Reklama

Pod patronatem „Niedzieli”

Jeden świat – wiele kultur

2019-10-16 12:28

mak
Niedziela Ogólnopolska 42/2019, str. 50

Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy zaprasza na kongres „Jeden świat – wiele kultur”, który odbędzie się w dniach 25-26 października br. w siedzibie uczelni.

W ramach kongresu odbędą się X Międzynarodowa Konferencja Interdyscyplinarna „Człowiek i nauka we współczesnym świecie” oraz konferencje tematyczne: „Wiara i rozum źródłami odkrywania prawdy o człowieku”, „Państwo i prawo”, „Prawo karne w Konstytucji”, „Współczesne wyzwania ekonomii”, „Człowiek (i) maszyna. Technologia w soczewce humanistyki”, „Dziecko we współczesnym świecie”, „Funkcjonariusz służby więziennej – wyzwania współczesności”, „Nauki techniczne w służbie człowieka”.

Do udziału w kongresie zaproszeni są zarówno przedstawiciele świata nauki, jak i osoby spoza środowiska akademickiego. W obradach zawsze bierze udział liczne grono studentów. Organizatorzy mają nadzieję, że tegoroczna edycja – wzorem lat ubiegłych – będzie obfitować w wiele cennych spostrzeżeń i refleksji oraz inspirować do pogłębionych badań naukowych i przemyśleń. Kongres z całą pewnością wzbogaci naszą wiedzę o człowieku i nauce w różnych wymiarach współczesności.

Reklama

Artykuły napisane na podstawie przedstawionych prezentacji, po uzyskaniu pozytywnej recenzji, zostaną opublikowane w recenzowanej monografii naukowej bądź w punktowanych czasopismach naukowych.

Integralną częścią tego naukowego spotkania będą liczne imprezy towarzyszące – wśród nich: Kujawsko-Pomorskie Forum Nauki i Innowacji, w ramach którego przedsiębiorcy z Kujaw i Pomorza będą mieli sposobność zaprezentowania szerokiej publiczności rezultatów swoich projektów badawczo-rozwojowych, a także planowanych lub już wdrożonych innowacji (25 października godz. 10.30 w sali 17A – budynek A) oraz wystawa „Znani nieznani. Polacy światu” (26 października), przygotowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Archiwum Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Na wystawie zostanie zaprezentowanych czterdziestu wybitnych Polaków – sławnych, docenianych i podziwianych na świecie, a zupełnie nieznanych lub prawie zapomnianych w Polsce odkrywców, wynalazców, badaczy i podróżników, m.in.:

Benedykt Dybowski, Wiktor Godlewski, Ernest Malinowski, Emil Korytko, Bronisław Malinowski, Henryk Arctowski, Bronisław Piłsudski i inni.

Historia kongresu sięga 2010 r., kiedy to zainaugurowano cykl corocznych międzynarodowych konferencji, mających na celu szeroko rozumiany dialog międzykulturowy i wymianę myśli na temat istotnych problemów współczesnego świata. Poprzednie edycje kongresu cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem – dotychczas w dziewięciu edycjach wzięło udział ponad 3 tys. uczestników. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele nauk: humanistycznych, społecznych, medycznych, technicznych, przyrodniczych, którzy reprezentowali krajowe i zagraniczne ośrodki naukowe.

Honorowymi przewodniczącymi konferencji są: dr Helena Czakowska, prof. Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy – rektor i ks. Federico Lombardi SJ – przewodniczący Fundacji Watykańskiej Joseph Ratzinger – Benedykt XVI.

Kongres odbywa się pod patronatem honorowym: Ministerstwa Spraw Zagranicznych, prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego oraz prezydenta Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej Romana Czakowskiego, a jednym z jego patronów medialnych jest „Niedziela”.

Zaproszenie na kongres skierowane jest także do wszystkich osób zainteresowanych w.w. tematyką – wstęp wolny, bez konieczności wcześniejszej rejestracji.

Informacje i kontakt:
www.oneworld-manycultures.kpsw.edu.pl
Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy
ul. Toruńska 55-57, 85-023 Bydgoszcz
tel. 52 365 84 27, 510 993 091
e-mail: congress2019@kpsw.edu.pl .

Reklama

Watykan ufa w sprawiedliwy wyrok sądu australijskiego w sprawie kard. G. Pella

2019-11-13 20:15

kg (KAI) / Melbourne

Stolica Apostolska potwierdza swe zaufanie do australijskiego wymiaru sprawiedliwości, uznając decyzję Sądu Najwyższego Australii, który przyjął prośbę kard. George'a Pella; jest świadoma tego, że kardynał zawsze utrzymywał, że jest niewinny. Ogłoszone 13 listopada oświadczenie watykańskiego Biura Prasowego zapewnia jednocześnie ponownie o "swej bliskości z tymi, którzy ucierpieli wskutek seksualnego wykorzystywania ich przez duchowieństwo.

o. Waldemar Gonczaruk CSsR

13 listopada australijski Sąd Najwyższy, będący ostatnim szczeblem systemu sądowniczego w tym kraju, zapowiedział spotkanie z prawnikami kard. Pella w celu rozpatrzenia odwołania, przedstawionego przez purpurata, od skazania go na 6 lat więzienia. Karę tę wymierzył mu w grudniu ub.r. sąd w Melbourne za przestępstwa seksualne, jakich duchowny miał się dopuścić wobec dwóch nieletnich. Sprawa, którą zajmie się obecnie Sąd Najwyższy, ma na celu dalsze pogłębienie tego tematu przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Wyrok pierwszej instancji, wydany w lutym br., potwierdził w sierpniu Sąd Najwyższy stanu Victoria stosunkiem głosów 2:1. Kardynał, który stale utrzymuje, że jest niewinny i odrzuca wszelkie oskarżenia, postanowił we wrześniu zwrócić się w tej sprawie do Sądu Najwyższego Australii, a więc do ostatniej instancji tamtejszego wymiaru sprawiedliwości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież: „Pragnę udać się do Argentyny, ale w 2020 będzie to trochę trudne”

2019-11-13 21:38

kg (KAI/Télam) / Buenos Aires/Watykan

Papież Franciszek potwierdził pragnienie odwiedzin Argentyny, ale w rozmowie z argentyńską agencją prasową Télam dodał, że ze względu na podjęte już zobowiązania na rok 2020 będzie to „trochę trudne”. Zaznaczył, że na przyszły rok zaplanował już inne podróże.

Grzegorz Gałązka

Ojciec Święty przypomniał, że zamierzał udać się do swej ojczyzny w listopadzie 2017, odwiedzając także Chile i Peru, ale proces wyborczy w jego kraju uniemożliwił spełnienie tych planów. Wyjaśnił, że postanowił „odłożyć Argentynę i Urugwaj na później”.

W czerwcu br. przewodniczący Argentyńskiej Konferencji Biskupiej bp Óscar Ojea w rozmowie także z Télam oznajmił, że papież „myśli już o tym, kiedy przybyć do kraju” i dodał, że wizyta taka mogłaby się odbyć „pod koniec 2020 roku lub w 2021”.

Franciszek przelatywał dotychczas dwukrotnie nad Argentyną: w lipcu 2015, gdy leciał do Ekwadoru, rozpoczynając swą drugą podróż do Ameryki Łacińskiej (objęła ona jeszcze Boliwię i Paragwaj) oraz w styczniu 2018, w drodze do Chile.

W rozmowie z agencją Ojciec Święty potwierdził zainteresowanie udania się w przyszłym roku do Iraku i Sudanu Południowego w ramach wspólnej podróży ekumenicznej wraz z anglikańskim arcybiskupem Canterbury Justinem Welbym. Co do tego drugiego kraju, to – jak zauważył – będzie to możliwe, „o ile pozwolą na to warunki polityczne”.

Jorge Mario Bergoglio był arcybiskupem Buenos Aires w latach 1998-2013, po czym opuścił Argentynę na początku marca 2013, udając się do Rzymu na konklawe, na którym został wybrany na papieża i od tamtego czasu już nie odwiedził swej ojczyzny. Budzi to duże niezadowolenie i krytykę wśród jego rodaków.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem