Dary Ducha Świętego mają na celu przemianę kandydatów do bierzmowania w lepszych, mądrzejszych ludzi, który będą Pana Boga bardziej kochać i słuchać. – Bo miłość wyrażamy przez posłuszeństwo. Jak ktoś wierzy i kocha, to jest posłuszny, przede wszystkim Panu Bogu. We wszystkich nas drzemie pycha, czyli miłość własna i trzeba tę postawę likwidować w sobie, wtedy Pan Bóg ma więcej miejsca w naszych sercach – powiedział we wstępie biskup senior. Dalsze słowa, które wypowiedział hierarcha, miały pomóc kandydatom godnie i pobożnie przyjąć sakrament dojrzałości chrześcijańskiej.
Po co nam sakrament bierzmowania?
Reklama
Biskup w homilii przypominał, że sakrament to jest Boże działanie, które ma widzialny znak. – Więc słyszymy słowa, widzimy gesty, ale w tym obrzędzie spełnianym przez kapłana lub przez biskupa Pan Bóg działa i daje niewidzialną moc, której nie mierzymy i nie ważymy, ale którą otrzymuje duch człowieka – powiedział hierarcha i dodał, że Ducha Świętego przyjmujemy, by odkrywać prawdę i nią mądrze żyć. – Jezus mówi: „Poznajcie prawdę, a prawda was wyzwoli” (por. J 8, 32). Wśród wszystkich prawd, które są na świecie (np. prawdy naukowe), są także prawdy wiary, których nie można sprawdzić doświadczeniem, ani dowodem dedukcyjnym, ponieważ zostały one objawione. Można je przyjąć, albo nie. Dlatego są niewierzący, którzy tych prawd nie przyjmują, i ci, którzy wyznają, że Jezus Chrystus jest jedynym, powszechnym Zbawicielem świata – wyjaśnił.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Biskup Dec podkreślił, że Duch Święty uzdalnia każdego człowieka do wiary. – Nasz duch potrzebuje wzmocnienia, które otrzymujemy w sakramencie bierzmowania. To wzmocnienie jest na całe życie. Przedłużamy je potem, gdy jesteśmy na Mszy św., czytamy Pismo Święte, lub kiedy mamy dobrą lekturę – wymienił.
Bez modlitwy wiara usycha
W nawiązaniu do Ewangelii dnia, biskup porównał uschniętą rękę człowieka do więdnących wartości duchowych. – Są ludzie, w których uschła wiara. Przestali się modlić, a modlitwa jest pierwszym przejawem wiary. Kto się nie modli i nie uczestniczy we Mszy św., nie ma żywej wiary. Usychają w nim wiara, wartości duchowe i nadzieja. Są ludzie, w których wyschła miłość, wrażliwość na drugiego człowieka, na jego potrzeby. Gdy wierzymy w Jezusa i mamy do Niego zaufanie, nasza wiara staje się żywa. To sprawia Duch Święty. Dlatego doceniajmy to i szukajmy tych miejsc w naszym życiu, do których przychodzi Pan Jezus – wyjaśnił bp Dec. I dodał: – A przychodzi zwłaszcza w Eucharystii.
Do sakramentu przystąpiło 13 kandydatów z 10 parafii, m.in. ze Świdnicy, Dzierżoniowa, Strzegomia, Starczowa, Ząbkowic, Pieszyc, Złotego Stoku, Piławy Dolnej czy Przedborowej. Na koniec bp Dec wręczył bierzmowanym jeden z tomów swoich kazań, zatytułowanych Siejba Słowa.