Reklama

Dietetyk radzi

Pobudzić apetyt u seniora

Gdy pojawiają się problemy z apetytem, rezygnujemy z pewnych potraw albo w ogóle nie dbamy o jakość i ilość spożywanych posiłków, a wtedy równowaga organizmu poważnie się zaburza.

Niedziela Ogólnopolska 7/2021, str. 56

Adobe.Stock.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ważnymi aspektami, które są pomijane w odżywianiu osób starszych, jest brak apetytu oraz trudności w gryzieniu i przełykaniu. Apetyt możemy wzbudzić, przygotowując dania nie tylko smaczne, ale również atrakcyjne dla naszego wzroku, które wyglądają kolorowo i pięknie, że aż chce się je zjeść. Jest to bardzo ważna kwestia, bowiem kolory wzmagają apetyt. Bułka pszenna z pasztetową nie jest tak zachęcająca jak pożywna rolada z jaj, z dodatkiem liści szpinaku oraz łososia, który wyostrza smak. Takie zielone danie już na talerzu zwiastuje wiosnę. Oprócz tego rolada ma miękką strukturę, dzięki temu gryzienie nie sprawia trudności. Rolada przygotowana z jaj i białego sera jest bardzo pożywna. Zapewnia wysoką podaż białka oraz wapnia – pozyskamy go nie tylko z nabiału, ale również z zielonych liści szpinaku, w których wapnia jest pod dostatkiem.

Czy wiesz, że krowa pozyskuje wapń, jedząc zieloną trawę? Podobnie jest z człowiekiem. Badania pokazują, że o wiele wyższe wchłanianie wapnia do kości jest możliwe, gdy spożywamy wysokowapniowe produkty roślinne, takie jak: jarmuż, szpinak, brokuł, orzechy i nasiona, które należy moczyć przed podaniem, aby były miękkie i łatwe w gryzieniu oraz miały bardziej dostępną formę przenikania substancji odżywczych do naszego organizmu.

Wapń z pokarmu będzie transportowany do kości tylko wtedy, jeśli w organizmie będzie odpowiednie wysycenie witaminą D, która rozprowadza wapń do kości. Warto zbadać jej poziom, wykonując badanie z krwi, aby dowiedzieć się, czy mamy jej odpowiednią ilość. Witamina D jest niezwykle ważna w profilaktyce i leczeniu osteoporozy, zwyrodnień kości, ale również ma olbrzymi wpływ na odporność naszego organizmu oraz lepsze samopoczucie, daje większą siłę i witalność na co dzień. Jeśli w organizmie są jej niedobory, wapń nie będzie w stanie w pełni budować kości. Brak witaminy D skutkuje permanentnym zmęczeniem i ospałością oraz zwiększoną zapadalnością na wiele infekcji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2021-02-10 08:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: 60. Pielgrzymka Apostolstwa Chorych

2025-07-06 19:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Pielgrzymka Apostolstwa Chorych

Magdalena Kowalczyk

Apostolstwo Chorych do Maryi na Jasną Górę przybywa każdego roku we wspomnienie Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, 6 lipca. Dziś, podczas 60. pielgrzymki, dziękowano zwłaszcza za 60 lat istnienia Apostolstwa Chorych na świecie. - Zbieramy setki, o ile nie tysiące, intencji osób chorych i przywozimy je tutaj przed ołtarz Matki Najświętszej. Składamy je i prosimy o łaskę zdrowia - wyjaśnił ks. Wojciech Bartoszek, organizator pielgrzymki. Wspólnota Apostolstwa Chorych powstała w Niderlandach w 1925 r. Jej podstawowym celem jest odkrywanie duchowo-religijnego sensu życia naznaczonego chorobą i cierpieniem.

Mszę św. dla zgromadzonych celebrował bp Marek Szkudło, z Katowic. W rozmowie z JasnaGóraNews jako wzór do naśladowania wskazał Maryję. Ona zachęca, by robić wszystko to, co nakaże Jej Syn. Podkreślił także, że najczęściej dostrzega się u chorych potrzebę wsparcia ze strony duszpasterza, natomiast fakt, jak wielu z nich należy do Apostolstwa jest pomijany.
CZYTAJ DALEJ

Choć doniósł na niego brat, ten nie zaprzestał swojej religijnej działalności. Bł. Piotr To Rot

[ TEMATY ]

Bł. Piotr To Rot

Karol Porwich/Niedziela

Piotr przyszedł na świat w 1912 r. w wiosce Rakunai na wyspie Nowa Brytania znajdującej się w Archipelagu Bismarcka, na północny wschód od wyspy Nowa Gwinea na Oceanie Spokojnym. Jego rodzice byli jednymi z pierwszych chrześcijan na wyspie.

Piotr był bardzo pobożnym dzieckiem. Bardzo często przystępował do Komunii św. i służył do Mszy. W 1930 r. zapisał się do szkoły katechistów. Po 3 latach rozpoczął pracę w rodzinnej wiosce. Swą gorliwością pociągał młodych ludzi.
CZYTAJ DALEJ

Polska świętość w sercu Rzymu

2025-07-07 09:00

[ TEMATY ]

Polska

Polska

Rzym

kaplica

Vatican Media

W rzymskim kościele św. Joachima w dzielnicy Prati znajduje się wyjątkowe miejsce, które upamiętnia duchowe i historyczne dziedzictwo Polski. To poświęcona naszemu krajowi kaplica, zaprojektowana z inicjatywy Czcigodnego Sługi Bożego o. Bernarda Łubieńskiego (1846–1933), redemptorysty, zwanego Apostołem Polski.

Kaplica polska to jedna z czternastu kaplic narodowych w kościele św. Joachima. Ich nazwy pochodzą od kraju, który przyczynił się do ich dekoracji. Kaplicę poświęconą Polsce ozdobił Attilio Palombi. Nad swoimi freskami pracował w latach 1890-1898.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję