Reklama

Z Jasnej Góry

2019-10-16 12:28

O. Stanisław Tomoń OSPPE - Rzecznik Jasnej Góry
Niedziela Ogólnopolska 42/2019, str. 8

Mamy nadzieję

Modlitwa kobiet

Żółte słoneczniki przywiozły ze sobą na Jasną Górę kobiety po chorobie nowotworowej piersi. 22. pielgrzymka Amazonek zgromadziła 5 października ok. 8 tys. osób. – Nie mówimy już, że rak jest chorobą śmiertelną – on jest chorobą przewlekłą, i to daje dużą nadzieję. Ja sobie nie wyobrażam, żeby takiej pielgrzymki nie było – powiedziała Krystyna Wechman, prezes Federacji Stowarzyszeń „Amazonki” i prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych. – Przychodzimy, żeby Mateńce podziękować za to, że jesteśmy, poprosić o łaski – dodała Elżbieta Markowska, prezes Stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki, organizatorka pielgrzymki. – Jest to dla nas najważniejszy dzień. Eucharystii przewodniczył biskup senior Antoni Długosz z Częstochowy, zaprzyjaźniony z uczestniczkami pielgrzymki. – Pamiętajmy o jednym: dla człowieka wierzącego nie ma sytuacji przegranej, bo żyjemy nadzieją, którą nam daje Jezus. Dlatego też w każdej dorocznej pielgrzymce tutaj dziękujemy za kolejny rok życia. Polecamy Bożemu Miłosierdziu te siostry, które od nas odeszły i prosimy, abyśmy w doświadczeniu cierpienia nigdy nie odeszli od Chrystusa – powiedział.

Jasnogórskie Centrum Modlitwy Zawierzenia

Jasnogórskie Centrum Modlitwy Zawierzenia
oraz dzieło „Z Maryją ratuj człowieka” zapraszają
na rekolekcje: DLACZEGO PIERWSZE SOBOTY?
Przewodnikiem duchowym będzie o. Paweł Stępkowski, paulin, założyciel wspólnoty w Yuste (Hiszpania), znawca problematyki objawień fatimskich.
Termin: 18-20 października 2019 r.
Miejsce: Jasna Góra
Zgłoszenia – pod nr. tel. (34) 37 77 427 oraz internetowo: centrumzawierzenia.jasnagora.pl .
Zakwaterowanie i wyżywienie – we własnym zakresie.
Przy zgłoszeniu służymy pomocą w zakresie informacji na temat zakwaterowania.
Szczegóły na stronie: www.centrumzawierzenia.jasnagora.pl .

Krótko

29 września odbyły się 18. Jasnogórskie Spotkania Środowiska Policyjnego, w 100. rocznicę powołania Policji Państwowej, z udziałem ok. 2 tys. osób.

Reklama

• W dniach 28-29 września odbyły się Kongres i 39. Ogólnopolska Pielgrzymka Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w 40. rocznicę powstania dzieła Krucjaty.

• 3 października, w ramach obchodów 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski i na Jasną Górę, odbył się koncert muzyki polskiej w wykonaniu Polskiej Opery Królewskiej. Wykonane zostały utwory kompozytorów, którzy tworzyli dla Kapeli Jasnogórskiej w XVIII wieku: Eryka Briknera, Ignacego Rygalla i Marcina Józefa Żebrowskiego.

• 5 października odbyła się jubileuszowa, 40. Ogólnopolska Pielgrzymka Prawników. Mszy św. przewodniczył bp Piotr Sawczuk, delegat KEP ds. duszpasterstwa prawników, a homilię wygłosił ks. Tomasz Czarnocki, krajowy duszpasterz prawników. List do uczestników pielgrzymki wystosował prezydent RP Andrzej Duda, doktor nauk prawnych.

5 października przybyła 13. Pielgrzymka Pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Dyrektorzy i pracownicy sanepidów wraz z rodzinami dziękowali za 100 lat istnienia służb sanitarno-epidemiologicznych w Polsce i 65 lat istnienia Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Obecni byli: główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas i jego zastępca Grzegorz Hudzik.

6 października na nocną modlitwę przyjechali wierni archidiecezji gnieźnieńskiej, aby zaprosić Matkę Bożą w kopii Jej cudownego Wizerunku na peregrynację. Obraz Nawiedzenia będzie peregrynował po parafiach, klasztorach i domach zakonnych archidiecezji gnieźnieńskiej od października 2020 do sierpnia 2021 r. Na Jasną Górę przybyło ponad 2 tys. wiernych, a także ok. 50 księży na czele z prymasem Polski abp. Wojciechem Polakiem, metropolitą gnieźnieńskim.

Reklama

Jasna Góra: 30. Forum Szkół Katolickich z udziałem kard. Saraha

2019-11-13 18:15

www.rsk.edu.pl/ BP KEP / Jasna Góra (KAI)

Dyrektorzy i nauczyciele szkół katolickich z całej Polski spotkają się 14 i 15 listopada na Jasnej Górze. Gościem specjalnym 30. Forum Szkół Katolickich będzie kard. Robert Sarah, Prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Bożena Sztajner/Niedziela

Mottem przewodnim tegorocznego Forum Szkół Katolickich są słowa św. Jana Pawła II, które wypowiedział w Żywcu w 1995 r.: „Chrześcijanin jest powołany do tego, ażeby dawać świadectwo o Chrystusie, Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym. W ten sposób buduje się Kościół”. Spotkanie będzie okazją do dziękczynienia Panu Bogu za 25 lat istnienia Rady Szkół Katolickich.

Kard. Sarah będzie przewodniczył w piątek Mszy św. w jęz. łacińskim w Bazylice Jasnogórskiej oraz wygłosi dwie konferencje zatytułowane: Kościół - kryzys i odnowa oraz Misja katolickiego wychowawcy. W programie pierwszego dnia przewidziano zaś wykłady ks. prof. Waldemara Chrostowskiego na temat: Wychowanie jako aspekt świadectwa – perspektywa biblijna.

Uczestnikom Forum będą towarzyszyli księża biskupi: bp Marek Mendyk, Asystent Rady Szkół Katolickich oraz bp Stanisław Napierała, były wieloletni Asystent RSK, który podzieli się swoimi wspomnieniami i refleksjami na temat 25 lat istnienia Rady Szkół Katolickich.

Rada Szkół Katolickich zrzesza wszystkie szkoły katolickie w Polsce. Została ona powołana do życia w 1994 roku przez 269. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Jest kościelną jednostką organizacyjną o zasięgu ogólnopolskim, posiada osobowość prawną kościelną i cywilną. Działa w oparciu o Statut. Pracami Rady kieruje Zarząd, na czele którego stoi Przewodniczący. Jego kandydatura jest każdorazowo zatwierdzana przez Konferencję Episkopatu Polski. Rada Szkół Katolickich wspiera szkoły oraz ich organa założycielskie w zachowaniu katolickiej tożsamości i rozwijaniu działalności. Co roku organizuje Ogólnopolskie Forum Szkół Katolickich, Forum Młodzieży, konferencje, szkolenia i kursy dla dyrektorów szkół i nauczycieli, a także konferencje dla przedstawicieli organów prowadzących szkoły. Asystentem Rady Szkół Katolickich jest obecnie bp Marek Mendyk. Przewodniczącym Rady jest ks. Zenon Latawiec SDB.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jubileusz na Manhattanie

2019-11-13 20:31

ks. Adrian Put

W parafii pw. Pierwszych Męczenników Polskich w Gorzowie dziękowano Bogu za 30 lat istnienia parafii. Jubileuszowej Eucharystii przewodniczył bp Tadeusz Lityński, który jednocześnie wizytował dekanat Gorzów-Katedra.

Ks. Adrian Put
Jubileuszowej Eucharystii przewodniczył bp Tadeusz Lityński, który jednocześnie wizytował dekanat Gorzów-Katedra.

Parafia pw. Pierwszych Męczenników Polskich powstała w 1989 roku. Utworzył ją bp Józef Michalik. Początkowo ośrodek duszpasterski powstał w szczerym polu. Dziś jest to największe osiedle Gorzowa i jednocześnie największa parafia w diecezji zielonogórskio-gorzowskiej. Pierwszym proboszczem i budowniczym kościoła oraz całego kompleksu duszpasterskiego był ks. prał. Władysław Pawlik. Po nim parafią kierował ks. Jan Mikołajewicz, a dziś przewodzi jej ks. Bogusław Kaczmarek.

Zobacz zdjęcia: Jubileusz parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie.

Jubileuszowa Msza święta zgromadziła wielu dawnych wikariuszy, którzy przez lata pracowali na gorzowskim Manhattanie.

W homilii bp Tadeusz przypomniał znaczenie męczeńskiej śmierci dla współcześnie żyjących na terenie naszej diecezji. Biskup podkreślił ogrom pracy, którą wykonali kapłani pracujący w tej części Gorzowa. - Męczennicy przypominają nam, że Bóg nie jest daleki, ale chce być blisko każdego i każdej z nas. Gdy dziś wspominany w liturgii Pierwszych Męczenników Polskich to chcemy pamiętać że to oni przynieśli na naszą ziemię Chrystusa. Bóg stał się dla nas bliski także dzięki ich życiu, posłudze i męczeńskiej śmierci. - podkreślił bp Lityński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem