Reklama

Niedziela Małopolska

Honorowy Obywatel Sieprawia

Na trwałe wpisuje się ksiądz w historię parafii, a efekty tej pracy będą służyć następnym pokoleniom – powiedział wójt gminy Siepraw Tadeusz Pitala do ks. prał. Piotra Kluski, który przez 25 lat był proboszczem parafii św. Michała Archanioła w Sieprawiu.

Niedziela małopolska 29/2021, str. III

[ TEMATY ]

jubileusz kapłaństwa

MFS/Niedziela

Ks. prał. Piotr Kluska przyjmuje podziękowania od przedstawicieli rady parafialnej

Ks. prał. Piotr Kluska przyjmuje podziękowania od przedstawicieli rady parafialnej

Uroczyste pożegnanie proboszcza i kustosza sanktuarium bł. Anieli Salawy rozpoczęło się od odczytania dekretu metropolity krakowskiego o przyjęciu rezygnacji z funkcji piastowanych przez ks. prał. Piotra Kluskę wraz z podziękowaniem za wieloletnią służbę Kościołowi. – Ten dekret, którego wysłuchaliśmy, jest bardzo istotny i w moim życiu osobistym, i w społeczności parafialnej – powiedział ksiądz prałat i zaznaczył: – Pragnę Bogu złożyć wielkie dziękczynienie za wszystkie lata pracy w Sieprawiu. Dziękuję za współpracę tak wielu osobom, za ofiarowane modlitwy, cierpienia, za wszystko, czego tutaj doświadczyłem, co przeżyłem…

Podziękowania

Z wyrazami wdzięczności do proboszcza, który zgodnie z decyzją metropolity krakowskiego pozostaje w parafii, ustawiła się długa kolejka przedstawicieli wspólnot i organizacji związanych z Sieprawiem. Lista zasług proboszcza jest bardzo długa. Wśród wymieniających dokonania ks. Piotra byli m.in. przedstawiciele samorządu powiatu myślenickiego oraz gminy Siepraw i gminy Mogilany. – Szczególne podziękowania składamy księdzu prałatowi za szerzenie kultu naszej rodaczki, bł. Anieli Salawy – zaznaczył wójt Tadeusz Pitala. I zapewnił: – Niewątpliwie, na trwałe wpisuje się ksiądz w historię parafii, a efekty tej pracy będą służyć następnym pokoleniom.

Oficjalnie odczytano dokument: „Na mocy uchwały nr 25 Rady Gminy Siepraw z dnia 24 czerwca 2021 r. Rada Gminy Siepraw nadała honorowe obywatelstwo Gminy Siepraw ks. prałatowi Piotrowi Klusce proboszczowi parafii św. Michała Archanioła w Sieprawiu oraz kustoszowi sanktuarium bł. Anieli Salawy w Sieprawiu…”. Na co uczestnicy uroczystości zareagowali gromkimi brawami.

Szczególne zasługi

Reklama

W imieniu rady parafialnej dziękowali Janina Matoga i Andrzej Bujas, który wymienił, zrealizowane pod kierunkiem księdza prałata, liczne projekty i przedsięwzięcia mające znaczący wpływ na rozwój parafii. I zaznaczył: – Traktował ksiądz pracę w parafii jako służbę. (…) Są wśród nas tacy, którzy zostali przez księdza ochrzczeni i włączeni do tej wspólnoty parafialnej, są tutaj małżeństwa, które ksiądz proboszcz pobłogosławił (…), ale są też tacy, którzy zostali dzięki Bożemu miłosierdziu, którego był ksiądz pośrednikiem, wyrwani ze szponów szatana. Chciałbym powiedzieć o spowiedziach, o tych pierwszych, ale też takich, kiedy był ksiądz wyrwany w środku nocy, aby uratować dusze. Andrzej Bujas zapewnił, że dobro świadczone przez proboszcza parafianie zachowują w swoich sercach. I zakończył: – Parafia w Sieprawiu miała wielu proboszczów, ale ksiądz kustosz był dotychczas tylko jeden!

Do licznych podziękowań za piękną posługę duszpasterską dołącza Niedziela. Księże Prałacie, dziękujemy za życzliwe traktowanie prasy katolickiej, w tym Niedzieli, przed którą otwarłeś drzwi parafii i skutecznie zachęcałeś do lektury kolejnych numerów!

2021-07-14 12:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: Kościół jest mocny modlitwą

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

jubileusz kapłaństwa

bazylika archikatedralna Świętej Rodziny

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Kapłani dziękowali Bogu za 60 lat kapłaństwa

Kapłani dziękowali Bogu za 60 lat kapłaństwa

Kościół Piotra i Pawła to Kościół modlitwy. Kościół jest mocny modlitwą – mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 29 czerwca przewodniczył Mszy św. w kaplicy Najświętszego Sakramentu w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie. Podczas Mszy św. za 60 lat kapłaństwa dziękowali Bogu kapłani wyświęceni w 1961 r. przed drugiego biskupa częstochowskiego Zdzisława Golińskiego.

– Życie i wasza posługa wpisane są w życie naszej archidiecezji. Dziękuję za wszelkie dobro, które dokonało się przez waszą służbę. Życzę, abyście zawsze mogli powiedzieć za św. Piotrem: „Panie, Ty wszystko wiesz. Ty wiesz, że cię kocham” – mówił na początku Mszy św. ks. prał. Włodzimierz Kowalik, proboszcz parafii archikatedralnej.

CZYTAJ DALEJ

Akwinata w komplecie

Niedziela Ogólnopolska 7/2021, str. 18-19

[ TEMATY ]

św. Tomasz z Akwinu

St. Thomas Aquinas (Reproduction), Sandro Botticelli (1444 – 1510)

Św. Tomasza z Akwinu najczęściej kojarzymy z Sumą teologii – dziełem napisanym w formie odważnych pytań, uporządkowanym według kwestii i artykułów wyjaśniających argumenty wysuwane przeciw chrześcijańskiej wierze.

Uchodził za człowieka nie koncentrującego się na sobie, ale kierującego słuchaczy w stronę argumentów, które przytaczał, bez emocjonalnego nacisku na inaczej myślących. W ciągu swego niemal 50-letniego życia św. Tomasz z Akwinu (1225-74) napisał wiele dzieł. Oprócz kazań komentował Pismo Święte, choć te aspekty jego aktywności – najczęściej z racji słabego dostępu do tekstów – pozostają nieznane. Przywrócenie ich do intelektualnego i duchowego obiegu przez przygotowanie tłumaczeń, dotarcie do oryginalnych tekstów (przez tzw. wydanie krytyczne), opatrzenie komentarzami – nie będzie jedynie prostym przywróceniem pamięci o tej wybitnej postaci z przeszłości. To szansa na wsłuchanie się w słowa mistrza sztuki myślenia, zaskakującego nieprzemijającą nowością, jak pisał o nim św. Jan Paweł II w encyklice Fides et ratio.

CZYTAJ DALEJ

Przyjdź, zobacz, zostań, jeżeli chcesz!

2023-01-28 13:25

Marzena Cyfert

Ks. Marek Chrzanowski

Ks. Marek Chrzanowski

Trwa spotkanie dla kobiet, zorganizowane przez Orioński Instytut Świecki. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św., którą w kościele św. Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim sprawował ks. Marek Chrzanowski, kapłan, poeta, ceniony rekolekcjonista i kierownik duchowy.

Na spotkaniu obecne były członkinie Instytutu z Łodzi, Wrocławia i zaproszeni goście. W homilii ks. Chrzanowski zauważył, że są takie chwile i wydarzenia w naszym życiu, które są niepowtarzalne, a które Bóg daje nam po to, żebyśmy je głęboko przeżyli i żebyśmy potrafili w nich zobaczyć coś wyjątkowego; coś takiego, co pozostanie w sercach na długo, albo nawet na zawsze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję