Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Ambasador Biłgoraja i regionu

Biłgorajska Orkiestra Dęta im. Czesława Nizio obchodziła jubileusz 100-lecia istnienia i działalności.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jej początki sięgają 1902 r., kiedy to powstała Ochotnicza Straż Pożarna powołana przez pierwszego komendanta Jana Głogowskiego. To właśnie on w 1905 r. założył 12-osobową orkiestrę dętą, którą jako kapelmistrz dyrygował do 1914 r., czyli do wybuchu I wojny światowej. Jednakże za oficjalną datę powstania Biłgorajskiej Orkiestry Dętej przyjmuje się rok 1921, kiedy to w 3 lata po odzyskaniu niepodległości rezerwista z armii carskiej, kapelmistrz 13. Pułku Kozaków Piotr Błacha, powołał 14-osobowy zespół dęty.

Różni ludzie, jeden cel

Historia Biłgorajskiej Orkiestry Dętej im. Czesława Nizio uzależniona była od licznych przemian politycznych i społecznych w naszym kraju. Z tego też powodu często zmieniały się instytucje patronujące zespołowi. Jednak dzięki zaangażowaniu dyrygentów i ciężkiej pracy jej członków zespół konsekwentnie opierał się przeciwnościom losu. Od 1973 r., od kiedy to prowadzona jest statystyka, orkiestra dała ponad tysiąc występów, a w jej działalności uczestniczyło kilkaset osób, które często właśnie tutaj rozpoczynały swoją przygodę z muzyką.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Obecnie zespół działa pod skrzydłami Biłgorajskiego Centrum Kultury, zrzeszając w swych szeregach muzyków amatorów różnych zawodów, w wieku od kilkunastu do przeszło 80 lat. Najstarszy orkiestrant ma 84 lata. Do orkiestry należy młodzież szkolna, studenci, aktywni zawodowo i seniorzy. Zespół regularnie spotyka się na próbach w Biłgorajskim Centrum Kultury, pracując nad repertuarem, podnosząc umiejętności muzyczne i czerpiąc przyjemność ze wspólnego muzykowania. Orkiestra wykonuje rozmaite gatunki muzyczne, począwszy od muzyki liturgicznej, poprzez przeboje muzyki poważnej, a skończywszy na szeroko rozumianej muzyce rozrywkowej. Zespół co roku uświetnia wszelkie święta państwowe, religijne i patriotyczne organizowane na terenie miasta. Rokrocznie jest też organizatorem i gospodarzem przeglądów orkiestr dętych.

Duma i popularność

– Orkiestra dęta im. Czesława Nizio jest dumą Biłgorajskiego Centrum Kultury – powiedział dyrektor placówki Stanisław Kowalczyk. – Orkiestra jest oczkiem w głowie Biłgorajskiego Centrum Kultury. Staramy się zapewnić muzykom jak najdogodniejsze warunki do prób, występów, wyjazdów i koncertów, które orkiestra chce organizować. Uważam, że mieszkańcy doceniają pracę orkiestry, bo wydarzenia z jej udziałem cieszą się ogromną popularnością, dlatego dbamy o orkiestrę, gdyż jest ona dumą całego Biłgoraja – podkreślił.

– Muzyka to całe moje życie i dziś jestem dumny, że tyle osiągnęliśmy i nadal trwamy – przyznał wieloletni dyrygent orkiestry, Henryk Nizio. – Historia tak się toczy, że jedne zespoły powstają, inne kończą swą działalność. Mało zespołów przechodzi próbę czasu. Nam się to udało i doszliśmy do 100-lecia działalności, kontynuując dzieło rozpoczęte przez naszych przodków. Tylko z mojej rodziny w orkiestrze grało dwóch moich braci, stąd koleją losu i ja się w nią zaangażowałem. Przez wiele lat dowodził nią mój brat, Czesław, którego imię orkiestra teraz nosi. To on mnie do orkiestry przyciągnął, zaraził miłością do muzyki i gdy dziś patrzę na orkiestrę, jestem dumny – zaznaczył.

Reklama

– Dziś czuję wielką dumę i satysfakcję z tego, co osiągnęliśmy jako zespół – stwierdził obecny dyrygent orkiestry, Paweł Stelmach. – To emocje, które są wynikiem pracy i pasji oraz służby. To czas poświęcony na próby, to występy, to udział w konkursach, przeglądach i uroczystościach. Dziś to podsumowanie naszego wpisania się w społeczność Biłgoraja i całego powiatu – wyjaśnił.

Praca pokoleń

– Biłgorajska Orkiestra Dęta ma na swoim koncie wiele osiągnięć i skupia w swoich szeregach prawdziwych pasjonatów – zauważył wicemarszałek województwa lubelskiego, Michał Mulawa. – Dzisiejszy jubileusz to spotkanie pokoleń artystów i pasjonatów muzyki. Biłgorajska orkiestra towarzyszyła lokalnej społeczności w chwilach najważniejszych wydarzeń z historii miasta. Przed tym dorobkiem i wkładem w rozwój kultury i podtrzymywanie tradycji dziś chylimy czoła. Mamy się czym pochwalić. Biłgorajska Orkiestra Dęta im. Czesława Nizio to nie tylko ambasador Biłgoraja czy powiatu biłgorajskiego, ale całego regionu. Ogromne sukcesy w konkursach, festiwalach i ogromna pasja – to właśnie biłgorajska orkiestra. Składam na ich ręce ogromne gratulacje i życzę kolejnych sukcesów – podsumował.

Życzenia na kolejne 100 lat działalności składał również członek Zarządu Powiatu Biłgorajskiego, Andrzej Łagożny. – Od kiedy pamiętam, każde ważne święto było ubogacone obecnością biłgorajskiej orkiestry. Myślę, iż nikt z mieszkańców Biłgoraja i okolic nie wyobraża sobie, by naszej orkiestry mogło zabraknąć. Jestem pewien, że będą kolejne jubileusze i przez następne 100 lat, przy wsparciu mieszkańców i władz, ci pasjonaci muzyki będą grać i nas ubogacać. Ja im za to bardzo dziękuję – gratulował.

Na uroczystości jubileuszowe złożyło się m.in. otwarcie wystawy fotograficznej, na której zaprezentowano archiwalne zdjęcia i pamiątki związane z zespołem. Następnie odbył się jubileuszowy koncert orkiestry połączony z projekcją multimedialną o historii zespołu.

Odznaczenia i wyróżnienia

Nie zabrakło oczywiście części oficjalnej, podczas której wręczone zostały nagrody, odznaczenia i gratulacje. Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, przyznanym przez min. Piotra Glińskiego, uhonorowano Henryka Nizio, wieloletniego muzyka i członka orkiestry. Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu przyznał też nagrodę Biłgorajskiej Orkiestrze Dętej im. Czesława Nizio z okazji 100-lecia działalności. Również Zarząd Województwa Lubelskiego podjął uchwałę o nadaniu orkiestrze Odznaki Honorowej „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego”. Kolejna nagroda dla orkiestry przyznana z okazji jubileuszu 100-lecia to Nagroda Kulturalna Województwa Lubelskiego. Marszałek województwa przyznał też nagrody za popularyzację i upowszechnianie kultury dla Jana Kukiełki, Józefa Czerwa, Zdzisława Stelmacha i Henryka Nizio. Dyplomy uznania z okazji jubileuszu orkiestry otrzymali: Jan Łukasik, Jan Andrzej Stelmach, Ryszard Bucior, Iwona Metner, Tadeusz Bogusław Kukiełka, Bogusław Stelmach, Adam Balicki i Bogdan Garbacz. Wręczono również nagrody od marszałka województwa lubelskiego, władz samorządowych i delegacji zaprzyjaźnionych zespołów. Życzenia i podziękowania popłynęły ponadto do byłych i obecnych muzyków orkiestry, do osób ją wspierających oraz do seniorów.

2021-11-23 07:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Koncert Cecyliański

Niedziela zamojsko-lubaczowska 51/2023, str. IV-V

[ TEMATY ]

Biłgoraj

Joanna Ferens

Chóry wyśpiewały pieśni religijne

Chóry wyśpiewały pieśni religijne

Po trzyletniej przerwie chóry Ziemi Biłgorajskiej spotkały się na Koncercie Cecyliańskim Muzyki Chóralnej.

Biłgorajski koncert chórów odbył się w kościele Trójcy Świętej i Wniebowzięcia NMP w Biłgoraju. – Św. Cecylia należy do najsłynniejszych męczennic Kościoła Rzymskiego. Żyła na przełomie II i III w. Jako młoda dziewczyna, złożyła ślub czystości. Mimo iż zmuszono ją do małżeństwa z poganinem Walerianem, nie złamała swego przyrzeczenia, lecz pozyskała dla Chrystusa swego męża i jego brata. Wszyscy troje ponieśli śmierć męczeńską. Św. Cecylia jest patronką chórzystów, lutników, muzyków, organistów, zespołów wokalno-muzycznych. Legenda bowiem głosi, że grała na organach. Organy wodne były znane wówczas w Rzymie, ale były bardzo wielką rzadkością (otrzymał je np. cesarz Neron w darze ze Wschodu). Nie wiadomo, czy Cecylia mogła grać na organach – prawdopodobne jest jednak, że grała na innym instrumencie. Koncerty Cecyliańskie, nazwane na jej cześć, są wyrazem hołdu oraz celebracją duchowego wymiaru muzyki. Tradycja organizowania koncertów, zwłaszcza w okolicach uroczystości św. Cecylii, ma na celu przypomnienie nam o sile muzyki i jej zdolności do przekraczania barier. Stanowią okazję do połączenia duchowej kontemplacji z artystycznym przeżyciem. Repertuar tych wydarzeń często łączy tradycyjne utwory sakralne z nowoczesnymi interpretacjami, tworząc niezapomnianą magię dźwięków, która porusza serca słuchaczy – mówiła we wstępie prowadząca koncert Maryla Olejko, kierownik artystyczny Biłgorajskiego Centrum Kultury.
CZYTAJ DALEJ

O. Dariusz Kowalczyk SJ: démarche MSZ-u do Watykanu pełen błędów, nieścisłości i manipulacji

2025-07-17 20:23

[ TEMATY ]

Watykan

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

nota

Red.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych, na którego czele stoi Radosław Sikorski, przekazało Stolicy Apostolskiej notę zatytułowaną: „Démarche w sprawie krzywdzącej i wprowadzającej w błąd treści kazania bp. Wiesława Meringa oraz wypowiedzi bp. Antoniego Długosza”. Ten dwustronicowy tekst, noszący datę 14.07.2025, jest pełen błędów, nieścisłości i manipulacji. Wygląda, jakby pisał go ktoś w pośpiechu, pod wpływem emocji i w ideologicznym zacietrzewieniu, a jednocześnie ktoś po prostu niekompetentny - pisze w komentarzu dla KAI o. Dariusz Kowalczyk SJ - profesor teologii dogmatycznej na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie.

Démarche cytuje kilka wypowiedzi jedynie bpa Meringa, po czym stwierdza: „Takie wypowiedzi biskupów, którzy działając jako przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski i tym samym reprezentujący Kościół katolicki […] oczerniają rząd”. Jeśli się pisze: „takie wypowiedzi biskupów”, to wcześniej należałoby zacytować także bpa Długosza. Dużo większym błędem jest zrobienie z obydwu biskupów przedstawicieli KEP. Otóż to nie jest tak, że każdy biskup wypowiadając się publicznie reprezentuje KEP jako całość. KEP ma swoje struktury i procedury, których używa, by wypowiedzieć się oficjalnie jako KEP. Biskupi Mering i Długosz dotknęli bieżących spraw społeczno-politycznych na własną odpowiedzialność, aktualizując w ten sposób Społeczną Naukę Kościoła. Wielu Polaków jest im wdzięcznych za te słowa, choć trzeba przyjąć do wiadomości, że są także tacy, w tym katolicy, którzy mają inne opinie. W każdym razie nie ma to nic wspólnego z „oczernianiem rządu”. To po prostu krytyczne, podjęte w trosce o dobro wspólne, odniesienie się do działań rządu, do czego biskupi mają prawo jako biskupi i jako obywatele Rzeczpospolitej Polskiej.
CZYTAJ DALEJ

Jutro przypada 1700. rocznica rozpoczęcia Soboru Nicejskiego

2025-07-18 16:12

[ TEMATY ]

Sobór Nicejski

1700. rocznica

wikipedia/Francesco Gasparetti from Senigallia, Italy

Wnętrze wybudowanej za panowania Konstantyna bazyliki w Rzymie, współcześnie Basilica dei Santi Silvestro e Martino ai Monti. Według tradycji spotkali się w niej biskupi Italii, aby uzgodnić wspólne stanowisko przed obradami w Nicei.

Wnętrze wybudowanej za panowania Konstantyna bazyliki w Rzymie, współcześnie Basilica dei Santi Silvestro e Martino ai Monti. Według tradycji spotkali się w niej biskupi Italii, aby uzgodnić wspólne stanowisko przed obradami w Nicei.

Jutro przypada 1700. rocznica rozpoczęcia Soboru Nicejskiego - pierwszego soboru chrześcijaństwa. Przyjęto na nim wyznanie wiary, potwierdzające bóstwo Chrystusa w sporze arianami, a także ustalono wspólną dla całego Kościoła datę Wielkanocy.

Pierwsze historii zgromadzenie wszystkich biskupów Kościoła, zwołane przez cesarza Konstantyna, trwało od 19 do 25 lipca 325 roku w pałacu cesarskim w Nicei (dzisiejszy Iznik w Turcji). Dokładna liczba jego uczestników nie jest znana, ale historycy na ogół przyjmują, że było ich około 220. Oprócz biskupów, byli wśród nich także przedstawiciele tych biskupów, którzy nie mogli przyjechać osobiście: tzw. chorepiskopi (dosłownie: biskupi wiejscy, reprezentujący biskupa w odległych częściach diecezji - pierwowzór dzisiejszych biskupów pomocniczych), prezbiterzy i diakoni, którzy mieli prawo głosu w imieniu swoich biskupów. Tak było w przypadku biskupa Rzymu - Sylwestra, który nie przybył do Nicei, lecz wysłał w swoim imieniu dwóch prezbiterów: Witona i Wincencjusza. Pracom soboru przewodniczył biskup Hozjusz z Kordoby, w dzisiejszej Hiszpanii.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję