Reklama

drogowskazy

W rodzinie narodów – o rodzinie

2019-10-16 12:28

Ks. Ireneusz Skubiś
Niedziela Ogólnopolska 42/2019, str. 37

Kolejna sesja w ramach III Międzynarodowego Kongresu Ruchu „Europa Christi” odbywała się 26 września br. w Nitrze na Słowacji. A już w dniach 16-17 października br. kongres obraduje w Lublinie (KUL i Uniwersytet Medyczny).

Najpierw kilka refleksji z Nitry. To piękne miasto i historyczne biskupstwo, sięgające 880 r. Poza znakomitym programem sympozjum, przygotowanym przez bp. Viliama Judáka, dane nam było poznać wspaniałych ludzi tego kraju: życzliwych, uśmiechniętych, rodzinnych. Atmosfera spotkania była bardzo ciepła i pełna serdeczności. 40 lat temu Jan Paweł II powiedział o sobie: papież Słowianin. Wskazał wtedy na to płuco Europy, które oddycha powietrzem ubogaconym przez Apostołów Słowian – świętych Cyryla i Metodego.

Wybijającą się cechą Słowian jest rodzinność – może dlatego tak chętnie w kolejnych sesjach Kongresu „Europa Christi” podejmujemy tematy zawarte w Karcie Praw Rodziny. To dokument prorocki, niezwykle przydatny dla obrony naturalnej rodziny w Polsce i w Europie. Jesteśmy wszak świadkami zmasowanego ataku na rodzinę. Agresywna genderowska fala przybiera na sile i nabywa praw, które już służą prześladowaniu ludzi poprawnie myślących.

Reklama

Trzeba zauważyć, że światowe lewactwo, a szczególnie lewica europejska, sprzeciwia się zasadom moralnym mającym swoje korzenie w Bożym Objawieniu i nauce moralności, którą głosi Kościół. Gdy chodzi o naszą ojczyznę, to również widzimy, że nie przebiera się w środkach i stosuje wszelkie metody, byle tylko złamać to, co stanowi naszą religijność i kulturę moralną. Dlatego polski katolik, który myśli o przyszłości ojczyzny, musi wiedzieć, kto naprawdę kocha Polskę, kto szanuje polską rodzinę, małżeństwo jako związek mężczyzny i kobiety, jaki jest stosunek tych, którzy chcą nam przewodzić, do eutanazji, czyli skracania życia na życzenie, oraz do aborcji, czyli zabijania nienarodzonych. Lewacy mówią dziś o swoich preferencjach oficjalnie. Jest to zdecydowana wojna z chrześcijaństwem. Chrześcijanin, człowiek wierzący, katolik winien więc w sumieniu pod grzechem zastanowić się, czy dobrze zagłosował. Jeżeli ktoś ma być moim przedstawicielem w Sejmie lub Senacie, to powinienem mieć pewność, że będzie on spełniał moje oczekiwania co do decyzji w sprawach ważnych dla kraju, a także wartości zgodnych z Dekalogiem, czyli prawem ustanowionym przez samego Boga, a głoszonym przez Kościół.

Kongres Ruchu „Europa Christi”, który właśnie miał miejsce w Lublinie, podejmował refleksje nad tym bardzo ważnym tematem dotyczącym rodziny. Również sesja w Warszawie, na UKSW – 22 października br. będzie omawiać zagadnienia rodzinne, analizowane wielostronnie, w oparciu o ten ważny dokument Stolicy Apostolskiej.

Zapraszamy do towarzyszenia kongresowi nie tylko w Warszawie, ale również 11 listopada br. we Wrocławiu, o czym jeszcze napiszę.

Kard. Sarah: módlcie się i pokutujcie za waszych pasterzy

2019-11-12 17:30

Krzysztof Bronk/vaticannews.va / Mediolan (KAI)

„Dzięki nieustannej modlitwie w swym klasztorze Benedykt XVI dodaje nam sił. Ta modlitwa jest najpiękniejszą encykliką, jaką mógł przekazać dziś Kościołowi, który musi nauczyć się modlić” – uważa kard. Robert Sarah. Jego zdaniem to właśnie modlitwa jest głównym remedium na kryzys współczesnego Kościoła. „Jeśli myślicie, że wasi kapłani i biskupi nie są święci, to bądźcie święci dla nich! Pokutujcie i pośćcie za ich wady” – mówił prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego podczas spotkania z katolikami w Mediolanie.

Magdalena Miła

Afrykański purpurat przypomniał, że to modlitwa, a nie zniesienie celibatu jest również podstawową odpowiedzią na brak powołań. Jezus przewidział taką sytuację i nie powiedział: musicie się jakoś przeorganizować, ale powiedział „módlcie się!”. Zdaniem kard. Saraha zniesienie celibatu wyrządziłoby w Kościele wielkie szkody.

Zachęcając wiernych do modlitwy, kard. Sarah zapewnił, że w ten sposób zdołają się obronić przed zagrożeniami, które niesie współczesny świat. Przeżywany przez niego kryzys ma różne przejawy, ale jego podstawową przyczyną jest odrzucenie Boga, zamknięcie Go w swoistym areszcie domowym. Tam gdzie Bogu odmawia się centralnego miejsca, tam i człowiek traci przynależną mu pozycję. Na tym opierały się totalitaryzmy XX w. i z tego wypływa też współczesny totalitaryzm relatywizmu. Jednym z tego przejawów jest ideologia gender, która jest lucyferiańską odmową przyjęcia od Boga swej natury. Dociera to również do Kościoła. Kard. Sarah ujawnił, że on sam musiał zająć się sprawą kobiety, która po zmianie płci została przyjęta do seminarium. „Musiałem interweniować, aby zatrzymać święcenia diakonatu” – powiedział prefekt watykańskiej kongregacji.

Afrykański kardynał zaznaczył, że mówiąc o współczesnym świecie musimy pamiętać, że to my doprowadziliśmy do jego dechrystianizacji. „Boli mnie, kiedy widzę, jak wielu biskupów zaprzedaje nauczanie Kościoła i tworzy podziały wśród wierzących” – mówił w Mediolanie kard. Sarah.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

#ZatrzymajAborcję w rękach lewicy

2019-11-13 21:56

Artur Stelmasiak

Według nieoficjalnych informacji przewodniczącym sejmowej Komisji Rodziny i Polityki Społecznej ma być poseł z lewicy. W tej komisji znajduje się obywatelski projekt poparty przez KEP #ZatrzymajAborcję.

Artur Stelmasiak

Oznacza to, że według własnych wytycznych, Prawo i Sprawiedliwość próbuje zrzucić odpowiedzialność za brak działań ws. ochrony życia na lewicę, czyli na postkomunistów SLD, partię Roberta Biedronia i partię Razem.

Przypomnijmy, że obywatelski projekt Zatrzymaj Aborcję uzyskał pełne poparcie biskupów podczas plenarnych obrad Konferencji Episkopatu Polski. Trafił do sejmu w listopadzie 2017 roku z rekordowym poparciem Polaków 830 tys. podpisów. Na początku roku 2018 roku w pierwszym czytaniu w głosowaniu uzyskał miażdżącą sejmową przewagę prawie 280 posłów.

Po pierwszym czytaniu projekt Zatrzymaj Aborcję trafił do Komisji Rodziny i Polityki Społecznej, a w między czasie uzyskał także pozytywną opinię sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Na tym dobre wieści z sejmu się skończyły, bo ówczesna szefowa komisji Rodziny poseł Bożena Borys-Szopa przez wiele tygodni skutecznie blokowała rozpatrywanie projektu. Nawet, gdy dochodziło do głosowania na komisji to większość polityków PiS głosowało w koalicji z posłami PO i Nowoczesnej skutecznie torpedując dalsze prace nad ochroną życia. W lipcu 2018 roku powołano specjalną podkomisję, do której weszli starannie wyselekcjonowani posłowie PiS. Okazało się, że to najgorsza podkomisja chyba w historii sejmu, bo nie zebrała się ani razu. Osobiście za obronę aborcji eugenicznej odpowiedzialni są posłowie PiS: Grzegorz Matusiak (przewodniczący), Anita Czerwińska, Ewa Kozanecka, Urszula Rusecka, Teresa Wargocka.

Według ustaleń Tygodnika "Niedziela" projekt popierany przez KEP ma zostać oddany w ręce skrajnie lewicowych polityków, co oznacza, że Prawo i Sprawiedliwość ma zamiar oddać ten najważniejszy projekt obywatelski na pożarcie polityków proaborcyjnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem