Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Patron Solidarności

Biskup Piotr Skucha poświęcił obraz bł. ks. Jerzego Popiełuszki – patrona Solidarności w kościele Najświętszego Zbawiciela w Sosnowcu.

Niedziela sosnowiecka 45/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Solidarność

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Piotr Lorenc/Niedziela

Poświęcenie obrazu bł. ks. Popiełuszki

Poświęcenie obrazu bł. ks. Popiełuszki

Uroczystości odbyły się 22 października podczas wieczornej Eucharystii. Wizerunek błogosławionego męczennika zawiśnie obok już znajdujących się w świątyni obrazów: bł. Karoliny Kózkówny, bł. abp. Michała Kozala, św. Maksymiliana Kolbego, św. Brata Alberta, św. Rafała Kalinowskiego czy św. Rity.

– Bardzo się cieszę, ze nasza wspólnota ufundowała obraz bł. ks. Jerzego. Mamy już w naszej parafii relikwie błogosławionego. Ufam, że dzięki temu jeszcze bardziej rozwinie się jego kult – powiedział ks. Stanisław Litwa, proboszcz parafii.

Reklama

– Trzydzieści siedem lat temu ks. Jerzy oddał życie za wiarę i Ojczyznę. Wychowany w skromnej, chłopskiej rodzinie, nabył uczciwego podejścia do spraw życia – przypomniał w homilii bp Piotr Skucha. Kaznodzieja zauważył, że bardzo ważna jest umiejętność odczytywania znaków Bożych, które decydują o naszym życiu wiecznym. – Ksiądz Jerzy jest postacią, która uczy nas rozpoznawać znaki Boże. On doświadczył wiele zła w swoim życiu. Jeszcze w czasie seminarium był namawiany do tego, by podjąć inne życie, by nawiązać współpracę z służbami bezpieczeństwa – by stać się donosicielem. On wybrał inne życie – mówił bp Skucha.

Przypomniał także, że po powstaniu „Solidarności” ks. Jerzy stał się jej duchowym przywódcą, warszawscy hutnicy określili go swoim kapelanem, był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego był nękany i inwigilowany. Mimo to organizował pomoc materialną dla osób internowanych i ich rodzin, wspierał różnego rodzaju inicjatywy społeczne czy więźniów politycznych.

– Ksiądz Jerzy Popiełuszko główny wysiłek włożył w przygotowanie i prowadzenie w kościele św. Stanisława Kostki Mszy św. w intencji Ojczyzny i tych, którzy za nią cierpią. Przybywały na nie delegacje „Solidarności” z całego kraju, uczestniczyli w nich intelektualiści, aktorzy oraz młodzież. I to po nim zastało nam powiedzenie „zło dobrem zwyciężaj” – zakończył biskup Piotr.

2021-11-03 07:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Grech modlił się przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

[ TEMATY ]

bł. Jerzy Popiełuszko

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Archiwum rodziny ks. J. Popiełuszko

W tych dniach przebywa w Polsce jeden z najbliższych współpracowników Franciszka kard. Mario Grech, sekretarz generalny Synodu Biskupów.

W czasie pobytu w Warszawie, w niedzielę 20 marca maltański purpurat odwiedził parafię św. Stanisława Kostki, zwiedził muzeum poświęcone błogosławionemu ks. Jerzemu Popiełuszce oraz modlił się przy grobie męczennika komunizmu.

CZYTAJ DALEJ

"Powołany" - kapłaństwo to nie zawód

2022-04-29 10:59

Niedziela Ogólnopolska 19/2022, str. 62

[ TEMATY ]

film

powołanie

Archiwum twórców filmu

Film pokazuje, że kapłaństwo nie jest zawodem, ale powołaniem. w roli księdza wystąpił znany aktor Marcin Kwaśny

Film pokazuje, że kapłaństwo nie jest zawodem,
ale powołaniem. w roli księdza wystąpił znany aktor
Marcin Kwaśny

W ciągle przeobrażającym się świecie można zauważyć stałą tęsknotę za fundamentalną wartością miłości. Nie sposób również żyć bez chociaż małej dawki wartości duchowych, dlatego nieustannie poszukujemy szkół, praktyk, które mają nam pomóc rozwijać nasze wewnętrzne życie.

Film Powołany w reż. Jana Sobierajskiego w swojej pierwszej warstwie ukazuje nam zamożną, prosperującą według współczesnych mód rodzinę, która z racji „kolędy” gości w swoim domu księdza (Marcin Kwaśny). Już od chwili przybycia kapłana wyczuwamy jakieś dziwne skrępowanie i ironiczną, lekceważącą powierzchowność. Kapłan przybywa na zaproszenie pani domu (Marta Lewandowska), pozostali domownicy nie są jednak entuzjastami tych odwiedzin ani „kościółkowego” życia. Można powiedzieć: typowe wielkomiejskie życie.

CZYTAJ DALEJ

Chciejmy zaprzyjaźnić się ze świętymi

2022-05-16 22:34

Marzena Cyfert

O. Faustyn Zatoka udziela błogosławieństwa relikwiami św. Andrzeja Boboli

O. Faustyn Zatoka udziela błogosławieństwa relikwiami św. Andrzeja Boboli

Parafia św. Alberta Wielkiego we Wrocławiu-Sołtysowicach ma orędownika w postaci św. Andrzeja Boboli. Eucharystii z uroczystym wprowadzeniem relikwii świętego przewodniczył o. Faustyn Zatoka, proboszcz parafii.

Na Mszy św. obecne były dzieci, które wczoraj przyjęły po raz pierwszy Komunię Świętą i jako dar ofiarowały relikwiarz dedykowany św. Andrzejowi Boboli. W homilii o. Faustyn zauważył, że jesteśmy obecni na tej Eucharystii dlatego, że chcemy, że nam zależy, bo mamy prośby, chcemy dziękować, czy wielbić Boga.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję