Reklama

Uczynię was Rybakami

2019-10-16 12:31

Kl. Michał Stachyrak
Edycja przemyska 42/2019, str. I

Kl. Patryk Szałaj

1 października w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu miała miejsce inauguracja nowego roku akademickiego i formacyjnego. Uroczystość rozpoczęła się Eucharystią sprawowaną w kaplicy WSD pod przewodnictwem metropolity przemyskiego abp. Adama Szala. W homilii Arcypasterz podkreślił na przykładzie patronki dnia, św. Teresy od Dzieciątka Jezus, jak pożądana w życiu chrześcijanina jest postawa dziecięctwa, uniżenia i pokory wobec majestatu Jezusa Chrystusa. Ta droga dziecięctwa Bożego jest nieodzowna do osiągnięcia ostatecznego celu naszego życia, jakim jest wieczne zbawienie, według słów Zbawiciela: „Kto nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego" (Mk 10,15). W koncelebrze znaleźli się: abp Józef Michalik, abp Jan Martyniak – metropolita senior archidiecezji przemysko-warszawskiej obrządku greckiego, bp Stanisław Jamrozek, monsignor Giancarlo Stival – wieloletni przyjaciel abp. Józefa Michalika, profesorowie Seminarium, przedstawiciele bratnich seminariów duchownych oraz licznie zgromadzeni kapłani naszej diecezji. Wśród uczestników Mszy św. nie zabrakło sióstr zakonnych ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, pracowników świeckich Seminarium i przedstawicieli różnych instytucji publicznych.

Druga część inauguracji miała miejsce w auli Instytutu Teologicznego, gdzie po odśpiewaniu hymnu „Gaude Mater” i słowie wstępnym skierowanym przez księdza rektora Konrada Dyrdę miało miejsce przedstawienie sprawozdania z działalności Seminarium w ubiegłym roku akademickim. Następnie odbył się wykład inauguracyjny pt. „Dzieje Seminarium Duchownego i Instytutu Teologicznego diecezji przemyskiej obrządku łacińskiego 1819-2019”, wygłoszony przez ks. prof. dr. hab. Józefa Wołczańskiego. Jednak tego dnia oczy zgromadzonych skierowane były przede wszystkim w stronę siedmiu nowych alumnów kursu pierwszego, którzy zostali oficjalnie przyjęci w poczet studentów WSD. Przedstawiciel najmłodszych alumnów wygłosił przemówienie, w którym w imieniu nowo przyjętych kleryków prosił o modlitwę na czas rozeznawania drogi powołania do kapłaństwa. Całość dopełniła modlitwa i błogosławieństwo abp. Adama Szala oraz pieśń „Gaudeamus igitur”.

Reklama

W obecnych czasach bycie świadkiem i uczniem Chrystusa jest wyjątkowo trudne i niekiedy wymaga ono wielkiej odwagi. Aby nie zabrakło nam wiary i wytrwałości, pragniemy prosić wszystkich o dar modlitwy. Oby dobry Bóg obdarzył przełożonych, profesorów i alumnów swoim błogosławieństwem.

Kard. Duka: Jan Paweł II doktorem Kościoła i patronem Europy

2019-11-12 18:02

Krzysztof Bronk/vaticannews.va / Watykan (KAI)

Uznanie św. Jana Pawła II za doktora Kościoła i patrona Europy jest dziś naszym obowiązkiem – uważa kard. Dominik Duka. Prymas Czech odniósł się w ten sposób do słów biskupa pomocniczego Pragi Zdenka Wasserbauera, który w homilii na Mszy narodowej pielgrzymki Czechów w Bazylice Watykańskiej poparł prośbę przewodniczącego Episkopatu Polski w tej sprawie.

Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

Jestem bardzo zadowolony, że mój biskup pomocniczy poparł memorandum abp. Stanisława Gądeckiego – mówi kard. Duka. - Jestem przekonany, że nasza pielgrzymka narodowa, dziękczynienie za kanonizację św. Agnieszki i dziękczynienie za św. Jana Pawła II to ważne wydarzenie, przeżywane z wielkimi emocjami – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Duka. – Jestem bowiem przekonany, że Papież Wojtyła jest Papieżem Tysiąclecia, tak samo jak Prymas Wyszyński był Prymasem Tysiąclecia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

#ZatrzymajAborcję w rękach lewicy

2019-11-13 21:56

Artur Stelmasiak

Według nieoficjalnych informacji przewodniczącym sejmowej Komisji Rodziny i Polityki Społecznej ma być poseł z lewicy. W tej komisji znajduje się obywatelski projekt poparty przez KEP #ZatrzymajAborcję.

Artur Stelmasiak

Oznacza to, że według własnych wytycznych, Prawo i Sprawiedliwość próbuje zrzucić odpowiedzialność za brak działań ws. ochrony życia na lewicę, czyli na postkomunistów SLD, partię Roberta Biedronia i partię Razem.

Przypomnijmy, że obywatelski projekt Zatrzymaj Aborcję uzyskał pełne poparcie biskupów podczas plenarnych obrad Konferencji Episkopatu Polski. Trafił do sejmu w listopadzie 2017 roku z rekordowym poparciem Polaków 830 tys. podpisów. Na początku roku 2018 roku w pierwszym czytaniu w głosowaniu uzyskał miażdżącą sejmową przewagę prawie 280 posłów.

Po pierwszym czytaniu projekt Zatrzymaj Aborcję trafił do Komisji Rodziny i Polityki Społecznej, a w między czasie uzyskał także pozytywną opinię sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Na tym dobre wieści z sejmu się skończyły, bo ówczesna szefowa komisji Rodziny poseł Bożena Borys-Szopa przez wiele tygodni skutecznie blokowała rozpatrywanie projektu. Nawet, gdy dochodziło do głosowania na komisji to większość polityków PiS głosowało w koalicji z posłami PO i Nowoczesnej skutecznie torpedując dalsze prace nad ochroną życia. W lipcu 2018 roku powołano specjalną podkomisję, do której weszli starannie wyselekcjonowani posłowie PiS. Okazało się, że to najgorsza podkomisja chyba w historii sejmu, bo nie zebrała się ani razu. Osobiście za obronę aborcji eugenicznej odpowiedzialni są posłowie PiS: Grzegorz Matusiak (przewodniczący), Anita Czerwińska, Ewa Kozanecka, Urszula Rusecka, Teresa Wargocka.

Według ustaleń Tygodnika "Niedziela" projekt popierany przez KEP ma zostać oddany w ręce skrajnie lewicowych polityków, co oznacza, że Prawo i Sprawiedliwość ma zamiar oddać ten najważniejszy projekt obywatelski na pożarcie polityków proaborcyjnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem