Reklama

Niedziela Małopolska

Szczególne święto

Konsekracja kościoła, nazywana obecnie dedykacją, należy do najbardziej uroczystych, podniosłych aktów liturgicznych – powiedział w czasie homilii ordynariusz diecezji tarnowskiej bp Andrzej Jeż do zebranych w świątyni Matki Bożej Królowej Polski w Kwiatonowicach.

Niedziela małopolska 20/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Tarnów

konsekracja świątyni

MFS/Niedziela

Bp Andrzej Jeż i ks. Antoni Mulka w trakcie konsekracji kościoła

Bp Andrzej Jeż i ks. Antoni Mulka w trakcie konsekracji kościoła

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To położona w województwie małopolskim wieś należąca do gminy Gorlice. W parafii, do której należy także część Strzeszyna, żyje ok. 650 osób. Tym razem w odpust parafialny wpisała się uroczystość konsekracji kościoła.

Wspólny wysiłek

Witając bp. Andrzeja Jeża, przedstawiciele parafian – Krystyna Bajorek, Waldemar Skubis i Kazimierz Firszt mówili: – Dzisiaj obchodzimy 40-lecie istnienia naszej społeczności parafialnej, ale także dzisiaj przez twoją, księże biskupie, posługę pragniemy na wieki poświęcić Panu Bogu ten piękny kościół. I podkreślili: – Powstanie tej świątyni jest owocem naszej wiary, modlitwy, ofiarności, a także ciężkiej pracy pokoleń.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przybyłych gości, w tym ordynariusza diecezji tarnowskiej i przedstawicieli władz samorządowych oraz parafian, powitał proboszcz ks. Antoni Mulka, który, zwracając się do bp. Jeża, powiedział m.in.: – Chcemy prosić cię, aby w tym uroczystym akcie zostały poświęcone nie tylko ściany tej budowli, ale abyś dokonał także poświęcenia – poprzez twoją modlitwę i skierowane do nas słowo – tych żywych kamieni, które my wszyscy stanowimy. I dodał: – Prosimy o modlitwę i dokonanie tego aktu, aby on nas wszystkich przemienił, aby nas uświęcił i abyśmy się stali żywą świątynią samego Boga.

Reklama

W homilii bp Jeż podkreślił szczególną rolę patronki Polski, w tym parafii w Kwiatonowicach, i zachęcił do naśladowania Najświętszej Maryi Panny. Nauczał: – Matka Boża była i jest znakiem niezachwianej nadziei dla całych narodów i poszczególnych ludzi. Przybywają do niej wszyscy, którzy wierzą, że jako prawdziwa Matka jest w stanie ich wysłuchać, zrozumieć i przynieść upragnioną pociechę i pomoc. Nawiązując do wydarzenia, w którym uczestniczył, zauważył: – Konsekracja kościoła, nazywana obecnie dedykacją, należy do najbardziej uroczystych, podniosłych aktów liturgicznych. Biskup zaznaczył, że ten kościół na zawsze jest już poświęcony całkowicie Bogu. I podkreślił: – To jest nasz wspólny wysiłek, to jest nasze cierpienie, ale przede wszystkim nasza radość.

Hierarcha podziękował wszystkim zaangażowanym w budowę kościoła, w tworzenie parafii, pogratulował dzieła i wyraził nadzieję, że również następne pokolenia będą troszczyć się o ten wspólny dom Boży.

Uroczysty akt

Po homilii w mensie ołtarza zostały złożone relikwie bł. Karoliny Kózkówny, do której zebrani zwracali się słowami pieśni: Błogosławiona Karolino/Świeć nam przykładem cnoty męstwa/Bądź wzorem pracy i modlitwy/Czystości życia i męczeństwa... Po czym nastąpił obrzęd namaszczenia krzyżmem świętym ołtarza, na którym jest sprawowana Eucharystia. – Przez to namaszczenie ołtarz staje się symbolem Chrystusa – podkreślał w komentarzu kleryk tarnowskiego seminarium Łukasz Bajorek. I dodał: – Później zostaną namaszczone ściany kościoła w miejscach czterech krzyży wykonanych przez parafian, aby podkreślić prawdę, że cały ten kościół zostaje przeznaczony na stałe do sprawowania kultu chrześcijańskiego. Po okadzeniu ołtarza, nawy kościoła i zgromadzonych wiernych, ministranci nakryli ołtarz obrusem i ozdobili go świecami, dla podkreślenia, że jest to miejsce ofiary eucharystycznej i stół pański godny szczególnej czci.

Podziękowania i życzenia

Reklama

Po Eucharystii był czas na przekazanie podziękowań i dokonanie podsumowań. – Uwielbiamy Boga za wiele rzeczy, jakich dla nas dokonał przez te 40 lat – wyznawali przedstawiciele parafian: Urszula Poznańska, Anastazja Białoń i Stanisław Żegleń, a zwracając się do bp. Andrzeja, dziękowali za dokonanie konsekracji ich świątyni. I dodali: – Niech zatem będzie namiotem spotkania kolejnych pokoleń z Bogiem Miłosiernym i Jego Matką. Zauważyli, że przygotowania do tego dnia prowadziły przez lata wspólnych starań, oczekiwań, modlitw, doświadczeń współpracy. Podziękowali byłym proboszczom: ks. Józefowi Bani, ks. Emilowi Myszkowskiemu, ks. Piotrowi Fiksakowi i obecnemu – ks. Antoniemu. I zapewnili: – Budowa była okupiona wielką wiarą w to, że powierzona misja jest planem Najwyższego.

Miłym akcentem było złożenie życzeń urodzinowych bp. Jeżowi. Wszystkiego dobrego życzymy, życzymy i zdrowia i szczęścia i błogosławieństwa przez ręce Maryi. Przez ręce Maryi i za jej przyczyną, niech strumienie łaski, na ciebie popłyną... – zaśpiewali solenizantowi zebrani w kościele.

– Pragnę Panu Bogu podziękować, że takich ludzi daje Kościołowi – wyznał ks. Mulka. Zaznaczył, że są małą wspólnotą i przekonywał: – Ale stworzyliśmy dzieło, które – wierzymy – służy pogłębieniu naszej wiary. Przywołał słowa bp. Ablewicza, skierowane do parafian w 1983 r.: „Tutaj Maryja będzie wam rozjaśniać życie. Bądźcie pewni, to będzie wasza Jasna Góra...”. I cytując otrzymany przed konsekracją list z Jasnej Góry, poinformował, że parafia otrzymała od kustosza sanktuarium na Jasnej Górze w darze ornat z wizerunkiem Matki Bożej Jasnogórskiej. – To prezent, o który postarała się moja rodzina – mama i rodzeństwo – przyznaje ks. Antoni Mulka w rozmowie z Niedzielą. Wyjaśnia, że gdy kustosz jasnogórskiego sanktuarium dowiedział się o uroczystości w Kwiatonowicach, postanowił podarować piękny ornat.

Rodzina rodzin

Proboszcz z dumą opowiadał o życiu parafii, jej wspólnotach, jej aktywności. Podkreślił też obecność powstałego niedawno w parafii chóru, który ubogacił liturgię. I wyznał: – Ufamy, że ta winnica Pańska będzie wydawała słodkie grona, a nie cierpkie owoce.

Słowa uznania do wspólnoty parafialnej skierował bp Jeż. – Jestem szczęśliwy, że mogłem konsekrować tę świątynię – zapewnił hierarcha i dodał: – Bardzo was proszę, aby to miejsce było budowaniem więzi z Bogiem i z drugim człowiekiem. Życzył parafianom, by w tym kościele zawsze czuli się wolni, tak jak na Jasnej Górze, mocą opieki Najświętszej Maryi Panny. Przyznał, że postrzega parafię w Kwiatnowicach jako rodzinę rodzin. – O takiej parafii marzymy, takich parafii pragniemy – stwierdził.

Po uroczystości uczestnicy powoli opuszczali konsekrowany kościół. W ich postawie, na ich twarzach można było dostrzec dumę i radość. W rozmowie z Niedzielą jedna z parafianek przyznała, że konsekracja ich kościoła, to dla parafii wielkie wydarzenie. – Wszyscy czekaliśmy na ten dzień bardzo, bardzo długo, więc to jest dla nas szczególny odpust, szczególne święto – zapewniła p. Karolina i dodała: – Cieszymy się ogromnie, że jako mała wspólnota parafialna daliśmy radę i że mamy taki piękny kościół, z którego jesteśmy ogromnie dumni.

2021-05-11 13:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Racz poświęcić tę świątynię

Niedziela podlaska 20/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Ostrówek

konsekracja świątyni

Ks. Wojciech Łuszczyński/Niedziela

Front z wieżą kościoła w Ostrówku

Front z wieżą kościoła w Ostrówku

W obecności licznie zgromadzonych parafian, duchowieństwa, osób konsekrowanych i służby liturgicznej bp Piotr Sawczuk konsekrował kościół parafialny Matki Bożej Królowej Polski w Ostrówku w dekanacie łochowskim.

Każda świątynia ma swoją historię i ludzi, którzy pociągnięci miłością do Pana Boga pragnęli przysposobić miejsce, w którym będą mogli oddawać Mu cześć i należną chwałę. Uczniowie Pana Jezusa, po Jego chwalebnym zmartwychwstaniu, otrzymali nakaz, aby iść na cały świat i głosić Ewangelię – Dobrą Nowinę – wszelkiemu stworzeniu (Por. Mk 16, 15). Miejscem, w którym najczęściej słyszy się słowa zbawczej nauki, jest świątynia parafialna. Parafia w Ostrówku w końcu otrzymała konsekrowaną świątynię, choć droga ku temu była trudna i nie usłana różami.
CZYTAJ DALEJ

Muzyka kościelna na nowo odkryta

2024-11-22 19:32

Magdalena Lewandowska

Uczestnicy Sympozjum spotkali się w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego.

Uczestnicy Sympozjum spotkali się w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego.

Trwają I Archidiecezjalne Dni Muzyki Kościelnej.

We wspomnienie św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej, w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego odbyło się XVIII Ogólnopolskie Sympozjum dla Muzyków Kościelnych i Organistów, połączone z I Archidiecezjalnymi Dniami Muzyki Kościelnej. Witając zebranych ks dr hab. Dominik Ostrowski, prorektor PWT, przeczytał fragment listu delegata KEP ds. muzyki kościelnej bpa Piotra Gregera: „Wspomnienie św. Cecylii jest najpierw okazją do podziękowania wszystkim, którym sprawa śpiewu i muzyki kościelnej jest bliska sercu(…) Wielowiekowa tradycja muzyczna Kościoła stanowi niezwykły skarbiec wartości – fundamentem może nie jest sama obecność muzyki w obszarze szeroko rozumianej sztuki sakralnej, ale fakt, że śpiew kościelny związany także z tekstem często biblijnym jest nieodzowną integralną częścią sprawowanej liturgii. Na temat muzyki kościelnej nie szczędzi pochwał Pismo Święte, ojcowie Kościoła, a także papieże począwszy od św. Piusa X, który w nauczaniu bardzo jasno określił służebną rolę muzyki w liturgii jako ściśle związaną ze sprawowaniem świętych czynności, wyrażającą ducha modlitwy i stanowiącą ważny czynnik jednoczący wiernych”.
CZYTAJ DALEJ

Aby kolejne pokolenia odkrywały jego ducha

2024-11-23 17:21

ks. Łukasz Romańczuk

Wychowankowie ks. Zienkiewicza

Wychowankowie ks. Zienkiewicza

29 lat temu do wieczności odszedł ks. Aleksander Zienkiewicz. Jego wychowankowie każdego roku w rocznicę śmierci gromadzą się na modlitwie przy grobie Sługi Bożego ks. Zienkiewicza. Kościół śś. Apostołów Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim wypełnił się “Czwórkowiczami”, a Eucharystii przewodniczył bp Maciej Małyga.

Po śmierci ks. Zienkiewicz pochowany został na Cmentarzu św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida we Wrocławiu. W 2019 roku w wyniku procedury wynikającej z procesu beatyfikacyjnego doczesne szczątki “Wujka’ zostały przeniesione do sarkofagu w kościele śś. Apostołów Piotra i Pawła i od tego momentu wychowankowie ks. Zienkiewcza spotykają się w tej świątyni, rozpoczynając od modlitwy różańcowej, a później modląc się na Eucharystii. Na początku liturgii słowa pozdrowienia wyraził ks. Andrzej Dziełak, wypowiadając słowa radości ze złożonego niedawno w Rzymie “Positio”. W homilii bp Maciej zaznaczył, że rozpoczyna się rok jubileuszowy pod hasłem “Pielgrzymi nadziei”, a w Archidiecezji Wrocławskiej wyznaczone zostały różne szlaki nadziei. Jest m.in. szlak pojednania, któremu patronuje kard. Bolesław Kominek. Jest też szlak młodych pod patronatem Sługi Bożego ks. Aleksandra Zienkiewicza - To będzie dla naszej diecezji dobra okoliczność, aby kolejne pokolenia odkrywały jego znaczenie i jego ducha - mówił biskup.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję