Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Dzień modlitw o uświęcenie kapłanów

Jeśli by zapytać dowolnego kapłana z naszej diecezji, co będzie robił w trzecią sobotę września, to każdy bez zastanowienia odpowie, że uda się z pielgrzymką do relikwii św. Rafała Kalinowskiego w Czernej

Niedziela sosnowiecka 40/2019, str. 1

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Piotr Lorenc

Podczas Liturgii w czerneńskim sanktuarium

Podczas Liturgii w czerneńskim sanktuarium

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ustanowiona przed kilkunastu laty, przez pierwszego biskupa sosnowieckiego Adama Śmigielskiego, pielgrzymka do sanktuarium w Czernej, w którym znajdują się doczesne szczątki patrona diecezji św. Rafała Klinowskiego, wpisała się na stałe w kalendarz wydarzeń diecezjalnych.

Tegorocznej pielgrzymce, jak to jest w zwyczaju, przewodniczył pasterz Kościoła sosnowieckiego bp Grzegorz Kaszak. Prezbiterzy spotkali się w świątyni przed południem. Najpierw konferencję ascetyczną wygłosił ks. prał. Marek Pieńkowski – dyrektor Ośrodka Kultury i Formacji Chrześcijańskiej im. Służebnicy Bożej Anny Jenke w Jarosławiu. Tuż po niej miała miejsce modlitwa brewiarzowa. Była także możliwość skorzystania z sakramentu pokuty. Centralnym punktem dnia modlitw o uświęcenie kapłanów była koncelebrowana Eucharystia, której przewodniczył bp Grzegorz Kaszak a homilię wygłosił ks. Marek Pieńkowski. Na zakończenie prezbiterzy oddali cześć przez ucałowanie relikwiom św. Rafała Kalinowskiego.

W swoim wystąpieniu ks. Pieńkowski dużo mówił o powołaniu. – Trzeba uświadomić sobie, z jakich korzeni wyrasta nasza wiara i nasze powołanie. Dzięki tej świadomości możemy wracać do pionu, gdy nasze życie zaczyna odbiegać od tych wzorców – podkreślił kaznodzieja. Przytaczając wyniki badań statystycznych, według których w Polsce jest największy spośród 108 badanych krajów odsetek osób powyżej 40. roku życia praktykujących swoją wiarę, przy jednocześnie najwyższym odsetku osób poniżej 25. roku życia, którzy tę wiarę porzucają, zaznaczył, że potrzebne są nowe działania i przeorganizowanie dotychczasowych form kapłańskiej działalności. W opinii księdza prałata, nie można oczywiście ciągle gonić za nowym, tylko rozsądnie go wprowadzać. Nie można przy tym zapominać o sprawdzonych sposobach. A najlepszą metodą jest modlitwa i życie sakramentalne, zwłaszcza Eucharystia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2019-10-01 13:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z Miłosierdziem w drodze

Ponad 300 osób wzięło udział w pielgrzymce śladami św. Faustyny. Choć trasa nie była zbyt długa, to jednak pątniczy weekend był dla nich pełen Miłosierdzia

To była już VIII Pielgrzymka Piesza z Warszawy do Ostrówka. Na przedzie niesiono pątniczy krzyż i duży obraz „Jezu, ufam Tobie”, a w tłumie wiernych nie brakowało wizerunków św. Faustyny i bł. ks. Michała Sopoćki. – Dla mnie tegoroczna pielgrzymka jest szczególna, bo przecież idziemy śladami Apostołki Miłosierdzia Bożego w Roku Miłosierdzia – podkreśla Grażyna Machura, która do Ostrówka idzie już trzeci raz.
CZYTAJ DALEJ

Fundacja im. Kamilka Mroza z Częstochowy: weto prezydenta przywraca nadzieję na realną ochronę najmłodszych

Decyzja Prezydenta Karola Nawrockiego o zawetowaniu nowelizacji tzw. ustawy Kamilka przywraca nadzieję na realną ochronę najmłodszych przed przemocą i innymi zagrożeniami - ocenił prezes Fundacji im. Kamilka Mroza z Częstochowy Piotr Kucharczyk.

Prezydent zawetował nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich oraz niektórych innych ustaw. Nowela przewidywała m.in., że szkoły nie będą wymagały od rodziców i opiekunów zaświadczenia o niekaralności z KRK, a jedynie oświadczenia składane pod rygorem odpowiedzialności karnej. Ponadto nowelizacja miała znieść obowiązek podwójnego sprawdzania danej osoby, np. szkoła nie musiałaby weryfikować trenera, który już wcześniej został sprawdzony w rejestrach karnych przez klub sportowy czy firmę, w której pracuje.
CZYTAJ DALEJ

Matka zabitego dziennikarza u Papieża: przebaczyłam zabójcy

2025-08-30 09:11

[ TEMATY ]

VATICAN NEWS

Vatican News

O trudnym procesie przebaczenia zabójcy swego syna powiedziała w ekskluzywnym wywiadzie dla mediów watykańskich matka dziennikarza Jamesa W. Foleya, porwanego i zabitego przez tzw. Państwo Islamskie ISIS. Diane Foley została przyjęta przez papieża Leona XIV wraz z pisarzem Columem McCannem, z którym napisała książkę, aby opowiedzieć nie tylko o wydarzeniach związanych ze śmiercią swojego syna, lecz także o własnej drodze ludzkiej i duchowej - bolesnej podróży miłości i woli zrozumienia, która doprowadziła ją nawet do spotkania z jednym z zabójców.

Diane Foley jest matką. Nie ma dokładniejszej definicji, by opowiedzieć historię tej kobiety i jej „drogę miłosierdzia”. Jej syn to James W. Foley, Jim - dziennikarz porwany na północy Syrii w 2012 roku i dwa lata później ścięty przez ISIS. W październiku 2021 roku Diane znalazła w sobie siłę i determinację, by spotkać się z Alexanda Koteyem, jednym z zabójców swojego syna, porozmawiać z nim, dać mu poznać, kim naprawdę był Jim - człowiekiem odważnym, wielkodusznym, pragnącym ukazywać życie i prawdę spotykanych ludzi.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję