SKŁADNIKI: 50 dag fasoli jaś
5 cebul
2 marchwie
5 jaj
bułka tarta
2 liście laurowe
ziele angielskie
przyprawa do dań z fasoli
gałka muszkatołowa
kumin (kmin rzymski)
curry, sól, pieprz
olej
WYKONANIE: Fasolę namoczyć w wodzie i zostawić na noc. Odcedzić i zalać czystą wodą. Następnie posolić i ugotować z dodatkiem liści laurowych. Marchew ugotować osobno, odcedzić. Cebulę pokroić w kostkę i zeszklić na oleju. Doprawić solą, pieprzem i curry. Fasolę, marchew i cebulę przepuścić przez maszynkę do mielenia lub zmiksować blenderem. Do przestudzonej masy dodać jajka, 2 łyżki bułki tartej i pozostałe przyprawy. Dokładnie wymieszać i przełożyć do wąskiej formy wysmarowanej tłuszczem i wysypanej bułką tartą. Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec w temp. 180°C przez 30-40 min, do czasu, aż pasztet się zrumieni. Pasztet jest upieczony, gdy jego brzegi odchodzą od formy. Należy go podawać na zimno z dobrą musztardą, chrzanem, ćwikłą albo sosem tatarskim.
Bp Adam Bałabuch podczas adoracji Krzyża w świdnickiej katedrze
Wielki Piątek to dzień ciszy, zadumy i kontemplacji męki naszego Pana Jezusa Chrystusa. W katedrze świdnickiej 18 kwietnia liturgii Męki Pańskiej przewodniczył biskup pomocniczy Adam Bałabuch, który także wygłosił homilię. W modlitwie Kościoła uczestniczyli biskup świdnicki Marek Mendyk, biskup senior Ignacy Dec oraz duszpasterze parafii katedralnej.
Centralnym momentem liturgii była adoracja Krzyża – znaku naszego zbawienia, do którego wprowadził zebranych biskup Adam Bałabuch słowami pełnymi wiary i nadziei. – Stajemy dziś w zadumie pod Chrystusowym krzyżem, na którym dopełniło się Jego pragnienie zbawienia każdego człowieka. Tu dopełnia się także moje zbawienie – powiedział biskup. Przypomniał, że ostatnie słowa Jezusa zapisane przez św. Jana: „Wykonało się”, oznaczają wypełnienie Bożego planu odkupienia.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.