Projekt serii konferencji zrodził się z wielu inspiracji, jedną z nich były pionierskie prace Tadeusza Kukiza. Tegoroczna edycja projektu koncentrowała się na obliczu Matki Bożę Dzikowskiej oraz obrazu Matki Bożej z sanktuarium w Tuligłowach. Tematykę pierwszego oblicza przedstawił Krzysztof Gorczyca, natomiast na temat obrazu z Tuligłów mówił ks. Piotr Lasota.
– Oblicze Matki Bożej Dzikowskiej to dzieło nieznanego malarza flamandzkiego. Do Dzikowa, gniazda rodowego hrabiów Tarnowskich, obraz trafił przypadkiem i zagościł w nim do dnia dzisiejszego – mówi Krzysztof Gorczyca, kustosz Muzeum Historycznego w Tarnobrzegu. Obraz Maryi obleczonej w słońce z Tuligłów datowany jest na drugą dekadę XVI wieku – mówił ks. Piotr Lasota – wicedyrektor Muzeum Archidiecezji Przemyskiej.
Tegoroczna edycja konferencji odbyła się w formie on-line. Uczestnicy mogli wysłuchać wspomnianych referatów na platformie internetowej, a także obejrzeć na stronie Centrum Kulturalnego w Przemyślu wszystkie wizerunki madonn omawiane na wcześniejszych edycjach konferencji. Organizatorem projektu jest Muzeum Archidiecezji Przemyskiej oraz Centrum Kulturalne w Przemyślu. >>n
"Niepokalane Poczęcie", Francisco de Zurbaran, olej na płótnie, 1630-1635
Kościół katolicki obchodzi 8 września święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Nie wiemy dokładnie, kiedy narodziła się Maryja, a data tego święta wynika z tradycji kultu maryjnego.
Świętowane tego wydarzenia niesie głęboką treść teologiczną. Narodzenie Maryi było bezpośrednią zapowiedzią przyjścia Zbawiciela. Ojcowie Kościoła mówili, że Maryja poprzedza przyjście Mesjasza tak jak nastanie jutrzenki zapowiada pełny blask dnia. W liturgii bizantyjskiej prawdę tę wyrażają słowa: „Narodzenie Twoje, Boża Rodzicielko, zwiastowało radość całemu światu: z Ciebie bowiem wzeszło Słońce Sprawiedliwości, Chrystus, nasz Bóg”, a w liturgii zachodniej prośba o wstawiennictwo tej, która „dla całego świata stała się nadzieją i jutrzenką zbawienia”.
Kard. Angelo Becciu pozdrawia uczestników uroczystości dziękczynnych
Gdy w Watykanie trwają przygotowania do pogrzebu papieża Franciszka i konklawe, coraz głośniej jest o sprawie kardynała Angelo Becciu, który - choć pozbawiony praw związanych z godnością purpurata i skazany przez watykański trybunał domaga się udziału w wyborze papieża. Kwestia ta wywołuje podziały wśród elektorów.
76-letni, pochodzący z Sardynii niegdyś bardzo wpływowy kardynał Becciu, był w latach 2011-2018 zastępcą sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, a następnie prefektem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
O Miłości, która nie zna miary będzie w kolejnej edycji Jasnogórskich Rekolekcji Eucharystycznych. Rozpoczną się jutro (25 kwietnia) Mszą św. o 18.30 w Kaplicy Matki Bożej.
Główny dzień to sobota (teraz 26 kwietnia) z 6 konferencjami, od godz. 9.00 rano do wieczora. W niedzielę będzie też czas na pytania do rekolekcjonisty.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.