Reklama

Niedziela Łódzka

Parafia św. Małgorzaty

Lipiec to czas żniw i intensywnej pracy rolników, którzy 13 lipca w sposób szczególny powierzają swoje intencje wspomożycielce – św. Małgorzacie, która patronuje także kościołowi i mieszkańcom wsi Chorzęcin, jednej z najstarszych miejscowości dawnego arcybiskupstwa gnieźnieńskiego.

Niedziela łódzka 28/2021, str. IV-V

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Justyna Kunikowska

Ołtarz główny Matki Bożej Szkaplerznej i św. Rocha

Ołtarz główny Matki Bożej Szkaplerznej i św. Rocha

W otulinie pól uprawnych, na szlaku łączącym Piotrków Trybunalski i Tomaszów Mazowiecki, już z oddali można dostrzec neobarokową, XIX-wieczną świątynię. Pierwsze wzmianki o wsi Chorzęcin datuje się na XIII wiek. Od tamtego czasu jej przynależność zmieniała się bardzo dynamicznie. Na początku była to diecezja gnieźnieńska, później włocławska i warszawska, a w końcu jest diecezja łódzka.

Nie jest znana dokładna data powstania parafii. Z archiwalnych źródeł wiemy, że erygowana została przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Jana herbu Tarnawa (1258-72). Rok 1258 to czas poświęcenia drewnianego kościoła św. Małgorzaty, który przetrwał do początków XV wieku. Parafia w Chorzęcinie w tamtym czasie miała jeszcze jedną świątynię, która istniała do 1776 r., a następnie została rozebrana. Wtedy rozpoczęto budowę drewnianego kościoła, któremu także patronowała św. Małgorzata. Stał on do roku 1890, a powstał w miejscu dawnego drewnianego kościoła z XVIII wieku.

Wewnętrzne piękno

Reklama

Po zakończonych pracach budowlanych nabożeństwo odpustowe celebrował przeor Ojców Paulinów z Jasnej Góry, co było bardzo ważnym wydarzeniem dla okolicznych mieszkańców. Kościół pobudowano w stylu romańskim, z charakterystycznymi wieżami na froncie kościoła, pomiędzy którymi umieszczona została kamienna statua Najświętszej Maryi Panny.

Wnętrze zdobią trzy ołtarze. Główny ołtarz ma obraz Matki Bożej Szkaplerznej i św. Rocha. Na bocznej ścianie w ołtarzu głównym dostrzec można wizerunek św. Jakuba skierowany w stronę obrazu Matki Bożej. W nawie głównej znajduje się drewniana ambona z pięcioma obrazami Wojciech Gersona – malarza i profesora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Pierwszy ołtarz boczny dedykowany jest św. Małgorzacie przedstawionej z palmą męczeństwa oraz depczącej smoka, którego według legendy odpędziła znakiem krzyża. Święta Małgorzata wpisana jest w poczet Czternastu Świętych Wspomożycieli. Kościół katolicki ogłosił ich jako tych, których wstawiennictwo u Boga uznaje się za wyjątkowo skuteczne.

Reklama

Po drugiej stronie świątyni znajduje się drugi ołtarz boczny Ukrzyżowania Pana Jezusa. Wszystkie obrazy do ołtarzy są autorstwa warszawskiego artysty Stanisława Zarzeckiego. Odnowienia ołtarzy dokonał ks. Józef Jeleń, obecny proboszcz parafii.

W 1898 r. do prezbiterium trafiły dwa witraże – Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, którego fundatorem był ks. Klemens Ostrowski, oraz Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny (dar Franciszka Steckiego). Witraże wyszły spod pędzla Zakładów św. Łukasza w Warszawie. Prawdopodobnie w tym samym roku kościół został wyposażony w organy i konfesjonał.

Dedykacja

Na szczególną uwagę w świątyni zasługuje ołtarz Najświętszego Serca Jezusa umieszczony w bocznej kaplicy. Proboszcz ks. Alojzy Puszczyński umieścił pamiątkowy wpis w księdze na Jasnej Górze w 1965 r. Zanotował w niej, że delegacja parafii Chorzęcin wzięła udział w poświęceniu niewiast całej Polski Matce Bożej pod przewodnictwem prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego. Zawarł tam także notatkę dotyczącą poświęcenia całej diecezji oraz akt oddania w macierzyńską niewolę Maryi dokonanej przez chorzęcińską młodzież.

W dokumentach Jasnej Góry znajdują się także tzw. Zobowiązania Tysiąclecia, dzięki którym ołtarz Najświętszego Serca Jezusa został umieszczony w bocznej kaplicy. W czasie wizytacji kanonicznej w 1960 r. ordynariusz diecezji łódzkiej bp Michał Klepacz dokonał poświęcenia polichromii i ośmiu witraży świątyni.

Wnętrze kościoła wzbogacone jest także o liczne elementy mające wartość historyczną – m.in. chrzcielnicę z kamienia piaskowego dłuta Teodora Skoniecznego oraz figurę św. Piotra siedzącego na tronie, pamiątkę przywiezioną z Rzymu z okazji uczestnictwa parafian w narodowej pielgrzymce z okazji Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa.

Przy parafii znajdują się dwa cmentarze – jeden to cmentarz grzebalny stary, ogrodzony murowanym parkanem, znajdujący się w pobliżu świątyni, w którym na szczególną uwagę zasługują dwa grobowce: grób rodziny Cieszkowskich z Golesz i grób oficera Gwardii Napoleońskiej kpt. Antoniego Celińskiego. Przy drodze do Wolborza znajduje się drugi cmentarz, który ma ok. 140 lat.

Kult świętej

Święta Małgorzata strzeże i wstawia się za mieszkańców Chorzęcina od początku istnienia tej miejscowości. Obecnie jej wizerunek znajduje się w ołtarzu bocznym, gdzie umieszczone zostały także jej relikwie. Uznaje się ją za patronkę rolników, ponieważ jeszcze do niedawna miejscowość ta słynęła z wielu gospodarstw rolnych. Wierni i oddani parafianie uroczyście świętują jej wspomnienie 13 lipca w corocznym odpuście parafialnym, dziękując za upraszanie łask przed obliczem Boga, szczególne za obfitość plonów oraz ochronę przed klęskami żywiołowymi.

W parafii aktywnie działa grupa modlitewna, która spotyka się w każdy wtorek o godz. 17. Schola swoim śpiewem ubogaca uroczystości parafialne, grupa ministrantów wiernie służy przy ołtarzu Pańskim, a Róża Różańcowa otacza wszystkich modlitewnym wsparciem.

2021-07-07 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kapłani z Dzierżanin

Niedziela małopolska 42/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Tarnów

prezentacja parafii

Karol Sudor

Dziś kościół parafialny nie przypomina budynku z czasów PRL

Dziś kościół parafialny nie przypomina budynku z czasów PRL

A tu już jesteśmy w kościółku u Kościółka – w taki sposób proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Dzierżaninach rozpoczyna prezentację wnętrza pięknej świątyni, prowadząc nas do niej z plebanii przez zakrystię.

Po chwili wspólnej modlitwy, gdy już się rozejrzeliśmy wokół, ks. Wojciech Kościółek pyta: – I jak się wam podoba? Wspólnie z mężem nie kryjemy uznania dla pięknego, zadbanego miejsca modlitwy w jednej z najmniejszych parafii diecezji tarnowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Czarnek o maturach 2023: będą zdawać pierwsi absolwenci systemu 8+4

2022-05-16 09:55

[ TEMATY ]

matura

Ministerstwo Edukacji Narodowej

Przyszły rok pokaże nową maturę, gdyż będą ją zdawać pierwsi absolwenci systemu 8+4, który wprowadził nasz rząd i to był bardzo dobry ruch – mówił w poniedziałek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Przyznał, że przychyla się do tezy, aby egzamin maturalny z matematyki pozostał obowiązkowy.

Tegoroczni maturzyści muszą przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego nowożytnego. Abiturienci ze szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych obowiązkowy mają jeszcze egzamin pisemny z języka ojczystego na poziomie podstawowym.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: zmarł ks. Gino Belleri – księgarz sześciu papieży

2022-05-16 20:35

[ TEMATY ]

zmarły

Episkopat.pl

W wieku 93 lat zmarł w Rzymie ks. Gino Belleri, legendarny księgarz sześciu papieży. Przez jego księgarnię Leonina, znajdującej się obok placu św. Piotra, przewijali się kardynałowie, dziennikarze i politycy, w tym prezydent Włoch Francesco Cossiga, który zaopatrywał się w książki u swego przyjaciela Don Gino.

Na łamach dziennika „Il Messaggero” Franca Giansoldati wspomina, że jeszcze kilka lat temu przyjeżdżał swoim poobijanym skuterem do księgarni z Villa Giuseppina – domu opieki dla osób ciężko chorych psychicznie, prowadzonego przez siostry zakonne w dzielnicy Portuense, gdzie przez 60 lat był kapelanem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję