Reklama

Niedziela Rzeszowska

W rzeszowskiej Caritas

Wkraczając w nowy rok, oceniamy również minione 12 miesięcy. Bóg dał nam ten czas jako zadanie, aby wypełnić go wiarą, miłością i dobrymi uczynkami.

Niedziela rzeszowska 2/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Caritas

pomoc charytatywna

Archiwum Caritas

Jedna z licznych akcji pomocowych, które odbyły się w ub. roku

Jedna z licznych akcji pomocowych, które odbyły się w ub. roku

Dużo dobra spłynęło na potrzebujących pomocy za pośrednictwem Caritas Diecezji Rzeszowskiej – było to możliwe dzięki ludziom, którzy wspierają prowadzoną przez nas działalność. Caritas – to przede wszystkim przestrzeń spotkania ludzi, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej, z tymi, którzy dostrzegają w nich oblicze cierpiącego Chrystusa i pochylają się nad nimi z czułością i serdecznością. W takim duchu spotykamy się z ubogimi, którzy przychodzą do biura rzeszowskiej Caritas, prosząc o wsparcie, ponieważ brakuje im sił i środków do życia. W 2021 r. pomogliśmy setkom takich osób, przekazując im pomoc finansową lub rzeczową. Mamy jednak świadomość, że jest wielu biednych ludzi, którzy nie przyjadą do biura Caritas Diecezji Rzeszowskiej, mimo że jest im bardzo ciężko. Z tego powodu pracownicy i wolontariusze Caritas odwiedzili wielu ubogich mieszkańców małych miejscowości, przekazując im pomoc materialną.

Szczególną wrażliwość wywołują w Caritas potrzebujące pomocy dzieci. Dla nich zorganizowaliśmy wypoczynek wakacyjny w Myczkowcach i Budach Głogowskich (prawie 500 osób). Pamiętaliśmy również o prezentach z okazji Dnia Dziecka oraz wspomnienia św. Mikołaja (1200 dzieci). Mając świadomość niezwykle skromnych warunków, w jakich żyją dzieci z polskich rodzin na Ukrainie pomogliśmy im, przekazując wyprawki szkolne, a także prezenty z okazji Bożego Narodzenia. Ponadto wspieraliśmy studentów polskiego pochodzenia zza wschodniej granicy.

Pandemia wpłynęła negatywnie na sytuację osób starszych. Rzeszowska Caritas wspiera ich kartami „Na codzienne zakupy”. Pomagamy im także rzeczowo, m.in. z okazji Dnia Dziadków i Osób Starszych (1500 osób) oraz Światowego Dnia Ubogich (400 osób). Wspieramy najbiedniejszych spośród nich w zakupie leków lub opłaceniu rachunków.

W minionym roku rzeszowska Caritas niosła natychmiastową pomoc osobom poszkodowanym w katastrofach. W styczniu przekazaliśmy wsparcie ludziom, którzy ucierpieli w trzęsieniu ziemi w Chorwacji; w czerwcu – mieszkańcom Nowej Białej k. Nowego Targu, którym gigantyczny pożar zniszczył wszystko, co mieli. W lipcu siły żywiołów dotknęły również mieszkańców diecezji rzeszowskiej. Natychmiast pomogliśmy poszkodowanym wskutek nawałnic i podtopień mieszkańcom Chmielnika, Malawy i Boguchwały, a także ofiarom powodzi z innych terenów Polski i Europy. Jesienią włączyliśmy się w akcję pomocy uchodźcom z Afganistanu oraz uchodźcom pragnącym pozostać w Polsce.

Reklama

Dzięki środkom pozyskanym z instytucji rządowych przez cały rok 80 osób z niepełnosprawnością było objętych pomocą asystenta osobistego, a 60 – tzw. opieką wytchnieniową. Otworzyliśmy również Dzienny Dom Pomocy dla Seniorów w Rzeszowie. Kilka tysięcy osób skorzystało również z prowadzonej przez Caritas bezpłatnej wypożyczalni łóżek, koncentratorów tlenu, wózków inwalidzkich, chodzików i innego sprzętu rehabilitacyjnego i pielęgnacyjnego.

W nowym roku, w którym będziemy świętować 30-lecie działalności Caritas Diecezji Rzeszowskiej, chcemy nie tylko kontynuować, ale również rozwijać prowadzoną działalność pomocową. Do już działających ośrodków dla osób starszych, chorych i niepełnosprawnych, dołączą dwa Środowiskowe Domy Samopomocy: w Terliczce oraz Wysokiej Głogowskiej. Planujemy utworzyć w Jaśle wypożyczalnię sprzętu, potrzebnego chorym i niepełnosprawnym.

Przede wszystkim chcemy na co dzień przypominać ludziom, że Bóg jest miłością, a Caritas Diecezji Rzeszowskiej jest przejawem Bożej miłości do każdego człowieka. Wszystkim, którzy wspierają rzeszowską Caritas swoją modlitwą, ofiarowanym cierpieniem oraz darowiznami finansowymi, składam serdeczne podziękowanie, prosząc o dalszą pamięć. Dzięki Wam – pomagamy najbiedniejszym. Bóg zapłać!

2022-01-04 18:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Caritas Diecezji Drohiczyńskiej – działalność krok po kroku

Działalność Caritas to przede wszystkim praca Parafialnych Zespołów (działa ich na terenie diecezji 40, ok. 900 osób) oraz Szkolnych Kół (42, ok 550 osób). Dzięki ich zaangażowaniu możliwe jest przeprowadzenie wielu akcji Caritas.

CZYTAJ DALEJ

7 października: Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej

[ TEMATY ]

modlitwa

różaniec

Episkopat News

Przypadające dziś, 7 października, wspomnienie Matki Boskiej Różańcowej to dzień szczególny w powszechnym i polskim kalendarzu maryjnym.

Modlitwa różańcowa jak żadna inna obejmując cały świat katolicki wskazuje, że Maryja to Mater omnium, udzielająca się wszystkim we wszystkich potrzebach jako Pośredniczka prowadząca do Chrystusa. Różaniec stał się modlitwą powszechną, najdobitniejszym wyrazem czci i kultu maryjnego.

CZYTAJ DALEJ

Znak solidarności

2022-10-07 00:36

archiwum MP

Przekazanie Dzwonu Nadziei wpisało się w świętowany jubileusz 25. rocznicy konsekracji parafii

Przekazanie Dzwonu Nadziei wpisało się w świętowany jubileusz 25. rocznicy konsekracji parafii

    Dzwon Nadziei poświęcony 14 sierpnia br. w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach dotarł do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Winnicy na Ukrainie.

    Umieszczono na nim słowa z homilii św. Jana Pawła II wygłoszonej 17 sierpnia 2002 roku: „Gdzie wojna przynosi ból i śmierć niewinnych, potrzeba łaski miłosierdzia, która koi ludzkie umysły i serca i rodzi pokój". Dzwon jest darem Łagiewnik dla udręczonej wojną Winnicy. Uroczyste przekazanie Dzwonu Nadziei odbyło się w niedzielę – 2 października. W tym dniu w winnickiej parafii pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego świętowano również 25. rocznicę konsekracji kościoła. Mszy świętej jubileuszowej przewodniczył ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej biskup Leon Dubrawski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję