Reklama

Niedziela Rzeszowska

Adwent drogą do nieba

O adwentowym zaproszeniu do nieba mówi ks. Krzysztof Książek, wikariusz posługujący w parafii Dobrego Pasterza w Jaśle-Sobniowie w rozmowie z Natalią Janowiec

Natalia Janowiec: „Staram się wewnętrznie jedynie o to, by coraz bardziej być zjednoczoną z Bogiem, dobrze wiedząc, że wszystko inne będzie mi przydane” pisała św. Edyta Stein o Adwencie. Jak należy rozumieć Adwent?

Ks. Krzysztof Książek: Świętej Edycie, ale też innym świętym, którzy pisali o Adwencie, chodziło zapewne o to, aby nie przeoczyć, „nie przespać” tego szczególnego czasu, który daje nam sam Bóg. To kolejny czas oczekiwania na przyjście Zbawiciela ofiarowany nam przez Boga. Święta Edyta Stein zachęca nas, abyśmy kierowali się tym, co duchowe, bo to pomaga nam w osiągnięciu zbawienia.

Mówi się, że czas Adwentu uczy człowieka patrzeć w niebo. Jakie najważniejsze znaki i przesłania należy w nim dostrzegać?

Przez czas każdego Adwentu, także tego w czasie epidemii, Bóg zaprasza nas do nieba. Prorok Izajasz mówi nam: „Odwagi! Nie bójcie się! Oto Wasz Bóg! On sam przychodzi, by was zbawić”. Najważniejszym przesłaniem jest to, aby nie przegrać życia wiecznego z Bogiem. Ono jest tak naprawdę na wyciągnięcie ręki i to od nas zależy, czy dobrze zrozumiemy cel Adwentu, a co za tym idzie, cel naszego życia na ziemi, którym jest przecież droga do nieba.

Jak godnie i dobrze przeżywać ten wyjątkowy czas Adwentu?

Całe nasze życie mamy przeżywać w bliskości Boga. Adwent to tylko pewien etap, który pokazuję nam czym się kierować, aby nie zbłądzić. Na pewno trzeba odrzucać to, co nie stanowi najwyższych wartości czyli: zakupy, prezenty, dekoracje itp. Bóg zaprasza nas natomiast, abyśmy w tym szczególnym czasie zatrzymali się i pomyśleli nad naszym życiem. Jeśli całe to oczekiwanie będzie wypełnione Bogiem, a nie jakimiś dodatkami, to radość z narodzin Jezusa będzie pełna.

Jakich dodatkowych wskazówek udzieliłby Ksiądz wiernym na czas Adwentu?

Na pewno jest to czas szczególny, w którym mamy umacniać miłość do Boga, a także do drugiego człowieka. Musimy znaleźć chwilę, aby pomyśleć jak praktykujemy tę miłość na co dzień. Warto też zrezygnować z czegoś, co nam tę miłość utrudnia jak np. spędzanie wielu godzin przy komputerze, telefonie, w internecie itd. Pomimo trudności związanych z epidemią powinniśmy także znaleźć czas na sakrament pokuty. Jeśli będziemy mieć czyste serce, łatwiej będzie nam czuwać i być przygotowanym na to ostateczne przyjście Pana.

2020-11-25 11:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spojrzeć na innych oczami Boga

Niedziela wrocławska 49/2015, str. 6-7

[ TEMATY ]

wywiad

Rok Miłosierdzia

Aleksandra Bielecka

Do wyciągnięcia pomocnej dłoni w kierunku bliźniego wezwany jest każdy chrześcijanin

Do wyciągnięcia pomocnej dłoni w kierunku bliźniego wezwany jest każdy chrześcijanin

O rozpoczynającym się Roku Świętym Miłosierdzia, Bogu, który wyciąga do nas ręce, odkrywaniu na nowo uczynków miłosierdzia względem ciała i względem duszy z abp. Józefem Kupnym, metropolitą wrocławskim, rozmawia Magdalena Lewandowska

MAGDALENA LEWANDOWSKA: – 8 grudnia papież Franciszek rozpocznie w Kościele Rok Święty Miłosierdzia. Także Ksiądz Arcybiskup zainauguruje Rok Miłosierdzia w naszej archidiecezji. Jakie znaczenie ma dla wiernych ten szczególny czas i co Ojciec Święty chce nam przez rozpoczęcie Roku Miłosierdzia przekazać?

CZYTAJ DALEJ

Rzeszów: Pierwsze parafie neoprezbiterów

2022-06-21 10:08

[ TEMATY ]

Rzeszów

Ks. Jakub Nagi

Bp Jan Wątroba wręczył neoprezbiterom dekrety z nominacjami na ich pierwsze parafie. Jedenastu księży, którzy zostali wyświęceni 4 czerwca br., obejmie nowe placówki 20 sierpnia.

20 czerwca 2022 r. księża dziekani bądź ich reprezentanci odebrali nominacje dla księży ze swoich dekanatów. Były to nominacje na proboszczów, nominacje na pierwsze parafie dla neoprezbiterów oraz zmiany wikariuszy pomiędzy parafiami. Nowi księża proboszczowie obejmą placówki 13 sierpnia 2022 r., a nowi księża wikariusze 20 sierpnia. Szczegółowe informacje o zmianach personalnych w parafiach zostaną przekazane po objęciu placówek przez nowych proboszczów i wikariuszy.

CZYTAJ DALEJ

USA: katolicy mobilizują się, by oferować wsparcie kobietom

2022-06-27 16:51

[ TEMATY ]

USA

aborcja

Adobe Stock

Katolicy w Stanach Zjednoczonych po piątkowym wyroku Sądu Najwyższego w kwestii aborcji zdają sobie sprawę z wyzwania, jakim jest teraz oferowanie pomocy kobietom oraz praca na rzecz ustanawiania w poszczególnych stanach przepisów chroniących życie nienarodzone. „Kobiety, które wcześniej były na rozdrożu, coraz częściej wybierają życie” – powiedziała Peggy Hartshorn, lekarka i przewodnicząca organizacji Heartbeat International.

Chrześcijańska organizacja, zrzeszająca przedstawicieli wielu wyznań, podobnie jak wiele innych katolickich centrów opieki, już od dawna oferuje pomoc kobietom, których ciąża jest zagrożona. Na całym świecie ponad 3 tys. placówek, tworzy sieć w 65 krajach, z czego ok. 1,7 tys. znajduje się w USA.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję