzest, dwa razy więcej niż kilka lat temu. Szczególnie wyróżnia się podparyska diecezja Saint-Denis, z 66 proc. wzrostem próśb o chrzest w tej kategorii wiekowej. Odnotowano również gwałtowny wzrost liczby studentów: obecnie stanowią oni 26 proc. katechumenów, w porównaniu z 17 proc. pięć lat temu. Na uwagę zasługuje fakt, że najliczniej reprezentowane są osoby z klasy robotniczej - 36 proc. dorosłych przygotowujących się do chrztu pochodzi z tego środowiska.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję