Reklama

Niedziela Legnicka

Podwójny Jubileusz

Rok 2019 to rok jubileuszy franciszkanina o. Józefa Szańcy, dyrektora Katolickiej Szkoły im. św. Franciszka z Asyżu. Obok 50. rocznicy święceń prezbiteratu, którą obchodził 16 czerwca br., 30 listopada przeżywał 75. rocznicę swoich urodzin

Niedziela legnicka 50/2019, str. IV

[ TEMATY ]

jubileusz

O. Józef Szańca

O. Józef Szańca obchodzi podwójny jubileusz

Z tej okazji 30 listopada w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy została odprawiona Msza św. w intencji Jubilata. Uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Marek Mendyk wraz z licznie zgromadzonym duchowieństwem różnych stopni i godności, które na przestrzeni lat współpracowało z o. Józefem. We wspólnej modlitwie uczestniczyli także katecheci z diecezji legnickiej oraz rodzina o. Józefa z Wrocławia i Warszawy.

– Dzisiaj, kiedy Kościół obchodzi święto św. Andrzeja Apostoła, my w naszej małej wspólnocie pragniemy uczcić osobę wyjątkową, dobrą, otwartą i pokorną. Drogi ojcze Józefie, kiedy gromadzi się ta wspólnota, by dziękować Panu Bogu, przez wstawiennictwo św. Andrzeja Apostoła, za Twoją kapłańską posługę i Twoje piękne życie, chcemy przede wszystkim dziękować za dar Twojej osoby na drogach naszego życia. Chcemy dziękować za to, że jesteś nie tylko Ojcem – bo tak Ciebie nazywają – ale jesteś też naszym bratem i przyjacielem. Dziś chcemy Panu Bogu dziękować za 75 lat Twojego życia, 50 lat kapłańskiej posługi, za pełną poświęcenia służbę Kościołowi na różnych odcinkach życia – mówił w homilii bp Marek Mendyk.

Uroczysty benefis

Druga część jubileuszowych uroczystości odbyła się w Centrum Spotkań Jana Pawła II.

Reklama

Tam przygotowano benefis poświęcony o. Józefowi. Były wspomnienia, życzenia, prezentacja książki „Refleksje przy Jezusie”, wydanej z okazji jubileuszu z rozważaniami franciszkanina, a także projekcja filmowa poświęcona Dostojnemu Jubilatowi. Wszystko okraszone występem Młodzieżowej Orkiestry Diecezji Legnickiej „Sursum Corda”.

Wśród laudacji i życzeń wygłaszanych podczas benefisu głos zabrał m.in. przedstawiciel rodziny, p. Daniel Szańca, bratanek o. Józefa. Przytaczając kilka wydarzeń z historii życia wuja, mówił: – Trudno jest w tak krótkiej chwili przedstawić życie człowieka takiego, jakim jest mój wujek. Można przedstawić tylko jego fragment, małą cząstkę – mówił p. Daniel. – Nasz wujek to wyjątkowa osoba, z którą jesteśmy bardzo mocno związani. Zawsze wstawiał się za nami. Był zawsze w centrum naszych wydarzeń. Nie pamiętam żadnej uroczystości rodzinnej, czy to smutnej, czy weselszej, bez jego aktywnego udziału. Wiem, że był obecny podczas chrztu mojej siostry, moich kuzynów i mojego, a także był obecny podczas chrztów naszych dzieci. Miało to dla nas wszystkich ogromne znaczenie. Żadna siła nie mogła go zatrzymać, aby mógł przyjechać do nas. Oczywiście równie szybko znikał i nie mogliśmy go zatrzymać u siebie na dłużej. To dlatego, że był potrzebny też innym. Zawsze skromny, jakby nie z tego świata. Swój ślub ubóstwa zawsze traktował poważnie. Trudno jest też złożyć życzenia osobie, w której tkwi cząstka Jezusa Chrystusa. Zastanawiałem się, czego można życzyć człowiekowi, który jest spełniony i jest pod opieką samego Chrystusa. I można tylko życzyć, aby dalej kroczył drogą wyznaczoną przez Pana. I tego, razem z całą rodziną, życzę Ci, Wujku – abyś mógł za św. Pawłem powtarzać, że w dobrych zawodach bierzesz udział i zwyciężasz każdego dnia i żebyś zawsze mógł liczyć na innych ludzi, których masz wokół siebie. Prawdziwych przyjaciół. Jednocześnie pragnę w imieniu bliskich, twoich przyjaciół i swoim podziękować za to, że wspierasz nas swoją modlitwą i obecnością. Dziękują Ci za to Twoi bracia i wszyscy tu obecni – mówił bratanek o. Szańcy.

Wszystkim za wszystko

– To wszystko, co zostało tutaj powiedziane, to chyba nie o mnie. Robię sobie rachunek sumienia, jaki powinienem być. Pan Bóg wśród swej niezmierzonej dobroci pozwolił mi znaleźć się wśród wspaniałych ludzi. Począwszy od rodziców, rodzeństwa, a i wielu osobom dziękuję za wielką życzliwość, której doświadczam na co dzień. Tutaj, wśród tak wielu wspaniałych ludzi, pragnę podziękować wszystkim za wszystko. Niech to dzisiejsze spotkanie będzie podziękowaniem za dar kapłaństwa, że Pan Bóg powołał mnie do udziału w jego kapłaństwie – powiedział na zakończenie o. Józef Szańca, życząc wszystkim – zgodnie z zawołaniem franciszkańskim – Pokoju i Dobra.

Reklama

Warto przypomnieć, że o. Józef Szańca od wielu lat jest dyrektorem Katolickiej Szkoły im. św. Franciszka z Asyżu w Legnicy, a także zastępcą dyrektora Wydziału Katechetycznego Legnickiej Kurii Biskupiej i diecezjalnym wizytatorem katechetycznym. Co tydzień, w soboty i niedziele, możemy też usłyszeć jego katechezę w Magazynie Rodzin Katolickich na antenie Radia Plus Legnica. Na przestrzeni prawie 28 lat wygłosił ich już prawie półtora tysiąca.

Z okazji obchodzonych jubileuszy ojcu Józefowi składamy nasze serdeczne życzenia, wypraszając w modlitwie u Boga i świętych patronów potrzebne łaski na dalsze lata życia i wypełniania swojego życiowego powołania. Niech zawsze towarzyszą Ojcu tak często powtarzane: Pokój i Dobro.

Fotogaleria na stronach: www.niedziela.diecezja.legnica.pl

2019-12-10 10:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

50 lat parafii w Polanach

2020-03-18 11:00

Niedziela rzeszowska 12/2020, str. I

[ TEMATY ]

Kościół

parafia

jubileusz

Ks. Janusz Sądel

Kościół w Polanach

Parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Polanach obchodzi w tym roku jubileusz 50-lecia istnienia. Z tej okazji 29 marca br. o godz.12.00 w kościele parafialnym odprawiona zostanie uroczysta Msza św., której będzie przewodniczył bp Jan Wątroba, ordynariusz rzeszowski.

Święty Jan Paweł II pisał, że „każdy jubileusz stanowi szczególny rok łaski”. Dla parafian, jak i dla duszpasterzy tegoroczna uroczystość jubileuszowa będzie okazją do wyrażenia wdzięczności Bogu, Matce Najświętszej, jak również tym wszystkim, dzięki którym parafia powstała i istnieje do dziś.

CZYTAJ DALEJ

Kalwaria Pacławska: coraz więcej łask za pośrednictwem o. Wenantego Katarzyńca

2020-03-29 21:55

[ TEMATY ]

o. Wenanty Katarzyniec

www.wenanty.pl

O. Wenanty Katarzyniec, w tle kościół w Czyszkach, miejsce pracy o. Wenantego

- Po przeniesieniu doczesnych szczątków Sługi Bożego do kościoła, wiele osób zaczęło doznawać ogromu łask za jego przyczyną – powiedział kustosz sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej o. Krzysztof Hura na zakończenie Dni Modlitw o beatyfikację o. Wenantego Katarzyńca. Centralnej Mszy św. przewodniczył abp Adam Szal. Ze względu na ograniczenia związane z epidemią, obchody były w całości transmitowane w internecie.

W homilii abp Szal przypomniał jak wielkim szacunkiem i nabożeństwem darzył Eucharystię o. Wenanty. Mówił o jego posłudze ministranckiej, życiu szkolnym, kleryckim i kapłańskim. Zwrócił uwagę, że jeśli tylko mógł, o każdej pełnej godzinie spieszył przed Najświętszy Sakrament.

– Kiedy został skierowany do parafii Czyszki koło Lwowa, również tam dał się poznać jako kapłan Eucharystii. W opinii, która została napisana przez ojca Karola, jest ukazany jako człowiek zjednoczony z Bogiem właśnie przez Eucharystię. Nic więc dziwnego, że władze zakonne, doceniając szlachetną postawę ojca Wenantego, stosunkowo młodego zakonnika obrały za mistrza nowicjatu – mówił kaznodzieja.

Metropolita przemyski podkreślił, że o. Katarzyniec żył Eucharystią, według słów zapisanych w swoich notatkach: „Chrystus utajony w ołtarzu jest najlepszym naszym przyjacielem. Tutaj, pod postacią chleba, Pan Jezus zostaje z nami ustawicznie dzień i noc, nigdy nas nie opuszcza. Tutaj z Chrystusem najściślej się jednoczymy, tutaj siłę czerpiemy przeciw pokusom, tu pociechę znajdujemy w cierpieniach naszych”.

Hierarcha stwierdził, że słowa te są aktualne także w obecnej sytuacji i zachęcał do szukania pocieszenia u Pana Boga. Zachęcał, aby mimo ograniczeń i stosując się do nakazów, wstępować do kościołów na osobistą adorację. Przypomniał też, że w razie braku możliwości spowiedzi, można wzbudzić w sobie żal doskonały, „porządkując swoje życie i serce, z postanowieniem, że najszybciej, gdy to będzie możliwe, skorzystamy z sakramentalnego pojednania z Panem Bogiem”.

Dni modlitw o beatyfikację o. Katarzyńca rozpoczęły się w piątek wieczorem, a kontynuowane były w sobotę i w niedzielę. W programie znalazły się nabożeństwa, konferencja i Msza św. Wszystkie te wydarzenia były transmitowane m.in. na antenie Radia FARA oraz w formie wideo na radiowym kanale YouTubie i Facebooku oraz na stronie kalwaryjskiego sanktuarium.

Sługa Boży o. Wenanty Katarzyniec był franciszkaninem konwentualnym. Urodził się 7 października 1889 r. w Obydowie koło Lwowa, a na chrzcie otrzymał imię Józef. Pochodził z ubogiej wiejskiej rodziny. Zmarł na gruźlicę płuc 31 marca 1921 r. w Kalwarii Pacławskiej. 26 kwietnia 2016 r. papież Franciszek wyraził zgodę na publikację dekretu o heroiczności cnót Sługi Bożego o. Wenantego, co formalnie zakończyło proces beatyfikacyjny. Po tym doczesne szczątki o. Wenantego przeniesiono do nawy bocznej kościoła w Kalwarii Pacławskiej.

CZYTAJ DALEJ

Spowiedź i Komunia Święta na Wrzecionie

2020-03-31 22:41

[ TEMATY ]

spowiedź

komunia święta

Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP

Wrzeciono

Maciej Cholewiński / parafia-wrzeciono.pl

Parafia Niepokalanego Poczęcia na Wrzecionie zaprasza do spowiedzi. Do Wielkiej Środy w godz. 8.00-13.00 oraz 15.00- 18.00 w kościele można przystąpić do sakramentu pokuty. W świątyni nie może przebywać więcej niż pięć osób.

„Zapraszamy wszystkich głodnych Boga i stęsknionych za Nim!” - czytamy na parafialnym Facebooku. Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP dziękuje również za wszystkie ofiary na rzecz utrzymania kościoła, składane do specjalnej skrzynki znajdującej się przy wejściu do świątyni. W tym trudnym dla wsyzstkich czasie, powinniśmy pamiętać o wspieraniu materialnym swoich parafii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję