Reklama

Niedziela Rzeszowska

Wielki odpust u Pani Rzeszowa

Od setek lat uroczystości ku czci Patronki w Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej były bardzo uroczyście obchodzone i zawsze z udziałem wielkich rzesz wiernych.

Niedziela rzeszowska 39/2021, str. VII

[ TEMATY ]

Rzeszów

odpust parafialny

O. Kajetan Kowalski

W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele władz

W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele władz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tak było począwszy od koronacji 8 września 1763 r. w święto Narodzenia Matki Bożej, której przewodniczył abp lwowski Wacław Hieronim Sierakowski. Kroniki podają, że w uroczystościach wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów i niemal 200 kapłanów.

Tak było w przeszłości...

Równie uroczyście obchodzona była setna rocznica koronacji w 1863 r., która zgromadziła ok. 100 tys. wiernych. Pielgrzymi przybyli z Galicji, Królestwa Kongresowego, diecezji tarnowskiej, lwowskiej i przemyskiej. Uroczystościom przewodniczył abp lwowski Franciszek Ksawery Wierzchlejski. Do kolejnych znaczących uroczystości na cześć Matki Boskiej należał w 1913 r. jubileusz objawienia Matki Bożej w Rzeszowie. Warto podkreślić, że tej uroczystości przewodniczył przemyski ordynariusz bp Józef Pelczar. Znaczący w historii parafii jest dzień 12 września 2008 r., kiedy ogłoszono Matkę Bożą Patronką Miasta Rzeszowa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

…a tak w tym roku

Tegoroczne świętowanie trwało tradycyjnie kilka dni. Był to czas modlitwy różnych grup. Byli to na przykład: młodzież i dzieci, Domowy Kościół, chorzy. Wśród kaznodziejów głoszących homilie byli: bp Jan Wątroba, bp Kazimierz Górny, bp Edward Białogłowski, abp Edward Nowak, dziekan ks. Janusz Kurasz oraz inni kapłani. W homiliach przypominano, że Maryja prowadzi nas do Jezusa, uczy wiary, ale naszym zadaniem jest troska, staranie o wiarę. Ten dar dany od Boga mamy rozwijać. Jeden z kapłanów pytał: jakim jestem uczniem Chrystusa? Grupy w Kościele służą temu, aby w nich doświadczać – jak być uczniem Chrystusa. Chorych i starszych kaznodzieja zapewnił, że ich obecność w sanktuarium Pani Rzeszowa jest dziękczynieniem za opiekę i wyrazem miłości do Matki i Królowej Polski, udział we Mszy św. jest darem najpiękniejszym – bo dołączają swoje wielorakie cierpienia do męki i śmierci Pana Jezusa sakramentalnie uobecnianej w każdej Eucharystii.

Bp Damian Muskus zwieńczył wrześniowe Dni Maryjne w święto Matki Bożej Rzeszowskiej w koncelebrze z abp. Edwardem Nowakiem, bp. Edwardem Białogłowskim, bp. Kazimierzem Górnym i licznymi kapłanami. Uroczystość uświetniła obecność 21. Brygady Strzelców Podhalańskich z orkiestrą. Uczestniczyli przedstawiciele władz województwa, starostwa oraz miasta z prezydentem Konradem Fijołkiem oraz licznie zgromadzeni czciciele Matki Bożej Pani Rzeszowa.

2021-09-22 07:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowa Wieś. Bp Ignacy Dec: Świat odwracając się od Boga, naraża się na duchową zagładę

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

odpust parafialny

Nowa Wieś

Domaszków

ks. Andrzej Adamiak

Podczas festynu w Nowej Wsi na terenie parafii Domaszków

Podczas festynu w Nowej Wsi na terenie parafii Domaszków

W uroczystość Wniebowzięcia NMP, podczas Mszy świętej odpustowej w Nowej Wsi, biskup senior diecezji świdnickiej wygłosił homilię pełną głębokich refleksji i ostrzeżeń. Hierarcha nie szczędził słów krytyki wobec współczesnego świata, przypominając, że świat bez Boga stoi na skraju przepaści.

32. edycja festynu odpustowego w Nowej Wsi na terenie parafii Domaszków, gdzie proboszczem jest ks. prał. Jan Maciołek, na stałe wpisana w kalendarz lokalnych wydarzeń, zgromadziła licznych parafian, pielgrzymów i gości z bliska i daleka. W tym uroczystej liturgii w kościele Wniebowzięcia NMP przewodniczył bp Ignacy Dec, który także skierował do zgromadzonych słowo Boże.
CZYTAJ DALEJ

Dziewięciu salezjanów męczenników włączonych w poczet błogosławionych

2026-06-06 10:43

[ TEMATY ]

męczennicy

Kraków

salezjanie

Vatican Media

Dziewięciu salezjanów – ks. Jan Świerc i jego towarzysze – zostało włączonych w poczet błogosławionych Kościoła katolickiego. Będą oni wspominani liturgicznie co roku 23 maja.

Uroczystości beatyfikacyjne kapłanów zabitych w czasie II wojny światowej odbywają się w sobotę w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. Mszy przewodniczy prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro. Bierze w niej udział m.in. prezydent Karol Nawrocki.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV już w Hiszpanii: Dzielmy entuzjazm i radość wiary

2026-06-06 10:57

[ TEMATY ]

podróż apostolska

Leon XIV w Hiszpanii

Vatican Media

O godzinie 10.12 samolot z Leonem XIV na pokładzie wylądował na lotnisku w Madrycie. W trakcie lotu Papież pozdrowił po hiszpańsku dziennikarzy i życzył, by ta podróż była okazją do odkrycia entuzjazmu wiary.

Leon XIV przypomniał, że jest to pierwsza podróż Papieża od kilkunastu lat (w 2011 był tam Benedykt XVI). „Bardzo się cieszę, że mogę ją odbyć. Bywałem w Hiszpanii wiele razy, ale po raz pierwszy przybywam jako Papież, z wizytą apostolską - aby spotkać się z wiernymi, celebrować wiarę i głosić przesłanie Jezusa Chrystusa” – mówił Ojciec Święty do ok. 80 dziennikarzy na pokładzie samolotu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję