Reklama

Niedziela Częstochowska

Synod – czas, start!

Jesteśmy świadkami prawdopodobnie najważniejszego wydarzenia w Kościele na progu trzeciego tysiąclecia.

Niedziela częstochowska 43/2021, str. I

[ TEMATY ]

synod

B.M.Sztajner/Archiwum Niedzieli

Do udziału w inauguracji diecezjalnego etapu synodu zaproszeni są wszyscy wierni

Do udziału w inauguracji diecezjalnego etapu synodu zaproszeni są wszyscy wierni

Papież Franciszek 9 października rozpoczął w Rzymie XVI Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów, które przebiega pod hasłem: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja”.

Zapraszamy

Reklama

Na początku synod będzie się odbywał na poziomie Kościołów partykularnych we wszystkich diecezjach w całym Kościele. W archidiecezji częstochowskiej proces synodalny rozpocznie się w piątek 29 października w bazylice metropolitalnej w Częstochowie, w uroczystość rocznicy jej poświęcenia. O godz. 18 abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, będzie przewodniczył Mszy św., do udziału w której zaprasza wszystkich wiernych archidiecezji, kapłanów, osoby konsekrowane oraz członków ruchów, bractw i stowarzyszeń. Szczególne zaproszenie kieruje do parafialnych rad duszpasterskich. „To one z natury swojej powinny stać się jednym z pierwszych miejsc słuchania słowa Bożego, dyskusji i rozeznawania synodalnego” – podkreślił w liście pt. Droga Kościoła, w którym zaprosił do udziału w procesie synodalnym.

Twórcza odwaga

Pasterz diecezji poinformował również, że „w celu rozpowszechnienia materiałów synodalnych, informacji na jego temat, konsultacji, a także opracowania diecezjalnej syntezy” powołał „zespół koordynujący prace etapu diecezjalnego synodu, na czele którego stoi bp Andrzej Przybylski”. Metropolita częstochowski zaznaczył, że zadaniem zespołu „jest również z twórczą odwagą proponować, a wręcz inicjować przedsięwzięcia, które mogą zaowocować ożywieniem naszych parafii, ruchów i stowarzyszeń oraz całej archidiecezji”. Jednocześnie dodał, że wszystkie działania, „zgodnie z zasadą pierwszeństwa łaski”, musi poprzedzać modlitwa. „Warunkiem zatem wejścia na drogę synodalną niech będzie osobiste i wspólnotowe nawrócenie, czego wyrazem jest żarliwa modlitwa” – zaapelował abp Depo. W związku z tym poprosił o uczestnictwo w adoracji Najświętszego Sakramentu, modlitwę różańcową i praktykowanie innych form nabożeństwa do Matki Bożej. Na zakończenie listu zawierzył „Kościół częstochowski i prace rozpoczętego synodu macierzyńskiej opiece Maryi, Matki Kościoła oraz św. Józefowi”.

Do kapłanów

W informacji rozesłanej do kapłanów ks. Adam Polak, sekretarz Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, wskazał, że „procesowi synodalnemu w Kościele powinna towarzyszyć modlitwa całego Ludu Bożego”. W związku z tym poprosił, aby w czasie trwania synodu na zakończenie nabożeństw odmówić dodatkową modlitwę, w modlitwie powszechnej dodać specjalne wezwanie (teksty można znaleźć na: www.archiczest.pl/zaw/zalaczniki/1613131193/1634206870.pdf) oraz by celebrować Mszę św. wg formularza „za zgromadzonych na synodzie” w te dni, kiedy pozwalają na to przepisy liturgiczne.

2021-10-19 13:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: adhortacja po synodzie dla Amazonii w styczniu lub lutym 2020

[ TEMATY ]

synod

Synod dla Amazonii

sinodoamazonico.va

Pomimo, że Ojciec Święty zapowiadał, iż chciałby, aby adhortacja apostolska podsumowująca Zgromadzenie Specjalne Synodu Biskupów dla Amazonii ukazała się przed końcem bieżącego roku, wszystko wskazuje, że nie należy jej oczekiwać wcześniej niż koniec stycznia – lub lutego 2020 – twierdzi hiszpańskojęzyczny portal La Vida Neuva.

Zdaniem anonimowych informatorów, na których powołuje się portal, papież Franciszek nie zakończył jeszcze pisania tekstu. Nie rozpoczęły się też w związku z tym tłumaczenia na inne języki. Przypomniano też, że Ojciec Święty wyrażając 26 października, na zakończenie obrad Synodu, chęć napisania jak najszybciej adhortacji apostolskiej zastrzegł, że wszystko zależy od tego, jak wiele czasu zajmie przemyślenie niektórych kwestii. Ponadto trzeba uwzględnić bogaty program działalności papieskiej, w tym intensywną, niemal tygodniową podróż Franciszka do Tajlandii i Japonii w listopadzie.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: papież zatwierdził wybór najmłodszego biskupa świata

2022-05-12 13:38

[ TEMATY ]

biskupi

Episkopat News

Franciszek zatwierdził nominacje trzech biskupów syryjskokatolickich, wybranych wcześniej przez Synod Biskupów Kościoła Patriarszego Antiochii. Jednym z nich jest biskup-elekt Jules Boutros, mianowany biskupem Kurii Patriarszej Antiochii dla Syryjczyków, który pod koniec br. skończy 40 lat i obecnie jest najmłodszym katolickim biskupem na świecie.

Arcybiskup-elekt Hassaké-Nisibi (Nissibisu) Syryjczyków (Siria) Joseph Abdel-Jalil Chami urodził się 15 sierpnia 1959 w libańskim Zahlé. W 1972 rozpoczął studia w seminarium duchownym, które w latach 1982-87 uzupełniał na Uniwersytecie Świętego Ducha w Kasliku (również w Libanie). 21 czerwca 1987 przyjął święcenia kapłańskie, po czym do 1992 był ekonomem w seminarium w mieście Charfet; posługiwał następnie jako proboszcz w kilku parafiach, m.in. w katedrze Zwiastowania NMP w Bejrucie, pracując jednocześnie w Sądzie Patriarszym. 18 czerwca 2017 został wyświęcony na chorepiskopa (historycznie: biskupa wiejskiego), a 13 października 2019 mianowano go administratorem patriarszym archieparchii Hassaké-Nisibi w Syrii.

CZYTAJ DALEJ

Bp Zadarko dla CNA: nie rozumiem braku wsparcia UE dla uchodźców

2022-05-16 17:59

[ TEMATY ]

bp Krzysztof Zadarko

Karol Porwich/Niedziela

Zupełnie nie rozumiem, dlaczego nie ma wsparcia z Unii Europejskiej i innych państw dla Polski, która przyjęła blisko 3,4 mln uchodźców z Ukrainy - powiedział w rozmowie z amerykańską agencją CNA bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek Konferencji Episkopatu Polski.

Zaznaczył, że trzeba stworzyć dla nich systemową i długofalową pomoc.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję