Reklama

Aspekty

Remont klasztoru

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 39/2019, str. 6

[ TEMATY ]

remont

Karolina Krasowska

Wicewojewoda Władysław Perczak przekazał bp. Tadeuszowi Lityńskiemu umowę potwierdzającą wielomilionową dotację na prace konserwatorskie

Wicewojewoda Władysław Perczak przekazał bp. Tadeuszowi Lityńskiemu umowę potwierdzającą wielomilionową dotację na prace konserwatorskie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Żaganiu 17 września zainaugurowano projekt na kompleksowy remont tamtejszego poaugustiańskiego zespołu kościelno-klasztornego. Dofinansowanie projektu pochodzi ze środków Programu Infrastruktura i Środowisko i wynosi 17 mln zł, zaś całkowita kwota projektu to 20 mln zł. Wykonawcą prac remontowo-budowlanych będzie miejscowa firma „Lapis”.

– Cieszymy się, że ten obiekt został właściwie uhonorowany przez wpisanie na listę Pomników Historii i że znalazły się pieniądze i właściwy program na odnowę, renowację i doprowadzenie go do stanu takiego, w jakim powinien się on znajdować – powiedział wicewojewoda Władysław Perczak, który przekazał bp. Tadeuszowi Lityńskiemu umowę potwierdzającą wielomilionowe dofinansowanie na remont zespołu kościelno-klasztornego w Żaganiu. Wynosi ono 17 mln zł i pochodzi ze środków unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Bp Lityński w odniesieniu do podstaw całej kultury europejskiej i klasztoru w Żaganiu przytoczył benedyktyńską dewizę „Ora et labora”, dodając że modlitwa i praca benedyktyńska była także obecna u augustianów. – Praca zostaje teraz jeszcze mocniej wpisana w życie tego klasztoru i tego miasta; praca, która w sposób szczególny ma nam przynieść zauważenie piękna, które zostało tutaj zrealizowane przez wieki, a które przez lata zostało może trochę zakurzone, ale blask tego obiektu powinien zachwycać wszystkich – dodał pasterz diecezji.

Lubuska wojewódzka konserwator zabytków dr Barbara Bielinis-Kopeć powiedziała, że prace przy obiekcie będą miały bardzo szeroki kompleksowy zakres oraz zapewniła o wsparciu i pomocy urzędu w tej sprawie. Koordynatorem projektu jest ks. Wojciech Jurek. – Przed nami ciężka praca. Chcemy przywrócić temu obiektowi świetność. Ale to, co najważniejsze, to chcemy dokonać naprawy dachu, odnowić elewację, a także środek świątyni. Mamy do wykonania sklepienia, czyszczenie ścian. Całkowitej renowacji będzie poddany ołtarz główny oraz instrument organowy. Obiekt ma służyć także celom kulturalnym. W związku z tym będą tu sale multimedialne, wystawowe i muzealnicze. W ten sposób będzie on służył nie tylko naszemu regionowi, ale całej naszej Ojczyźnie – powiedział dyrektor wydziału ekonomicznego Kurii Biskupiej w Zielonej Górze.

Obok środków na remont klasztoru w Żaganiu, drugie 17 mln zł Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczyło na remont zabytków Dolnej Warty, w tym m.in. gorzowską katedrę i okoliczne kościoły.

2019-09-25 10:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na chwałę Bożą

Niedziela zamojsko-lubaczowska 1/2021, str. IV

[ TEMATY ]

renowacja

remont

Ks. Andrzej Bastrzyk

Wnętrze wyremontowanej świątyni

Wnętrze  wyremontowanej  świątyni

W parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Żulicach zakończył się, trwający od kilku lat, całkowity remont świątyni.

Prace remontowe rozpoczęły się w 2011 r. od zamontowania organów, zaś w lipcu 2013 r. wyniesiono całe wyposażenie świątyni i zerwano podłogi. Ze świątyni wywieziono kilkanaście przyczep gruzu, a następnie zostały odkopane fundamenty na głębokość 1 m. Przy okazji remontów zostały też wysprzątane krypty Makomaskich. Kolejnym etapem remontu była izolacja fundamentów i blokada przeciwwilgociowa. Następnie na warstwę ubitego piasku została położona 10-centymetrowa warstwa betonu, a zanim została położona druga wylewka, na całej powierzchni kościoła położono izolację ze styropianu. Popękaną konstrukcję murów zszywano specjalnymi prętami, zaś na podłodze znalazło swoje miejsce elektryczne ogrzewanie podłogowe, składające się z 1258 m kabla grzejnego. 15 października, po trzech miesiącach od rozpoczęcia prac remontowych świątyni, rozpoczęto układanie kamiennej posadzki. Dla upamiętnienia Roku Wiary w pasie procesyjnym umieszczono napis: ANNUS FIDEI 2013.
CZYTAJ DALEJ

Jezus w dzisiejszym fragmencie Ewangelii daje nam światło: nie bójcie się!

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

pixabay.com

Rozważania do Ewangelii Mt 10, 26-33. <- KLIKNIJ

Niedziela, 21 czerwca. Dwunasta Niedziela zwykła.
CZYTAJ DALEJ

Bielawa. Przyjaźń w jedności

2026-06-21 21:22

[ TEMATY ]

służba liturgiczna

Bielawa

mlodzież

ks. Aksel Mizera

#wjedności

Archiwum wspólnoty: Młodzi Świdniccy

Młodzież wraz z duszpasterzami uczestniczącymi w ostatnim przed wakacjami spotkaniu #wjedności w Bielawie.

Młodzież wraz z duszpasterzami uczestniczącymi w ostatnim przed wakacjami spotkaniu #wjedności w Bielawie.

Ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie młodzieży i służby liturgicznej z cyklu #wjedności zgromadziło w Bielawie uczestników z różnych części diecezji. Tym razem motywem przewodnim była przyjaźń – ta między ludźmi i ta najważniejsza, z Bogiem.

Czwarte i zarazem finałowe spotkanie #wjedności odbyło się w piątek 19 czerwca w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielawie. Po wcześniejszych wydarzeniach w Świdnicy, Wałbrzychu i Kłodzku młodzież ponownie spotkała się na wspólnej modlitwie, konferencji i integracji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję