Reklama

Młodzi Jałmużnicy

2019-10-16 12:31

Piotr Lorenc
Edycja sosnowiecka 42/2019, str. IV

Piotr Lorenc

Dzisiaj dużo się mówi o ulepszaniu świata, trosce o klimat, pomocy ubogim, ale zwykle kończy się to na słowach. W waszym przypadku każda akcja sprawia, że ten świat rzeczywiście staje się lepszy. Przechodzicie od słowa do czynu. Za to wam serdecznie dziękuję, bo akcje przez was prowadzone pomagają drugiemu człowiekowi, który znalazł się w trudnej sytuacji i to nierzadko materialnej i moralnej – powiedział biskup diecezji sosnowieckiej Grzegorz Kaszak, inaugurując IX edycję autorskiego projektu diecezjalnej Caritas – „Młodzi Jałmużnicy”.

Uroczyste rozpoczęcie projektu odbyło się 2 października br. w Sali Widowiskowo-Koncertowej „Muza” w Sosnowcu. Wzięło w nim udział ponad 500 wolontariuszy i opiekunów zrzeszonych w 76 Szkolnych Kołach Caritas, które stanowią podstawę charytatywnego programu. – Liczę na to, że dalej z entuzjazmem i rozmachem będziecie podejmować charytatywne działania. Wasza praca jest konkretną pomocą dla drugiego człowieka – podkreślił bp Kaszak. Poradził także młodym wolontariuszom, by nie zrażali się słowami krytyki, bo jak mawiała Matka Teresa z Kalkuty, czynimy to dla Pana Jezusa. Obecny na inauguracji ks. Tomasz Folga – dyrektor sosnowieckiej Caritas wskazał, że działania charytatywne uszlachetniają serca. – Wasi starsi koledzy i koleżanki biorący przez laty udział w projekcie, dziś już studenci, zgodnie przyznają, że warto mądrze pomagać, że warto otworzyć swoje serce na drugiego człowieka, dobro okazane bliźniemu w dwójnasób powraca – zaznaczył ks. Folga.

Reklama

Celem projektu jest ukazanie, że jałmużna to nie tylko przekazanie pieniędzy, ale także podarowanie swojego czasu, uwagi i zaangażowania, wiedzy i umiejętności drugiemu człowiekowi. Wolontariusze nie będą w tym oczywiście pozostawieni sami. Wezmą udział w warsztatach i spotkaniach z ciekawymi ludźmi, odnoszącymi sukcesy w pracy z osobami potrzebującymi. Wyjadą także na warsztaty integracyjno-szkoleniowe dla uczniów z różnych typów szkół.

W tym roku po raz pierwszy projekt „Młodych Jałmużników” poprowadzi ks. Łukasz Gładki – zastępca dyrektora Caritas Diecezji Sosnowieckiej. Podczas spotkania kapłan podziękował młodzieży za dotychczasowe zaangażowanie. Zaznaczył, że nie sposób nie zastanawiać się nad tym, ile wysiłku musieli oni włożyć w podejmowane przez siebie działania, skoro udało im się do tej pory tak wiele osiągnąć. Jednocześnie zachęcał wolontariuszy, aby nadal pozostawali posłańcami Bożej miłości i nieśli ją do wszystkich zakątków świata.

Australia: Sąd Najwyższy rozpatrzy apelację kard. Pella

2019-11-13 09:56

st (KAI) / Canberra

Sąd Najwyższy Australii zgodził się na rozpatrzenie apelacji prawników kard. Georga Pella, który został skazany 2018 r. na 6 lat więzienia za molestowanie seksualne dwóch nastoletnich chórzystów w 1996 r., kiedy był arcybiskupem Melbourne. Zgodnie z wyrokiem, dopiero po odbyciu 3 lat i 8 miesięcy kary będzie mógł się ubiegać o warunkowe zwolnienie. 78-letni kardynał przebywa w więzieniu od 176 dni, gdzie - jak informuje CNA - jest pozbawiony prawa odprawiania codziennej Mszy św.

Kaspars Grinvalds/fotolia.com

Jak uzasadniali prawnicy, wyrok skazujący został wydany pomimo „uzasadnionych wątpliwości”, przemawiających na korzyść oskarżonego. Chodziło m.in. o fakt, że jedna z ofiar przed śmiercią przyznała, że nie była molestowana przez kard. Pella, a także o to, że materiałem dowodowym w sprawie przeciwko purpuratowi były jedynie zeznania drugiej z ofiar, którym zaprzeczały relacje 20 świadków powołanych przez obronę.

W oświadczeniu wydanym przez przewodniczącego episkopatu Australii, abp Mark Coleridge stwierdził, że „wszyscy Australijczycy mają prawo odwołać się od wyroku do Sądu Najwyższego. Kard. George Pell skorzystał z tego prawa, a Sąd Najwyższy stwierdził, że wydany w jego sprawie wyrok skazujący uzasadnia jego rozpatrzenie. Przedłuży to długi i trudny proces, ale możemy jedynie mieć nadzieję, że apelacja zostanie rozpatrzona tak szybko, jak to możliwe, i że wyrok Sądu Najwyższego przyniesie wszystkim jasność i rozstrzygnięcie”.

Jak oświadczył rzecznik Sądu Najwyższego odwołanie kard. Pella może zostać rozpatrzone najwcześniej w marcu 2020 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież: „Pragnę udać się do Argentyny, ale w 2020 będzie to trochę trudne”

2019-11-13 21:38

kg (KAI/Télam) / Buenos Aires/Watykan

Papież Franciszek potwierdził pragnienie odwiedzin Argentyny, ale w rozmowie z argentyńską agencją prasową Télam dodał, że ze względu na podjęte już zobowiązania na rok 2020 będzie to „trochę trudne”. Zaznaczył, że na przyszły rok zaplanował już inne podróże.

Grzegorz Gałązka

Ojciec Święty przypomniał, że zamierzał udać się do swej ojczyzny w listopadzie 2017, odwiedzając także Chile i Peru, ale proces wyborczy w jego kraju uniemożliwił spełnienie tych planów. Wyjaśnił, że postanowił „odłożyć Argentynę i Urugwaj na później”.

W czerwcu br. przewodniczący Argentyńskiej Konferencji Biskupiej bp Óscar Ojea w rozmowie także z Télam oznajmił, że papież „myśli już o tym, kiedy przybyć do kraju” i dodał, że wizyta taka mogłaby się odbyć „pod koniec 2020 roku lub w 2021”.

Franciszek przelatywał dotychczas dwukrotnie nad Argentyną: w lipcu 2015, gdy leciał do Ekwadoru, rozpoczynając swą drugą podróż do Ameryki Łacińskiej (objęła ona jeszcze Boliwię i Paragwaj) oraz w styczniu 2018, w drodze do Chile.

W rozmowie z agencją Ojciec Święty potwierdził zainteresowanie udania się w przyszłym roku do Iraku i Sudanu Południowego w ramach wspólnej podróży ekumenicznej wraz z anglikańskim arcybiskupem Canterbury Justinem Welbym. Co do tego drugiego kraju, to – jak zauważył – będzie to możliwe, „o ile pozwolą na to warunki polityczne”.

Jorge Mario Bergoglio był arcybiskupem Buenos Aires w latach 1998-2013, po czym opuścił Argentynę na początku marca 2013, udając się do Rzymu na konklawe, na którym został wybrany na papieża i od tamtego czasu już nie odwiedził swej ojczyzny. Budzi to duże niezadowolenie i krytykę wśród jego rodaków.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem