Reklama

Książka

Wakacje na wulkanie

Projekt 100 wulkanów
Grzegorz Gawlik

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pomysł wydaje się szalony. Grzegorz Gawlik, podróżnik, alpinista i dziennikarz, rzucił hasło zdobycia i zbadania 100 najciekawszych, wyselekcjonowanych, w połowie czynnych, wulkanów. W ramach realizowanego od kilkunastu lat projektu 100 wulkanów zdobył, zbadał i opisał większość z nich, czemu towarzyszyły odkrycia na światową skalę. Przyniosło mu to sławę, tym bardziej że Gawlik dotarł do najwyżej położonych jezior na świecie (6415-6510 m) w masywie wulkanu Ojos del Salado w Andach. Udało mu się ustalić, że najwyższym aktywnym wulkanem świata jest pobliski Llullaillaco (6739 m n.p.m.). Książka opisuje 15 najciekawszych wulkanów, dostępnych tylko dla zaprawionych w bojach, m.in. Kilimandżaro, Elbrus, Kazbek. Publikacja jest jednocześnie przewodnikiem trekkingowym. Dla większości z nas fachowe wskazówki Gawlika, jak dostać się np. na meksykański Popocatépetl, są jak opowieści o żelaznym wilku. Jest rozdział o pozostałościach wulkanicznych w Polsce, szczególnie w Sudetach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2020-08-18 14:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lubelskie: Sprawcy włamania do cerkwi zatrzymani po sześciu latach; było to możliwe dzięki badaniom DNA

2026-08-12 13:00

[ TEMATY ]

kradzież

Adobe Stock

Dwóch braci w wieku 33 i 34 lat odpowie za włamanie sześć lat temu do cerkwi w Białej Podlaskiej i kradzież m.in. kielicha mszalnego. Ich zatrzymanie było możliwe dzięki badaniom DNA – poinformowała w środę policja.

– Mężczyźni przyznali się. Na posesji jednego z nich była zakopana część skradzionych przedmiotów – powiedziała PAP nadkom. Barbara Salczyńska-Pyrchla z Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej.
CZYTAJ DALEJ

Grzesznych upomnieć

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mt 18, 15-20. <- KLIKNIJ

Środa, 12 sierpnia. Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Joanny Franciszki de Chantal, zakonnicy.
CZYTAJ DALEJ

W najbliższych dniach Papież będzie wypoczywał w Castel Gandolfo

2026-08-12 16:07

[ TEMATY ]

Castel Gandolfo

Leon XIV

Vatican Media

Dziś wieczorem Leon XIV ponownie uda się do Castel Gandolfo, gdzie pozostanie aż do wtorku, 18 sierpnia. 15 i 16 sierpnia będzie się tam modlił wspólnie z wiernymi.

W watykańskim kalendarzu nie tylko uroczystość Wniebowzięcia NMP, ale też 14 i 16 sierpnia są dniami świątecznymi. Leon XIV spędzi je w Castel Gandolfo, dokąd uda się już dziś wieczorem i skąd powróci we wtorek, 18 sierpnia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję