Reklama

Niedziela Podlaska

Walka o wolność wewnętrzną Polaków

O historycznej roli, jaką odegrał w polskim Kościele i polskim narodzie kard. Stefan Wyszyński, mówił 16 października bp Piotr Sawczuk. W Dniu Pastoralnym została zainaugurowana diecezjalna faza synodu.

Niedziela podlaska 43/2021, str. IV

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

synod

Monika Kanabrodzka/Niedziela

Centralnym punktem dnia była Eucharystia pod przewodnictwem bp. Piotra Sawczuka

Centralnym punktem dnia była Eucharystia pod przewodnictwem bp. Piotra Sawczuka

Pierwsza część spotkania odbyła się w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie. Biskup Piotr Sawczuk przywitał zgromadzonych gości, a wikariusz generalny diecezji drohiczyńskiej ks. prał. Zbigniew Rostkowski przybliżył sylwetkę prelegenta. Wygłoszony przez dr. Roberta Derewendę wykład pt. Kardynał Stefan Wyszyński, mąż stanu wysłuchali kapłani, siostry zakonne, przedstawiciele różnych wspólnot i stowarzyszeń oraz licznie zgromadzeni katecheci, którzy przeżywali w tym czasie rekolekcje.

Reklama

Wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Lublinie zarysował mechanizmy działania władz komunistycznych, których celem było wyparcie wiary i zmarginalizowanie znaczenia Kościoła katolickiego w życiu społecznym Polski. Efekt walki z kościołem był odwrotny, ponieważ Kościół kojarzył się z miejscem, o którym Jan Paweł II na Jasnej Górze powiedział: ,,tu zawsze byliśmy wolni”. W dalszej części przemówienia, prelegent chronologicznie zarysował momenty z życia kard. Wyszyńskiego oraz zwrócił uwagę na jego nieprzecenioną rolę w historii Polski i świata. – Naszym nieszczęściem była komuna, i to że nas zdradzono, ale naszym ogromnym szczęściem było to, że mieliśmy takich ludzi jak kard. Stefan Wyszyński, ks. Jerzy Popiełuszko, ks. Franciszek Blachnicki i Jan Paweł II, którzy stanęli na wysokości trudnego zadania – walki o wolność wewnętrzną Polaków – podkreślił prelegent.

Ksiądz Marcin Gołębiewski zaprezentował album Stoicie tu silni w wierze. Prymas Wyszyński w Drohiczynie. Dyrektor Centrum Informacji Diecezji Drohiczyńskiej mówił także o spuściźnie Prymasa Tysiąclecia zawartej we wspomnieniach, przemówieniach, homiliach dostępnych w albumie, także w formie nagrań.

Punktem kulminacyjnym była Msza św. sprawowana w katedrze. Wdzięczność za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego, zdaniem pasterza diecezji jest tym większa, że długo na nią czekaliśmy, i że czujemy mocne związki z błogosławionym prymasem, przez jego rodziców, którzy zawarli sakramentalne małżeństwo w kościele prostyńskim, a również dlatego, że kilkakrotnie głosił kazania w Drohiczynie. Biskup odniósł się także do zainaugurowanej diecezjalnej fazy synodu. Jak zauważył, synod ma być narzędziem schodzenia się różnych podmiotów, wzajemnego otwierania się na siebie i wspólnej refleksji. Dodał, że musi być również, a może przede wszystkim, schodzeniem się ludzkich dróg z Bożą drogą, coraz pełniejszym jej odkrywaniem i słuchaniem natchnień Ducha Świętego.

2021-10-19 13:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

WAŻNE: Stanowisko polskich biskupów przed Synodem

STANOWISKO BISKUPÓW POLSKICH PRZED XIV ZWYCZAJNYM ZGROMADZENIEM OGÓLNYM SYNODU BISKUPÓW (4-25.10.2015 r.)

CZYTAJ DALEJ

Nadzwyczajny szafarz Komunii św.

Pytanie czytelnika:
Szczęść Boże, mój dalszy sąsiad od jakiegoś czasu rozdaje Komunię św. podczas Mszy św. w naszym parafialnym kościele. Chciałbym zapytać o to, czy każdy może to robić? Z góry dziękuję za odpowiedź. Stanisław.

CZYTAJ DALEJ

Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego z okazji 25 rocznicy wizyty Jana Pawła II

2022-05-16 23:03

Zuzanna Matykiewicz

Autorką zwycięskiego zdjęcia jest Zuzanna Matykiewicz

Autorką zwycięskiego zdjęcia jest Zuzanna Matykiewicz

Znamy już wyniki konkursu fotograficznego zorganizowanego przez Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu oraz Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna w Gorzowie Wlkp. z okazji 25 rocznicy pielgrzymki św. Jana Pawła II do Gorzowa Wielkopolskiego.

Autorką zwycięskiego zdjęcia jest Zuzanna Matykiewicz. Wyniki konkursu i pozostałe zdjęcia można zobaczyć na stronie konkursu Zobacz

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję