Reklama

Uroczyste Gaudeamus w legnickim Seminarium Duchownym

2019-10-16 12:31

Ks. Waldemar Wesołowski
Edycja legnicka 42/2019, str. III

Ks. Waldemar Wesołowski

Inaugurację 7 października br. rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Marka Mendyka. W kaplicy seminaryjnej modlili się także biskup senior Stefan Cichy, księża przełożeni i wykładowcy, proboszczowie oraz rodzice alumnów i zaproszeni goście. Wśród nich nie zabrakło parlamentarzystów, przedstawicieli władz miasta i instytucji działających na terenie Legnicy, oraz przedstawicieli legnickich wyższych uczelni i szkół średnich.

– W naszym seminarium kształcimy nie tylko ludzi kompetentnych w swoich specjalizacjach, ale także ludzi bogatych w autentyczną mądrość. Tutaj kandydaci do kapłaństwa poznają prawdę o Bogu i człowieku. Uczą się, że tę mądrość zdobywa się w pokorze przed Bogiem – powiedział bp Marek Mendyk podczas inauguracji roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Legnickiej.

Dalsza część uroczystości miała miejsce w auli seminaryjnej. Zgromadzonych powitał rektor ks. Piotr Kot. Zwrócił on uwagę na to, że seminarium wychowuje do pełni człowieczeństwa na wzór Jezusa Chrystusa. – W kapłaństwie człowiekiem wykształconym jest nie tylko ten, kto najwięcej wie i potrafi, ale ten, kto w sposób najpełniejszy i najbardziej autentyczny staje się człowiekiem. To zaś nie jest możliwe bez otwarcia się na Jezusa Chrystusa. Taki cel chcemy osiągnąć, wykorzystując różne narzędzia, w tym studium filozofii i teologii – podkreślił ksiądz rektor.

Reklama

Po powitaniu gości odbyła się immatrykulacja kleryków I roku studiów. Alumni z rąk ks. dr. hab. Sławomira Stasiaka, prorektora Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, do którego afiliowane jest legnickie seminarium, otrzymali studenckie indeksy. Wręczone też zostały nagrody za najlepsze wyniki w nauce za poprzedni rok akademicki księżom neoprezbiterom i klerykom.

Wykład inauguracyjny poprowadził ks. prof. dr hab. Bogdan Ferdek, który mówił o „Apologetycznych obszarach współczesnej teologii”. Zaznaczył, że apologia (czyli obrona wiary) zrodziła teologię, która rozwijała się szczególnie wtedy, gdy broniła wiary, ona też tkwi w samej istocie teologii. Zatem teologia apologetyczna ma ważne zadanie do spełnienia we współczesnym świecie, często wrogo nastawionym do Boga, do chrześcijaństwa, do Kościoła. Szczególnie współczesne media robią szkodę człowiekowi – nie tylko chrześcijaninowi, lecz każdemu. – Uderzają one bowiem w podstawy samego bycia człowiekiem, czyli w rozum, moralność, duchowość i nadzieję. W teologii istnieją apologetyczne obszary, które dostarczają argumentów, aby bronić przede wszystkim człowieka – mówił ks. Ferdek.

W dalszej części wykładu wskazał na 5 wymiarów i zadań współczesnej teologii: obrona rozumu, obrona wartości moralnych, obrona rozwoju duchowego człowieka, obrona nadziei i obrona całego człowieka. Na zakończenie wystąpienia ksiądz profesor złożył życzenia: – Niech w nowym roku akademickim udziela nam Bóg ducha mocy i miłości i trzeźwego myślenia, abyśmy odkrywając apologetyczne obszary teologii, bronili człowieka: jego rozumu, moralności, duchowości i nadziei.

Warto podkreślić, że w tym roku ks. Ferdek rozpoczął 25. rok współpracy z legnickim seminarium duchownym.

Na zakończenie przybyli goście złożyli życzenia klerykom i profesorom na nowy rok akademicki. Wśród nich słowo do zebranych skierowały wiceminister oświaty Marzena Machałek, poseł Ewa Szymańska, a senator Dorota Czudowska odczytała list od Marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

Uroczystość zakończyła się śpiewem Gaudeamus igitur. Obecnie w legnickim seminarium kształci się 25 kleryków, w tym 4 na I roku studiów.

Pełna relacja z uroczystości oraz wykład inauguracyjny dostępne są na stronie Radia Plus Legnica: www.legnica.fm .

Marek Jurek: ochrona życia jest obowiązkiem państwa i społeczeństwa obywatelskiego

2019-11-13 14:20

dg / Warszawa (KAI)

Marek Jurek, zapytany w rozmowie z KAI, czy Kościół w Polsce podczas przez ostatnie cztery lata zrobił wystarczająco dużo, by wywrzeć presję na rząd w sprawie projektu zwalczającego aborcję eugeniczną, podkreślił, że ochrona życia fizycznego jest przede wszystkim obowiązkiem państwa i społeczeństwa obywatelskiego.

Artur Stelmasiak

- Oświadczenie abp. Gądeckiego jest oczywistą reakcją w sytuacji, gdy Trybunał Konstytucyjny – mimo oczekiwania Parlamentu i wielkiej dyskusji społecznej – uchylił się od zajęcia stanowiska, na które czekała opinia publiczna. Choć ja sam nie jestem zaskoczony, bo od początku zakładałem, że skierowanie tego wniosku do Trybunału to jedynie pretekst, by nie uchwalić projektu „Zatrzymaj aborcję” – powiedział w rozmowie z KAI Marek Jurek, były marszałek Sejmu.

Przypomniał, że „Zatrzymaj aborcję” powstał w pewnym sensie na zamówienie Prawa i Sprawiedliwości, które uznało wcześniejszy społeczny projekt „Stop aborcji” za „zbyt rozszerzający” prawno-karną ochronę nienarodzonych. „Zatrzymaj aborcję” napisano więc zgodnie z wyraźnymi sugestiami, że dzieciobójstwo prenatalne niepełnosprawnych, tzw. aborcja eugeniczna, to rzecz, na którą władza jest w stanie szybko i zdecydowanie zareagować.

- Mieliśmy niestety do czynienia z serią zwodniczych ruchów, które miały jedynie stworzyć wrażenie, że władza zajmuje się tą sprawą, podczas gdy tak naprawdę nic nie robiła. Głos abp. Gądeckiego wyraża rozgoryczenie i rozczarowanie dużej części opinii publicznej wobec tego, co się działo w tej sprawie w poprzedniej kadencji Sejmu – stwierdził Marek Jurek.

Zapytany, czy Kościół w Polsce podczas przez ostatnie cztery lata zrobił wystarczająco dużo, by wywrzeć presję na rząd, podkreślił, że ochrona życia fizycznego jest przede wszystkim obowiązkiem państwa i społeczeństwa obywatelskiego.

- Kościół w tej sprawie powiedział wszystko, choćby w „Evangelium vitae”, wielokrotnie to powtarzał i powtarza. To nauczanie rezonuje w sumieniach ludzi i nawet jeżeli ktoś nie przyjmuje tego stanowiska ze względu na autorytet moralny Kościoła, to argumenty powinien rozważyć, bo to kwestia zwykłej uczciwości intelektualnej - powiedział Marek Jurek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jubileusz na Manhattanie

2019-11-13 20:31

ks. Adrian Put

W parafii pw. Pierwszych Męczenników Polskich w Gorzowie dziękowano Bogu za 30 lat istnienia parafii. Jubileuszowej Eucharystii przewodniczył bp Tadeusz Lityński, który jednocześnie wizytował dekanat Gorzów-Katedra.

Ks. Adrian Put
Jubileuszowej Eucharystii przewodniczył bp Tadeusz Lityński, który jednocześnie wizytował dekanat Gorzów-Katedra.

Parafia pw. Pierwszych Męczenników Polskich powstała w 1989 roku. Utworzył ją bp Józef Michalik. Początkowo ośrodek duszpasterski powstał w szczerym polu. Dziś jest to największe osiedle Gorzowa i jednocześnie największa parafia w diecezji zielonogórskio-gorzowskiej. Pierwszym proboszczem i budowniczym kościoła oraz całego kompleksu duszpasterskiego był ks. prał. Władysław Pawlik. Po nim parafią kierował ks. Jan Mikołajewicz, a dziś przewodzi jej ks. Bogusław Kaczmarek.

Zobacz zdjęcia: Jubileusz parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie.

Jubileuszowa Msza święta zgromadziła wielu dawnych wikariuszy, którzy przez lata pracowali na gorzowskim Manhattanie.

W homilii bp Tadeusz przypomniał znaczenie męczeńskiej śmierci dla współcześnie żyjących na terenie naszej diecezji. Biskup podkreślił ogrom pracy, którą wykonali kapłani pracujący w tej części Gorzowa. - Męczennicy przypominają nam, że Bóg nie jest daleki, ale chce być blisko każdego i każdej z nas. Gdy dziś wspominany w liturgii Pierwszych Męczenników Polskich to chcemy pamiętać że to oni przynieśli na naszą ziemię Chrystusa. Bóg stał się dla nas bliski także dzięki ich życiu, posłudze i męczeńskiej śmierci. - podkreślił bp Lityński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem