Reklama

Niedziela w Warszawie

Alfabetyczne prognozy

Przewidywanie wydarzeń w nowym 2021 r. jest dziś bardziej niż trudne. Wiedzą coś o tym ci, którzy starali się przewidywać wydarzenia w starym roku.

Niedziela warszawska 1/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Rok 2021

prognozy

Karolina Błażejczyk/Diecezja Warszawsko-Praska

„Tobie Panie zaufałem” – to zawołanie bp. Jacka Grzybowskiego, nowego biskupa pomocniczego diecezji warszawsko-praskiej

„Tobie Panie zaufałem” – to zawołanie bp. Jacka Grzybowskiego, nowego biskupa pomocniczego diecezji warszawsko-praskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Koronawirus zmienił plany, zapowiedzi i prognozy. Sytuacja po wybuchu pandemii szybko zmieniała się, nikt nie był pewny jutra. Wymogi sanitarne wymusiły i wciąż wymuszają zmianę naszego stylu życia. Nadzieje wiązane ze szczepieniami przeciwko COVID-19 mogą, ale nie muszą, przynieść szybką zmianę. Co może – ale nie musi zdarzyć się w nowym roku? Według… alfabetu.

Autobusy

Krzyżowe kontrole czterech warszawskich przewoźników autobusowych, wykryły ok. 500 nieprawidłowości, w tym rażącego przekraczania norm czasu pracy. Jeden z przypadków: kierowca rozpoczynał pracę o godz. 4 u jednego przewoźnika, pracował do godz. 13, a o godz. 15 zaczynał pracę u drugiego przewoźnika, pracując do godz. 23-24. Kontrole odbyły się po głośnych wypadkach autobusów. Przewidujemy kolejne kontrole. I to takie, że mysz się nie prześliźnie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Beatyfikacja

Długo oczekiwana beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego – przeniesiona z ub. r. – odbędzie się w Warszawie najpewniej w maju lub czerwcu. Jak przewiduje Marcin Przeciszewski – w maju, w 40. rocznicę śmierci Prymasa Tysiąclecia i wielkiego, iście królewskiego pogrzebu. Inna możliwość – na początku czerwca, w Święto Dziękczynienia.

Czajka

Pechowa oczyszczalnia (a raczej jej włodarze) była jednym z antybohaterów starego roku; i oby nie była nowego. Ale to raczej płonne nadzieje. Prace w zniszczonym tunelu „Czajki”, które na razie mają kosztować 22 mln zł potrwają wiele miesięcy, jeszcze dłużej potrwa śledztwo prokuratury. Zarzutem będzie najpewniej niedopełnienie obowiązków.

Ekspresówka

Południowa obwodnica przez Ursynów, Wilanów i Wawer ma mieć kluczowe znaczenie dla stolicy i dla układu drogowego kraju. Zepnie autostradę A2 docierającą do stolicy od zachodu i od wschodu. Do końca roku miały być oddane dwa z trzech nowych odcinków – z mostem na Wiśle, do wylotówki na Lublin. Obwodnica stolicy jest gotowa w trzech czwartych. Na domknięcie całego ringu poczekamy do 2027 r. Opóźnienie w budowie obwodnicy wschodniej są spowodowane przez protesty mieszkańców, a także strzeblę błotną, rybę żyjącą w jeziorkach koło podwarszawskich Ząbek.

Reklama

Finanse

Z przyjętego przez władze Warszawy budżetu na 2021 r. wynika, że najwięcej środków przeznaczanych jest na rozbudowę metra. Inwestycje, jak Tramwaj na Gocław, Tramwaj na Wilanów czy obwodnicy Śródmieścia, będą musiały poczekać na lepsze czasy lub zmianę władzy.

Bp Grzybowski

Nowemu biskupowi pomocniczemu diecezji warszawsko-praskiej Jackowi Grzybowskiemu, którego ingres odbył 19 grudnia, pracy i trosk w 2021 r. z pewnością nie zabraknie. Droga do kapłaństwa ks. Grzybowskiego wiodła przez Ruch Światło-Życie, a przygotowywał się do niego w seminarium duchownym w Warszawie. Jest pracownikiem naukowym UKSW. W 2004 r. uzyskał na tej uczelni tytuł doktora filozofii, a w 2013 r. – tytuł doktora habilitowanego nauk humanistycznych w dziedzinie filozofii. Od 2014 r. jest profesorem nadzwyczajnym UKSW. W 2017 r. został członkiem zespołu ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. bioetycznych, a w 2018 r. członkiem Rady Kapłańskiej diecezji warszawsko-praskiej.

Jubileusze

Parafia św. Jadwigi Śląskiej w Warszawie-Pelcowiźnie, jak kilka innych na Mazowszu, będzie obchodziła ważny jubileusz. Powstała na gruncie ofiarowanym przez księżnę Marię Ewę Radziwiłłową i rodzinę państwa Grędzickich. Parafia została erygowana w październiku 1921 r. przez kard. Aleksandra Kakowskiego. We wrześniu 1981 r. w kościele poświęcono sztandar „Solidarności” FSO Warszawa. Tego aktu dokonał bł. ks. Jerzy Popiełuszko.

Konkurs Chopinowski

XVIII Konkurs Chopinowski miał się odbyć w starym roku, ale w związku z panującą pandemią został przełożony. Odbędzie się w październiku, a zgłosiło się do niego rekordowo 502 pianistów, z których do eliminacji dopuszczono 164, w tym… z Chin i Japonii – po 31, Polski – 18 i Korei Południowej – 16.

Reklama

Legia

Niezły skład, dobry trener i wsparcie kibiców – wszystko to, zdaniem stołecznego radnego Patryka Górskiego, złoży się na sukces – a nie porażkę! – piłkarskiej drużyny w rozgrywkach ligowych. Pierwsze miejsce ponoć murowane. Byle nie w drodze murowania bramki.

Mazowieckie

– Obstawiam, że pod koniec 2021 r. Mazowsze będzie podzielone na dwa województwa – stołeczne z Warszawą i osobno reszta Mazowsza – mówi wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. Projekt ustawy w sprawie podziału województwa, co owocowałoby nowymi wyborami do sejmiku samorządowego, politycy PiS zapowiadali regularnie w starym roku. Teraz czas na zapowiedzi w nowym!

Narodowy

Na Stadionie Narodowym najpewniej nie szybko odbędzie jakaś większa impreza sportowa czy muzyczna. Jego część odgrywa za to rolę luksusowego covidowego szpitala. Najpewniej mecze eliminacji do Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2022, które ruszają w marcu, polska reprezentacja będzie musiała rozegrać gdzie indziej.

Obligacje

Ograniczenie inwestycji w Warszawie jest efektem pustej kasy miasta, a ta malejącymi wpływami z podatków PIT i CIT, ze strefy płatnego parkowania i biletów komunikacji miejskiej. Skutek? Podwyżki podatku od nieruchomości i środków transportu oraz nowe obligacje i kredyty, czyli zadłużenie miasta.

Poeci

Cypriana Kamila Norwida i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego uhonorowano, ogłaszając 2021 r. – ich rokiem. Dzieliło ich sporo (Norwid urodził się 200 lat temu, Baczyński – 100), obaj urodzili się na Mazowszu, obaj są czytani i modni do dziś. Byliby bardziej, gdyby nie koronawirus.

Radom

Bardziej niż prawdopodobna stolica jednego z dwóch województw, które powstanie po podziale mazowieckiego. Po 1976 r. do końca PRL – nazywane Miastem z wyrokiem. Wydała go ekipa Gierka.

Szpital Południowy

Zakończenie budowy Szpital Południowego, najnowocześniejszego w Warszawie, było planowane na koniec marca 2021 r. W związku z epidemią tempo przyspieszono. Prace inwestycyjne mają być zakończone do końca stycznia 2021 r., a przyjęcie pierwszych pacjentów ma nastąpić w połowie lutego.

Reklama

Tunel

Najdłuższy tunel drogowy w Polsce przez Ursynów, o którym zapisano już tony papieru, miał być gotowy do końca starego roku. Miał. Do opóźnienia przyczynił się głównie poślizg z wydawaniem pozwoleń na budowę. Liczący 2335 m tunel biegnie pod tunelami metra i jest fragmentem ostatniego brakującego odcinka południowej obwodnicy. Zostanie oddany najpewniej w połowie roku.

Verva

Warszawski klub jest murowanym kandydatem na podium zwycięzców ekstraklasy siatkarzy. Strzelamy: Verva Warszawa Orlen Paliwa, prowadzona przez Andreę Anstasiego, zdobędzie wicemistrzostwo Polski. Już gratulujemy!

Wiskitki

Od nowego roku jedno z trzech nowych miast w województwie mazowieckim (pozostałe to Sochocin i Solec nad Wisłą); przy autostradzie A2, w pobliżu Żyrardowa. Prawa miejskie straciło po powstaniu styczniowym. Duże nie jest (ok. 1,5 tys. osób) i wielkiego dużego wpływu na dzieje Polski w 2021 r. mieć nie będzie. Za to mieszkańcy są tam zżyci i dobrze zorganizowani.

Zamieszki

Sposób artykulacji poglądów przez feministki, aborcjonistki, totalną opozycję. Atakowano policjantów, pomniki, Kościół, stołeczne kościoły, a także mieszkanie Jarosława Kaczyńskiego. Pretekstem stał się wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nielegalności aborcji tzw. eugenicznej. Pretekst, jak sądzimy, będzie jeszcze w 2021 r. działał.

2020-12-28 16:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy rok, starzy my?

[ TEMATY ]

Rok 2021

Adobe.Stock

Nie wiemy, co czeka nas w nowym roku, chyba tylko jedna pewna rzecz – będziemy o rok starsi. W tym sensie powiedzenie „Nowy rok, starzy my” nabiera innego znaczenia, choć wypadałoby powiedzieć „starsi”. I tak co roku…

Mamy marzenia, plany, wielkie ambicje, że od jutra dieta, siłownia (albo chociaż częstsze spacery), więcej czasu dla rodziny, dla dzieci. Przecież kolejny rok nam przybywa, a my ciągle w tym samym miejscu, tacy sami, to ten przełomowy dzień 1 stycznia będzie w końcu początkiem czegoś nowego, lepszego przede wszystkim. I tak co roku, prawda? Ostatecznie budzisz się 1 stycznia po słabo przespanej, sylwestrowej nocy, nic Ci się nie chce, więc mówisz sobie, że od jutra to już na pewno bierzesz się za siebie. A gdyby tak zacząć inaczej? Gdyby te dni 31 grudnia i 1 stycznia potraktować nieco inaczej? KAŻDY dzień może być początkiem niesamowitej przygody, pięknych zmian, naprawdę nie potrzebujemy do tego początku nowego roku. Wiadomo, że pewnie w tym roku szczególnie mamy w myślach to, że 2020 się kończy, bo nie były to sprzyjające nam miesiące. Z 2021 wiążemy więc wielkie nadzieje. Mijający 2020 możemy obarczyć winą za wszystkie niepowodzenia, błędy i porażki? Straciłeś przez ten rok zapał i poczucie sensu? Rzeczywiście więc na 2021 czekasz z utęsknieniem i wierzysz, że jest tam gdzieś światło, które na Ciebie czeka. Ruch jednak jest po Twojej stronie. A to światło już masz, masz przecież Jezusa, który w te święta narodził się w Tobie powtórnie! Więc… Czy dziś nie jest dobry dzień na początek czegoś niezwykłego, nowego? Za kończący się 2020 podziękuj, na 2021 proś. Nigdy nie trać wiary i nadziei, bo mając Jezusa, masz wszystko.

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk: synodalność to droga, którą idziemy razem

2024-04-22 14:25

[ TEMATY ]

Bp Krzysztof Włodarczyk

synodalność

Diecezja bydgoska

Bp Włodarczyk

Episkopat News

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Synodalność to droga, którą idziemy razem” - mówi bp Krzysztof Włodarczyk. Ordynariusz diecezji bydgoskiej podkreśla, że biskup musi czuć zapach swoich owiec. „Musi wejść w życie ludzi, diecezji. Wymiar empatii, wczucia się w ich sytuacje jest kluczowy. Wtedy ma szanse na to, by Ewangelia, którą chce przekazać, nie unosiła się ponad głowami, tylko trafiała do serca. Nie ma innej drogi” - dodaje w wywiadzie dla Przewodnika Katolickiego i KAI.

Marcin Jarzembowski (KAI): Dwadzieścia lat to dużo czy mało?

CZYTAJ DALEJ

Brazylia: Sąd zakazał cytowania Biblii w urzędzie miejskim

2024-04-23 07:32

[ TEMATY ]

Biblia

Brazylia

Karol Porwich/Niedziela

Sąd stanu Sao Paulo, na wschodzie Brazylii, zakazał cytowania fragmentów Biblii podczas sesji rady miejskiej w 400 tys. mieście Bauru. Dominującą religią jest tam chrześcijaństwo, które wyznaje ponad 87 proc. miejscowej ludności.

W poniedziałkowym orzeczeniu, cytowanym przez lokalne media, sąd orzekł, że cytowanie Biblii, które dotychczas było powszechne w radzie miejskiej, jest sprzeczne ze świeckim charakterem państwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję