Reklama

Niedziela Małopolska

Módlmy się za oczekujące pary

W tym roku po raz pierwszy Stowarzyszenie Wspierania Małżeństw Niepłodnych „Abraham i Sara” zaprasza parafie i wspólnoty do zaangażowania się w Dzień Modlitw o Dar Potomstwa. O akcji modlitewnej zaplanowanej na 5 grudnia opowiada Izabela Salata, wiceprezes stowarzyszenia i instruktor modelu Creightona.

Anna Bandura: Ok. 20% małżeństw boryka się z niepłodnością. Często nie wiemy nawet, że w naszym środowisku są pary, które od miesięcy czy lat starają się o potomstwo. Znaleźliście sposób, aby choć częściowo zaradzić ich cierpieniu…

Izabela Salata: Dzień Modlitw o Dar Potomstwa ma być formą zaangażowania wszystkich ludzi wierzących w modlitwę za pary doświadczające problemów z płodnością. Chcemy uwrażliwić Kościół na tę kwestię. Tak często w świątyniach zanosimy do Boga prośby za dzieci, młodzież, chorych, a tak rzadko pojawiają się intencje za małżonków pragnących potomstwa… Nasza inicjatywa spotkała się z dużą przychylnością abp. Marka Jędraszewskiego, który zaprasza do tej modlitwy wszystkich archidiecezjan.

Dlaczego wybraliście dzień 5 grudnia?

To jest druga niedziela Adwentu – czas oczekiwania na przyjście Pana Jezusa. To też szczególny okres dla par, które pragną, aby w ich rodzinach pojawiło się dziecko. Nasza tęsknota za Dziecięciem sprawia, że łatwiej nam towarzyszyć w ich tęsknocie.

Reklama

W jaki sposób parafie mogą się włączyć w modlitwę o dar potomstwa?

Razem z Duszpasterstwem Rodzin Archidiecezji Krakowskiej zapraszamy do zorganizowania 5 grudnia obchodów w swoim kościele. W tym celu do wszystkich parafii w archidiecezji został wysłany komplet materiałów: plakat promujący wydarzenie, ulotki dla parafian i materiały do prowadzenia Mszy św. – wstęp, punkty do kazania oraz modlitwa powszechna. Można je również znaleźć na naszej stronie: abrahamisara.pl.

Zapraszamy także do uczestnictwa w Dniu Modlitw o Dar Potomstwa w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie na Białych Morzach. W ramach obchodów centralnych odbędzie się o godz. 12.30 Msza św. pod przewodnictwem bp. Artura Ważnego, naszego pierwszego duszpasterza, któremu wiele zawdzięczamy. Z kolei o godz. 14.45 świadectwem długiego oczekiwania na rodzicielstwo podzielą się Karolina i Grzegorz, którzy obecnie cieszą się trójką dzieci. Na koniec usłyszymy komentarz psycholog Aleksandry Siódmak, pracującej z parami borykającymi się z problemem niepłodności.

Posiada Pani 10-letnie doświadczenie pracy z małżonkami. Czego najbardziej potrzebują pary z tęsknotą oczekujące na dar nowego życia?

Z okazji dnia modlitw stworzyliśmy ulotkę (również dostępną na stronie abrahamisara.pl – przyp. red.), w której zapraszamy rodziny i przyjaciół par niepłodnych do wsparcia ich. Zachęcamy do rozmowy. Oni potrzebują wysłuchania – bez oceny, przerywania, z empatią. Szczególnie dotyczy to młodych małżeństw, które najciężej znoszą problemy z płodnością. One nie zdążyły jeszcze zaakceptować tego stanu, oswoić się z nim. Nadchodzą święta, spotkania z dzietnym rodzeństwem, życzenia wigilijne, czasem niezręczne pytania... To niełatwy czas dla tych, którzy oczekują, starajmy się ich zrozumieć i wspierać.

Reklama

Trzeba pamiętać, że trudności z poczęciem w większości przypadków są sprawą niezawinioną. Przedłużające się oczekiwanie na dziecko wiąże się z cierpieniem i osamotnieniem, więc może najważniejszą formą pomocy będzie modlitwa. W naszej ulotce umieściliśmy słowa: „Panie Boże, nade wszystko nie dozwól, aby zamknęli się w smutku i bólu. Przymnóż im wiary i ufności ku Tobie”. Czasem nasze błaganie w ich intencji będzie tym, co da największe owoce.

Izabela Salata żona, mama 4 dzieci, od lat udziela profesjonalnej pomocy niepłodnym małżeństwom

2021-11-23 07:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Potrzeba kompetentnych świadków

[ TEMATY ]

poradnictwo rodzinne

diecezja kielecka

archiwum

Trzydzieści osób z diecezji kieleckiej kształci się na Diecezjalnym Studium Poradnictwa Rodzinnego. Ich misją będzie pomaganie rodzinie poprzez specjalistyczne poradnictwo. To zadanie odpowiedzialne i wymagające, dlatego tak ważne są kompetencje.

Słuchaczami Studium są mężatki z różnych parafii w diecezji, ale również pary małżeńskie. Po jego ukończeniu będą przygotowywali narzeczonych do małżeństwa, prowadzili na spotkaniach z nimi nauki przedślubne z zakresu etyki małżeńskiej i odpowiedzialnego rodzicielstwa. Zajęcia odbywają się dwa razy w miesiącu i prowadzone są przez specjalistów reprezentujących różne dziedziny, m. in. medycynę, prawo, filozofię, teologię, psychologię.

CZYTAJ DALEJ

#TrzymajSięMaryi! - początek wielkiej inicjatywy maryjnej

Dookoła za dużo niepewności, stresu i bólu, aby stać bezczynnie i patrzeć na to z boku. Czas zacząć działać, bo do stracenia nie ma go już wiele. Nie chcemy być w tym sami. Dlatego w naszej akcji majowej polecamy Ci tylko jedno: TrzyMaj się Maryi! - wtedy wszystko będzie dobrze.

„Zróbcie wszystko cokolwiek Wam powie”. Maryja zawsze wie, co jest dla nas najlepsze. Będąc z Nią, nasza relacja z Bogiem rozkwitnie jak majowe konwalie i magnolie. Matka Boża to najlepszy towarzysz naszej duchowej drogi, o czymś zaświadczają całe rzesze świętych. Trzymając się Maryi - jesteśmy bezpieczni.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Episkopatu: św. Andrzejowi Boboli polecamy wszelkie trudne sprawy

2022-05-16 18:37

[ TEMATY ]

gądecki

Episkoapt News

Patronowi tego miejsca polecamy wszelkie trudne sprawy. Modlimy się o sprawiedliwy pokój w Ukrainie i wycofanie rosyjskich wojsk. Ufajmy, że św. Andrzej Bobola wstawi się u Boga za cierpiącym narodem ukraińskim – napisał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w słowie na uroczystości 20-lecia ogłoszenia św. Andrzeja Boboli patronem Polski, które odbywają się w Sanktuarium Narodowym tego świętego na warszawskim Mokotowie w jego święto przypadające 16 maja.

Przewodniczący Episkopatu zauważył, że za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli modlono się w całej Polsce prosząc o zatrzymanie szerzącej się pandemii koronawirusa. „Dzisiaj, w uroczystość odpustową tego wielkiego patrona Polski, przeżywamy pierwszy dzień, w którym ogłoszono zakończenie w naszej Ojczyźnie stanu epidemii. Gorąco wierzymy, że stało się to m.in. za skutecznym orędownictwem św. Andrzeja Boboli” – podkreślił.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję