Reklama

Niedziela Legnicka

W intencji niepodległej

Tylko w Jezusie możemy kształtować właściwie pojęty patriotyzm, właściwą obronę naszej tożsamości – powiedział biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski podczas uroczystej Mszy św. odprawionej w legnickiej katedrze w 101. rocznicę odzyskania niepodległości

Niedziela legnicka 47/2019, str. 1

[ TEMATY ]

patriotyzm

święto niepodległości

bp Kiernikowski

obchody

uroczystości

Ks. Waldemar Wesołowski

Modlitwie przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski

Modlitwie przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Eucharystii w intencji Ojczyzny udział wzięli przedstawiciele sejmu i senatu, władz lokalnych z prezydentem Legnicy na czele, przedstawiciele służb mundurowych, harcerze oraz przedstawiciele różnych organizacji kombatanckich i społecznych. Obecne były także poczty sztandarowe, osoby konsekrowane oraz mieszkańcy miasta.

– Modlimy się dziś o to, byśmy w tym kraju mogli żyć jako ludzie wolni, świadomi naszej tożsamości chrześcijańskiej i narodowej. Polecamy wszystkich, którzy w przeszłości oddali życie za tę wolność i tych, którzy dzisiaj zmagają się, by w prawdzie i wolności służyć całej społeczności chrześcijańskiej w naszym kraju i całemu narodowi – powiedział bp Kiernikowski. Przypomniał, że wolność to nie tylko wypracowane przez człowieka wartości, ale także dar Boga. – Mając na uwadze naszą przeszłość, i tych, którzy się o nią troszczyli, często oddając za nią życie, prosimy Boga, byśmy umieli zagospodarowywać tę przestrzeń, w której żyjemy – apelował biskup.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W homilii mszalnej biskup legnicki podkreślił, że to święto przypomina nam, że mamy żyć jak siostry i bracia, zarówno w całym kraju, jak i w naszej lokalnej małej ojczyźnie, w wolności, w respektowaniu drugiego człowieka, w umiejętności przebaczenia, bez gorszenia, w gotowości służenia. – Wolność i niepodległość nie jest łatwą rzeczą. Odzyskując niepodległość, w kategoriach ziemskich powinniśmy pamiętać, że jesteśmy podlegli jedynej władzy Boga, który jest Panem naszego życia i który stale się objawia, byśmy mogli właściwie odczytywać sens naszego życia w relacjach wzajemnych – powiedział bp Kiernikowski.

Biskup legnicki wezwał zgromadzonych do wsłuchiwania się w Słowo Boże, do umiłowania mądrości i sprawiedliwości.

Po Mszy św. na legnickim Rynku odbyła się druga część narodowego święta. Uczniowie klas mundurowych złożyli swoje przyrzeczenia, następnie wszyscy odśpiewali hymn Polski. Zgromadzeni wysłuchali koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu żołnierzy rezerwy „Rota”, po którym 101 par zatańczyło poloneza. Kolejnymi atrakcjami tego dnia były: piknik wojskowy przygotowany przez 10. Brygadę Kawalerii Pancernej im. gen. Stanisława Maczka ze Świętoszowa, występ Zespołu Pieśni i Tańca „Legnica” oraz młodzieżowej orkiestry dętej. Uroczystości towarzyszyły także inne wydarzenia sportowe i kulturalne.

2019-11-19 12:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziękujmy Opatrzności

Niedziela Ogólnopolska 46/2022, str. 26-27

[ TEMATY ]

święto niepodległości

Marian Sztajner/Niedziela

Msza św. za ojczyznę w archikatedrze częstochowskiej w dniu 11 listopada 2018 r. Dzieci trzymają 100-metrową flagę, którą ofiarował prezydent Andrzej Duda

Msza św. za ojczyznę w archikatedrze częstochowskiej w dniu 11 listopada 2018 r. Dzieci trzymają 100-metrową flagę, którą ofiarował prezydent Andrzej Duda

„Wbrew zamiarom naszych wrogów Ojczyzna zmartwychwstała, co według rachub ludzkich wydawało się prawie niemożliwym. Przypisujemy to dokonanie się aktu sprawiedliwości dziejowej wstawiennictwu naszych świętych Patronów”.

Tak napisał Józef Piłsudski w liście do papieża Benedykta XV. Rzeczywiście, jesień 1918 r. przyniosła jednocześnie klęskę trzech państw zaborczych oraz poparcie państw zwycięskiej ententy dla postulatu wskrzeszenia Polski, a zatem przeżywana była przez wielu Polaków jako sekwencja niespodziewanych, wręcz cudownych wydarzeń. Ich skumulowanie w jednym czasie otwierało w sposób niemalże cudowny drzwi do wolności. Ludzie wierzący widzieli w tym działanie Bożej Opatrzności.
CZYTAJ DALEJ

LN siatkarek - Polki kontra mistrzynie olimpijskie w grze o finał

2025-07-26 07:56

[ TEMATY ]

sport

PAP/Marian Zubrzycki

Polskie siatkarki w walce o finał Ligi Narodów w łódzkiej Atlas Arenie w sobotę o godz. 16 zmierzą się z mistrzyniami olimpijskimi z Paryża - Włoszkami. Rywalki, triumfatorki rozgrywek w poprzednim roku, nie przegrały z rzędu 27 ostatnich oficjalnych spotkań.

W sobotę poprzeczka zostanie zawieszona jednak znacznie wyżej, bowiem po drugiej stronie siatki staną mistrzynie olimpijskie z Paryżu, które wygrały ostatnie 27 oficjalnych spotkań. Doświadczony argentyński trener Julio Velasco stworzył prawdziwą maszynę do wygrywania, a wartość włoskich siatkarek zna ich rodak, szkoleniowiec reprezentacji Polski Stefano Lavarini.
CZYTAJ DALEJ

Dramatyczne świadectwa z Gazy – Lekarze bez Granic o głodzie i śmierci

2025-07-26 16:25

Adobe Stock

Brak żywności, wody i pomocy medycznej. W takich warunkach od miesięcy funkcjonują lekarze i mieszkańcy Strefy Gazy. Pracownicy Lekarzy bez Granic (MSF) alarmują: głód stał się bronią wojenną w konflikcie Izraela z Hamasem, a ci, którzy próbują zdobyć jedzenie, giną od kul.

„W pierwszych 6-24 godzinach poziom cukru we krwi spada. Organizm zużywa zapasy glikogenu. Po 3 dniach zaczyna rozkładać tłuszcz, a potem mięśnie, nawet serce - tylko po to, by przeżyć. Wtedy dzieci przestają płakać” - mówi dr Mohammed Abu Mughaisib, zastępca koordynatora medycznego Lekarzy bez Granic w Gazie, w nagraniu dla mediów watykańskich prosto z obozu dla uchodźców.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję