Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Śladem naszych artystów

Bohaterami spotkań z kulturą wysoką w stolicy diecezji byli prof. Lidia Grychtołówna oraz postacie twórców związanych z bazyliką katedralną.

Niedziela sosnowiecka 28/2021, str. IV

[ TEMATY ]

kultura

recital

Zagłębiowska Mediateka

Lidia Grychtołówna podczas recitalu

Lidia Grychtołówna podczas recitalu

Z inicjatywy Towarzystwa Muzycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Sosnowcu oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu odbył się recital fortepianowy prof. Lidii Grychtołówny. Wydarzenie miało miejsce w auli Zagłębiowskiej Mediateki. Podczas spotkania nadano artystce honorowe członkostwo Towarzystwa Muzycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. prezydenci miast: Rybnika – Piotr Kuczera oraz Sosnowca – Arkadiusz Chęciński.

– To było niecodzienne spotkanie z wyjątkową osobą. Profesor Lidia Grychtołówna to wybitna pianistka i pedagog, związana z Sosnowcem przez udział w czasie okupacji niemieckiej w tajnych kompletach w domu Janiny i Zdzisława Polańskich w Sosnowcu. Od momentu inauguracji działalności Towarzystwa Muzycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Sosnowcu w 2018 r. jest naszym częstym gościem. Nadanie artystce honorowego członkostwa Towarzystwa Muzycznego jest ukłonem w stronę tej wybitnej postaci. Spotkanie w Zagłębiowskiej Mediatece przysporzyło wszystkim uczestnikom wiele wrażeń i doznań artystycznych – opowiada prowadząca recital Elżbieta Konieczna.

Reklama

Świętując 160. rocznicę urodzin Włodzimierza Tetmajera i 115. rocznicę zakończenia prac nad polichromią w sosnowieckiej bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny chór katedralny Lutnia wyruszył śladami twórców polichromii katedry. Pielgrzymi odwiedzili sanktuarium św. Brata Alberta „Ecce Homo” w Krakowie oraz nawiedzili groby Włodzimierza Tetmajera i Henryka Uziembły.

– Naszą wyprawę śladami postaci związanych z diecezją sosnowiecką oraz bazyliką katedralną rozpoczęliśmy od modlitwy przy relikwiach patrona diecezji św. Brata Alberta. Można powiedzieć, że była to inauguracją zbliżającej się 30. rocznicy powstania diecezji sosnowieckiej. Odwiedziliśmy cmentarz, gdzie spoczywają twórcy katedralnej polichromii. Z Krakowa udaliśmy się do zamku w Nowym Wiśniczu, gdzie mogliśmy m.in. podziwiać malarstwo oraz rzeźbę prof. Czesława Dźwigaja, twórcy okazałych drzwi do katedry oraz pomnika dedykowanego służbom mundurowym przy bazylice katedralnej. To była wspaniała wyprawa-pielgrzymka – opowiada organista i dyrygent chóru Lutnia, Paweł Koch.

Polichromia Włodzimierza Tetmajera, jako jedna z największych jego realizacji w zakresie malarstwa monumentalnego, stanowi wyjątkowe dzieło, które pod względem artystycznym wpisuje się do skarbca sztuki diecezji sosnowieckiej, a także kultury narodowej. Dzieło wykonane przez Tetmajera przy udziale Henryka Uziembły zespalają w harmonijną całość wątki religijne, patriotyczno-historyczne i ludowe. Jest ona, z punktu widzenia ikonografii chrześcijańskiej, jednym z najbardziej oryginalnych dzieł sakralnych Tetmajera. Jak głosi inskrypcja umieszczona w kruchcie bazyliki katedralnej polichromia została wykonana „ku czci Bożej chwale i Rzeczypospolitej nieszczęśliwej wspomożenia dla dźwignięcia serc wszystkich Polaków”.

2021-07-07 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mediolan: Andrea Bocelli zaśpiewa samotnie w katedrze w Mediolanie

[ TEMATY ]

katedra

Mediolan

recital

Andrea Bocelli

Włodzimierz Rędzioch

Wieczorem w Niedzielę Wielkanocną włoski tenor Andrea Bocelli wystąpi z recitalem za zamkniętymi drzwiami mediolańskiej katedry. Koncert, zatytułowany "Muzyka dla nadziei" będzie transmitowany na jego kanale na Youtubie.

"Jestem zaszczycony i szczęśliwy, mogąc odpowiedzieć 'tak' na zaproszenie miasta i katedry w Mediolanie, w dniu, w którym celebrujemy triumf w ufności w życie"

Podziel się cytatem
- mówi artysta, zapowiadając wielkanocny koncert, który odbędzie się za zamkniętymi drzwiami mediolańskiej katedry, bez udziału widzów. Andrei Bocellemu będzie towarzyszył jedynie organista, Emanuele Vianelli, który zagra na znajdujących się w świątyni jednych z największych organów na świecie. Tenor wystąpi charytatywnie, a sam koncert ma być przesłaniem nadziei dla Włoch i świata, pogrążonych w pandemii koronawirusa.

CZYTAJ DALEJ

U orędownika pokoju i jedności

2022-05-16 19:47

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

YouTube

Kard. Kazimierz Nycz przewodniczył uroczystej Mszy św. w narodowym sanktuarium św. Andrzeja Boboli w 20. rocznicę ustanowienia męczennika patronem Polski.

Eucharystię koncelebrowali także abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, bp Romuald Kamiński, ordynariusz warszawsko-praski oraz liczne przybyli kapłani diecezjalni i zakonni.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: zmarł ks. Gino Belleri – księgarz sześciu papieży

2022-05-16 20:35

[ TEMATY ]

zmarły

Episkopat.pl

W wieku 93 lat zmarł w Rzymie ks. Gino Belleri, legendarny księgarz sześciu papieży. Przez jego księgarnię Leonina, znajdującej się obok placu św. Piotra, przewijali się kardynałowie, dziennikarze i politycy, w tym prezydent Włoch Francesco Cossiga, który zaopatrywał się w książki u swego przyjaciela Don Gino.

Na łamach dziennika „Il Messaggero” Franca Giansoldati wspomina, że jeszcze kilka lat temu przyjeżdżał swoim poobijanym skuterem do księgarni z Villa Giuseppina – domu opieki dla osób ciężko chorych psychicznie, prowadzonego przez siostry zakonne w dzielnicy Portuense, gdzie przez 60 lat był kapelanem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję