Reklama

Niedziela Legnicka

Watra z harcerską duszą

Nie tylko spotkaniem przy ognisku mieszkańcy Jeleniej Góry uczcili święto odzyskania niepodległości.

Niedziela legnicka 48/2021, str. VII

[ TEMATY ]

Narodowe Święto Niepodległości

Grzegorz Gielert

Dla pierwszoklasistów to też było szczególne święto

Dla pierwszoklasistów to też było szczególne święto

Zabrzmiała pieśń: Płonie ognisko i szumią knieje. Pieśń ta wprowadziła zebranych w muzyczną opowieść „o historii znad kresowych stanic, o obrońcach naszych polskich granic”. – Ognisko przeżywane w takiej formie, było jedną z pierwszych inicjatyw, którą podjęło Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne u Erazma i Pankracego, organizując je dla mieszkańców stolicy Karkonoszy – powiedział ks. Mariusz Majewski, dyrektor Zespołu Szkół Katolickich u św. Pankracego w Jeleniej Górze.

Reklama

Cennym doświadczeniem, które daje to wydarzenie jest fakt, że przy ogniu spotykają się różne pokolenia. I w tym roku, wraz z dorosłymi i młodzieżą, pieśni patriotyczne śpiewały przedszkolaki i dzieci z młodszych klas szkół podstawowych. Wspólny śpiew przeplatany był utworami, które wykonały dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 27 „Okrąglaczek”, ze Szkoły Podstawowej nr 2 i dzieci z Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej u św. Pankracego w Jeleniej Górze.

Żar ogniska rozpalonego na dziedzińcu dawnego kolegium jezuickiego w historycznym centrum Jeleniej Góry rozgrzewał zziębnięte ręce, a jeszcze bardziej rozgrzewał serca dużych i tych małych. Jak każdego roku w przygotowanie ogniska z harcerską „duszą”, włączyli się druhowie ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, a nauczyciele z „Katolika” częstowali gorącą herbatą.

Także tego dnia, po Mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele Matki Bożej Miłosierdzia w Cieplicach, dzieci z kl. I Zespołu Szkół Katolickich u św. Pankracego, zaprezentowały przedstawienie o historii Polski, złożyli ślubowanie i zostali pasowani na uczniów szkoły.

2021-11-23 07:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Słubice. Zaśpiewajmy Niepodległej

[ TEMATY ]

Słubice

Narodowe Święto Niepodległości

Michał Sobociński

Już po raz kolejny w sali audiowizualnej słubickiej parafii pw. Ducha Świętego 10 listopada spotkała się grupa osób pragnąca śpiewem przywitać rocznicę odzyskanie przez Polskę niepodległości.

W rodzinnej atmosferze wraz z proboszczem ks. kan. Robertem Węglewskim uczestnicy śpiewali pieśni legionowe i wojskowe z okresu międzywojennego. Spotkanie rozpoczęto modlitwą w intencji Ojczyzny oraz służb mundurowych chroniących granicy państwowej. Przy herbatce i ciasteczkach przypominali sobie utwory, które od lat w wigilię święta narodowego rozbrzmiewały w słubickim domu parafialnym. Były także tak zwane „premiery”, które rozbawiły uczestników, wprowadzając ich w radosne świętowanie. Podczas rozmów biesiadujący zwrócili uwagę na radosny charakter świętowania 11. listopada, którego dzień po 123. latach zniewolenia stał się dla Polaków symbolem długo oczekiwanej wolności. Spotkanie zakończono odśpiewaniem hymnu „Boże coś Polskę”. I w tak doniosłej atmosferze udali się z radosnymi sercami do swych domów by nazajutrz uczcić tą ważną datę w kalendarzu polskiego patrioty.

CZYTAJ DALEJ

ETPC: byłego muzułmanina nawróconego na chrześcijaństwo nie można deportować z powrotem do Pakistanu

2022-05-16 16:49

[ TEMATY ]

muzułmanie

Karol Porwich/Niedziela

Europejski Trybunał Praw Człowieka uwzględnił skargę mężczyzny nawróconego z islamu na chrześcijaństwo, którego Szwajcaria chciała deportować z powrotem do Pakistanu. Władze szwajcarskie stały na stanowisku, że prześladowania chrześcijan w Pakistanie nie są dostatecznie poważne, aby życie i wolność skarżącego były w razie jego powrotu zagrożone. W sprawie interweniował Instytut Ordo Iuris, przedkładając opinię przyjaciela sądu, w której wskazywał, że prześladowania chrześcijan w Pakistanie są realne i poważne.

W 2015 r. Pakistańczyk wystąpił do władz Szwajcarii o udzielenie mu azylu, powołując się na zagrożenie swego życia wynikające z otrzymywanych gróźb śmierci ze strony sąsiadów swoich krewnych, którzy pozostawali z nimi w sporze o działkę. W 2016 r., już w trakcie pobytu w Szwajcarii, mężczyzna przeszedł na chrześcijaństwo, dołączając do jednej ze wspólnot protestanckich działających na terenie obozu dla uchodźców, w którym przebywał. Po długotrwałej procedurze, w 2018 r. władze odmówiły udzielenia mu azylu, wskazując, że mógł uniknąć gróźb, przeprowadzając się do innej części Pakistanu.

CZYTAJ DALEJ

#TrzymajSięMaryi: Matka Bolesna. Pozwolisz Jej, by pomogła ci przyjąć Słowo Boga?

2022-05-16 21:00

[ TEMATY ]

Maryja

Rozważania majowe

#TrzymajSięMaryi

Ks. Michał Lubowicki

Jarosław Tarnowski

Maryja z przebitym sercem, Matka Bolesna, Matka Niezawodnej Nadziei jest i będzie przy nas. Jak najlepsza, najbardziej niezawodna pielęgniarka przy najlepszym Lekarzu. Wejdźmy dziś Bogu pod ręce.

Gdy Rodzice wnosili Dzieciątko Jezus, aby postąpić z Nim według zwyczaju Prawa, Symeon wziął Je w objęcia, błogosławił Boga i mówił: «Teraz, o Władco, pozwól odejść słudze Twemu w pokoju, według Twojego słowa. Bo moje oczy ujrzały Twoje zbawienie, któreś przygotował wobec wszystkich narodów: światło na oświecenie pogan i chwałę ludu Twego, Izraela». A Jego ojciec i Matka dziwili się temu, co o Nim mówiono. Symeon zaś błogosławił Ich i rzekł do Maryi, Matki Jego: «Oto Ten przeznaczony jest na upadek i na powstanie wielu w Izraelu, i na znak, któremu sprzeciwiać się będą. A Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu». Łk 2,25-35.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję