Reklama

Niedziela Rzeszowska

Konsekracja – wielki dzień

26 grudnia 2021 r w parafii Świętej Rodziny w Ropczycach odbyła się najważniejsza w jej dziejach uroczystość – konsekracja kościoła.

Niedziela rzeszowska 3/2022, str. III

[ TEMATY ]

konsekracja kościoła

Stanisław Fic

Bp Jan Wątroba namaszcza ołtarz

Bp Jan Wątroba namaszcza ołtarz

Dla niewielkiej parafii położonej w najbardziej uprzemysłowionej części miasta – w Ropczycach na Czekaju – było to wyjątkowe i podwójne święto, bowiem w tym dniu parafialna wspólnota świętowała również swój doroczny odpust ku czci Świętej Rodziny z Nazaretu.

Trochę historii

Uroczystość odbyła się w czterdziestą rocznicę wmurowania kamienia węgielnego przez bp. Jerzego Ablewicza, który uczynił to 10 października 1981 r. oraz w dwudziestą rocznicę erygowania parafii, co miało miejsce 26 sierpnia 2001 r. Kolejni księża rektorzy, począwszy od budowniczego kościoła ks. Czesława Konwenta, aż do obecnego proboszcza wraz z parafianami czekajskimi troszczyli się o piękno kościoła i jego wyposażenie. Ostatnie kilka lat to czas odnawiania wnętrza świątyni wraz z płaskorzeźbą Świętej Rodziny, wykonania elewacji zewnętrznej, budowy wieżyczki kościelnej oraz zagospodarowania obejścia kościoła wraz z nowym parkingiem.

Misje i katechezy

Przygotowania do konsekracji trwały także w wymiarze duchowym przez modlitwę, kazania okolicznościowe, a w ostatnim roku przez misje parafialne. Na tydzień przed uroczystością odbyły się katechezy mistagogiczne wyjaśniające poszczególne obrzędy konsekracji wygłoszone przez ks. dr. Sławomira Jeziorskiego, prefekta Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie i głównego liturgistę diecezji.

Niezapomniany dzień

Reklama

Konsekracji kościoła na Czekaju dokonał ordynariusz diecezji bp Jan Wątroba. Mszę św. koncelebrowali kapłani z dekanatu, ks. Jacek Pasela, tutejszy rodak oraz ks. Marek Łopatka, krewny śp. ks. Mariana Łopatki. W uroczystości uczestniczyło wielu parafian i mieszkańców sąsiednich miejscowości, którzy radowali się i dziękowali Panu Bogu za Jego dobroć i miłosierdzie.

W naszych sercach jest wielka radość, bo Pan na zawsze zamieszkał pośród nas w tym domu modlitwy. Niech Jego Imię będzie uwielbione na wieki. Niech ten kościół poświęcony Panu Bogu na własność będzie miejscem spotkania Pana ze swoim ludem i miejscem uświęcania przez Słowo Boże i sakramenty święte. Wyrażam wielką wdzięczność i powierzam w modlitwie wszystkich budowniczych, ofiarodawców i wszystkich parafian. Niech Święta Rodzina z Nazaretu opiekuje się każdą naszą rodziną.

2022-01-11 08:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abyśmy stąd wychodzili przemienieni

[ TEMATY ]

konsekracja kościoła

Jelenia Góra‑Cieplice

ks. Piotr Nowosielski

Parafia pw. Matki Bożej Miłosierdzia, w Jeleniej Górze-Cieplicach, była 26 maja miejscem poświęcenia kościoła, którego dokonał biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. Kościół powstawał przez 31 lat, z 35 lat piszącej swoją historię parafii, w rozbudowującej się części miasta.

Uroczystość odbyła z udziałem parafian, a także wielu gości, którzy związani są z tym miejscem, a szczególnie z osobą zmarłego w 2019 r. śp. ks. prał. Józefa Steca, który organizował życie duszpasterskie parafii od początku, a szczególnie uroczyście obchodzony był Dzień Matki, związany z rozrastającym się z roku na rok Festynem. Wspomniał o tym obecny proboszcz parafii ks. dr Mariusz Majewski, podkreślając, że parafia ta jest przykładem wspólnoty wspólnot, które tu się zawiązały i prowadzą wieloraką działalność. Dlatego i data też nie jest przypadkowa. A tą uroczystość planował w takim dniu, także ks. Stec, ale jego choroba i śmierć odsunęły to wydarzenie w czasie.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

1800 lat temu zmarł św. Kalikst – papież, który wynalazł katakumby

2022-10-06 18:58

[ TEMATY ]

papież

katakumby

św. Kalikst

Wikipedia/autor: Dnalor 01 na licencji Creative Commons

Katakumby św. Kaliksta, krypta papieży

Katakumby św. Kaliksta, krypta papieży

W tym roku mija 1800. rocznica śmierci papieża Kaliksta (218-222). Poświęcona mu będzie 15 października tegoroczna, piąta edycja Dnia Katakumb w Rzymie. Jej temat brzmi: „Kalikst i wynalezienie katakumb” – poinformowała Papieska Komisja Archeologii Sakralnej.

Z tym właśnie papieżem związane jest powstanie pierwszego oficjalnego cmentarza Kościoła Rzymu w katakumbach przy Via Appia Antica, nazwanych jego imieniem, oraz katakumb Kalepodiusza przy Via Aurelia, gdzie został pochowany.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję