Reklama

Niedziela Podlaska

Chcemy być blisko Boga

Dbamy o wartości duchowe, one nas jednoczą, a modlitwa dodaje nam siły – powiedzieli działacze opozycyjni podczas spotkania z pasterzem diecezji.

Niedziela podlaska 26/2021, str. I

[ TEMATY ]

Solidarność

opozycja

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Grupa osób internowanych i represjonowanych odnowiła akt zawierzenia Sercom Jezusa i Maryi

Grupa osób internowanych i represjonowanych odnowiła akt zawierzenia Sercom Jezusa i Maryi

Wizyta działaczy w katedrze drohiczyńskiej miała miejsce 15 czerwca. Janusz Olewiński, przewodniczący zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Internowanych i Represjonowanych przestawił grupę i cel spotkania.

Umocnieni duchowo

– Tu są osoby represjonowane w okresie PRL-u. Więzione, internowane, wyrzucane z pracy, pozostawiane bez środków do życia. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Jako stowarzyszenie, na miarę naszych możliwości, organizujemy takie wspólne spotkania, na których są ludzie z całej Polski. Podróżujemy i odwiedzamy miejsca pamięci narodowej. Korzystamy również z wypoczynku dla zdrowia nadszarpniętego czasem pandemii. Wiele osób nigdy wcześniej tu nie było, nie wiedzieli jak jest tu pięknie i jacy wspaniali ludzie tu mieszkają – zaznaczył przewodniczący i dodał: – Oprócz wypoczynku i zwiedzania, spotkanie jest umocnieniem duchowym. W ubiegłym roku byliśmy w Gródku nad Bugiem. Tam złożyliśmy akt zawierzenia, dziś chcemy ponowić akt zawierzenia nas i naszych rodzin Sercom Pana Jezusa i Matki Bożej, żeby oddać się Im pod opiekę, bo dobrze wiemy, że sami nic nie możemy.

Nie ugięli się

Reklama

Gości z całej Polski przywitał biskup diecezji Piotr Sawczuk. W spotkaniu uczestniczył też ks. Wiesław Niemyjski, proboszcz parafii katedralnej. Grupa wzięła udział w nabożeństwie czerwcowym. Kulminacyjnym momentem spotkania było odczytanie aktu zawierzenia. W tej ważnej chwili w katedrze obecne były poczty sztandarowe. Przybyłym towarzyszył także wicestarosta powiatu siemiatyckiego Sylwester Zgierun.

Na koniec spotkania bp Sawczuk podziękował za postawy i działania, dzięki którym dziś mamy wolną ojczyznę. – W tych okolicznościach, jakie przyszło nam przeżywać pojawiały się przykłady różnych postaw – wypływających ze szczerej miłości do ojczyzny, ukształtowanych w oparciu o Ewangelię, ale były też postawy kolaboracji i zdrady. Chylę czoło przed wami, za to, że się nie ugięliście, że wytrwaliście w tej niezłomnej postawie i Polska cieszy się wolnością – zaznaczył biskup.

VI Rajd Śladami Niepodległości zorganizowany przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Internowanych i Represjonowanych z siedzibą w Siedlcach w tym roku obejmuje swym zasięgiem Podlasie i Mazowsze. Miejscem stacjonowania rajdu są Serpelice nad Bugiem, skąd każdego dnia uczestnicy wyruszają w podróż po regionie. Wielu z nich po raz pierwszy gości na Podlasiu.

2021-06-22 14:25

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dobro pod szyldem „Solidarności”

Z ks. prał. Eugeniuszem Jankiewiczem o sierpniu 1980 r. w regionie i „Solidarności” rozmawia Kamil Krasowski.

Kamil Krasowski: Sierpień 1980 r. to czas strajków na Wybrzeżu, zakończonych zawarciem tzw. porozumień sierpniowych i powstaniem „Solidarności”. Czy echa protestów na Wybrzeżu odbijały się w naszym regionie?

CZYTAJ DALEJ

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

2022-05-13 07:59

[ TEMATY ]

Fatima

objawienia fatimskie

Karol Porwich/Niedziela

Maryja ukazywała się w Fatimie raz w miesiącu od 13 maja do 13 października 1917 roku. Z objawieniami fatimskimi i ich historią związane są fascynujące fakty, wciąż niestety mało znane lub zapomniane. Przypominamy kilka z nich.

Cud słońca, którego świadkami były dziesiątki tysięcy ludzi. Małe dzieci, którym w odległej portugalskiej wiosce objawiała się Maryja. Matka Boża przekazała im trzy tajemnice fatimskie. Dwie z nich zostały upublicznione w 1941 roku, trzecia zaś na ujawnienie czekała aż do 2000 roku. Te fakty są powszechnie znane. Ale co właściwie wydarzyło się na wzgórzach w środkowej Portugalii 105 lat temu? I jakie znaczenie ma to dla Kościoła w XXI wieku? Mija właśnie 105 lat odkąd trojgu pastuszkom ukazała się Matka Boża.

CZYTAJ DALEJ

#TrzymajSięMaryi: Matka Bolesna. Pozwolisz Jej, by pomogła ci przyjąć Słowo Boga?

2022-05-16 21:00

[ TEMATY ]

Maryja

Rozważania majowe

#TrzymajSięMaryi

Ks. Michał Lubowicki

Jarosław Tarnowski

Maryja z przebitym sercem, Matka Bolesna, Matka Niezawodnej Nadziei jest i będzie przy nas. Jak najlepsza, najbardziej niezawodna pielęgniarka przy najlepszym Lekarzu. Wejdźmy dziś Bogu pod ręce.

Gdy Rodzice wnosili Dzieciątko Jezus, aby postąpić z Nim według zwyczaju Prawa, Symeon wziął Je w objęcia, błogosławił Boga i mówił: «Teraz, o Władco, pozwól odejść słudze Twemu w pokoju, według Twojego słowa. Bo moje oczy ujrzały Twoje zbawienie, któreś przygotował wobec wszystkich narodów: światło na oświecenie pogan i chwałę ludu Twego, Izraela». A Jego ojciec i Matka dziwili się temu, co o Nim mówiono. Symeon zaś błogosławił Ich i rzekł do Maryi, Matki Jego: «Oto Ten przeznaczony jest na upadek i na powstanie wielu w Izraelu, i na znak, któremu sprzeciwiać się będą. A Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu». Łk 2,25-35.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję