Reklama

Niedziela Rzeszowska

25 lat Ośrodka Caritas w Myczkowcach

Niedziela rzeszowska 37/2019, str. 6-7

[ TEMATY ]

Caritas

Archiwum Caritas

Uroczystość zgromadziła licznych gości, przyjaciół i sympatyków

Uroczystość zgromadziła licznych gości, przyjaciół i sympatyków

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ośrodek Wypoczynkowo-Rehabilitacyjny Caritas Diecezji Rzeszowskiej w Myczkowcach funkcjonuje od 1994 r. Wybudowany w latach 50. ubiegłego wieku służył jako osiedle pracownicze dla budowniczych Zespołu Elektrowni Wodnych na Sanie w Myczkowcach i Solinie. Po zakończeniu tych inwestycji zmienił swój charakter na jednostkę wojskową, a w kolejnym etapie funkcjonował jako ośrodek wypoczynkowy dla rodzin wojskowych. Od 1989 r. w ramach restrukturyzacji armii pozbywano się zbędnego majątku.

Z propozycją przejęcia tego obiektu zwrócono się do bp. Kazimierza Górnego z młodej diecezji rzeszowskiej. W 1994 r. podjęto próbę zagospodarowania tego terenu przez Caritas. Początki były trudne. Wojsko, opuszczając obiekt, pozbawiło go całkowicie podstawowego wyposażenia. Ośrodek udało się wstępnie wyremontować i zmodernizować dzięki wielu ludziom dobrej woli i różnym instytucjom. Z biegiem lat rozszerza się jego działalność i oddziaływanie na środowisko.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Misją Ośrodka Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnego w Myczkowcach jest prowadzenie charytatywnej działalności opiekuńczo-wychowawczej wśród dzieci, młodzieży i osób niepełnosprawnych, świadczenie ambulatoryjne i turnusowe zabiegów rehabilitacyjnych, organizacja rekolekcji, promocja turystyki, kultury i dziedzictwa narodowego oraz współpraca ekumeniczna krajowa i międzynarodowa.

Od 1994 r. do chwili obecnej z wypoczynku skorzystało 38 645 dzieci z rodzin biednych, wielodzietnych i przeżywających trudności, dzieci niepełnosprawnych, z ośrodków specjalnych i Domów Dziecka. Dodatkowo w turnusach kolonijnych uczestniczyło 3620 dzieci polonijnych ze Wschodu: z Ukrainy, Białorusi, Kazachstanu i Mołdawii. Tegoroczna kolonia mogło zaistnieć dzięki dofinansowaniu z: Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Caritas Polskiej, Kuratorium Oświaty i Wychowania w Rzeszowie, Fundacji PGE oraz Miejskiego i Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Sercem ośrodka jest kaplica pw. Królowej Matki Pięknej Miłości, którą 26 października 2002 r. poświęcił bp Edward Białogłowski.

Reklama

Ponadto:

• Od roku 2007 działa tu Centrum Kultury Ekumenicznej, dedykowane Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, orędownikowi pojednania między chrześcijanami. Na obszarze ok. 80 arów wybudowano prawie 160 makiet (w skali 1:25) najstarszych drewnianych kościołów oraz cerkwi prawosławnych i greckokatolickich z terenu południowo-wschodniej Polski, Słowacji i Ukrainy. Rocznie odwiedza ją ponad 80 000 osób

• W maju 2010 r. otwarty został Ogród Biblijny, który nie tylko zaciekawia roślinnością pochodzącą z Bliskiego Wschodu, ale przede wszystkim stanowi specyficzny, przyrodniczy zapis teologii biblijnej, zawierając równocześnie usystematyzowaną katechezę o historii zbawienia. Budowa tego ogrodu zrealizowana została ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach polsko-słowackiego Programu Współpracy Transgranicznej. Cieszy się również dużym zainteresowaniem.

• Przy współpracy z Katolickim Stowarzyszeniem „Civitas Christiana” w ośrodku organizowane są konferencje naukowe o tematyce historycznej, etniczno-etnograficznej, ekumenicznej (październik), a w maju i listopadzie konferencje biblijne.

• We wrześniu 2013 r. w przebudowanym budynku powstało Centrum Promocji Obszarów Natura 2000, gdzie prowadzona jest na szeroką skalę edukacja ekologiczna.

• Ośrodek myczkowiecki troszczy się także o promowanie kultury i sztuki ludowej. Służą temu warsztaty rzemiosła artystycznego, powstałe w roku 2008 w ramach projektu „Nasza przeszłość jest naszą przyszłością – szkoła tradycji w Myczkowcach”. Obejmują: rzeźbę, pisanie ikon, tkactwo, ikebany i bibułkarstwo.

• Na terenie ośrodka funkcjonuje Dzienny Dom Pomocy, Dzienny Dom Opieki Medycznej oraz Domowe Usługi Opiekuńcze świadczone w powiecie leskim na terenie czterech gmin – łącznie dla 90 osób.

Reklama

• Świadczone są również zabiegi rehabilitacyjne – ambulatoryjnie i turnusowo w zarejestrowanym Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej.

• Swoistą atrakcją ośrodka jest stadnina koni funkcjonująca jako Ośrodek Jeździecki Eden oraz zwierzyniec, w którym można zobaczyć różne zwierzęta i ptaki.

• Ośrodek wspiera nadto promocję turystyki i krajoznawstwa, wydając m.in. przewodniki i foldery, uczestnicząc w wyznaczaniu tras turystycznych i spacerowych.

Daje on zatrudnienie dla ok. 40 osób z powiatu leskiego i bieszczadzkiego. Współpracuje z wieloma instytucjami samorządowymi, w tym szczególnie z Gminą Solina i Olszanica oraz powiatem Leskim, także uczelniami, Centrami Pomocy Społecznej, PFRON, WFOŚiGW, szkołami, Policją, Strażą Pożarną, Inspekcją Transportu Drogowego, PZMot., WORD Krosno i Rzeszów, IPN Oddział w Rzeszowie, itd.

Obecnie ośrodek dysponuje 300 miejscami noclegowymi, stołówką, licznymi miejscami parkingowymi. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do odwiedzenia tego urokliwego miejsca, a naprawdę każdy znajdzie tu coś dla siebie.

28 sierpnia br. zakończenie wakacyjnej akcji Caritas Diecezji Rzeszowskiej połączone zostało z jubileuszem 25-lecia Ośrodka Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnego w Myczkowcach. Uroczystość rozpoczęła się dziękczynną Eucharystią pod przewodnictwem bp. Jana Wątroby, który w homilii podkreślał: – Ośrodek to przede wszystkim ludzie […] Ludzie, którzy mieli ćwierć wieku temu wyobraźnię i odwagę, by w tym miejscu, które służyło zupełnie innym celom, stworzyć tak piękny ośrodek pod patronatem Caritas Diecezji Rzeszowskiej.

Na spotkanie przybyli liczni goście. W tym dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki oraz dyrektorzy Caritas kilku diecezji, wielu kapłanów, przedstawiciele Kurii rzeszowskiej, przedstawiciele władz wojewódzkich z wicewojewodą Lucyną Podhalicz, a także Małgorzata Rauch – Podkarpacki Kurator Oświaty z osobami towarzyszącymi, przedstawiciele władz lokalnych ze starostą Leska i wójtem Soliny, przedstawiciele Policji, PSP, PZMOT, WORD, IPN, ZUS, WITD, darczyńcy i dobrodzieje oraz liczni przyjaciele i sympatycy ośrodka.

Reklama

Po Eucharystii rozpoczęła się druga część spotkania. W auli słowa powitania wypowiedział ks. Bogdan Janik, który kieruje placówką od 25 lat. Aktualny turnus zaprezentowała jego kierowniczka Anna Szlęzak, następnie grupa dzieci z Ukrainy, biorąca udział w wypoczynku, zaśpiewała kilka piosenek po polsku i ukraińsku, a po nich koloniści przedstawili refleksyjny program o owocach Ducha Świętego. Duchową opiekę tradycyjnie na ostatnim turnusie pełnili profesorowie – ks. Jacenty Mastej i ks. Janusz Miąso.

Uroczyste świętowanie jubileuszu ośrodka zakończyło błogosławieństwo księdza biskupa oraz poświęcenie zmodernizowanej kuchni i jadalni, która zabezpiecza 230 miejsc oraz nowopowstałego baru „Smaczne jadło u Gospy”.

Caritas Diecezji Rzeszowskiej składa gorące podziękowania urzędom, instytucjom, darczyńcom z kraju i z zagranicy za każdą ofiarę i formę wsparcia. To dzięki Wam ośrodek funkcjonuje, pokonuje trudności i rozwija się. Ośrodek to ludzie tu pracujący i niezliczona liczba wolontariuszy przez ćwierć wieku.

2019-09-10 13:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Caritas: 300 ton żywności w 24. edycji akcji Tak. Pomagam!

[ TEMATY ]

Caritas

Caritas

300 ton żywności zebrała Caritas w 24. edycji akcji Tak. Pomagam! Najwięcej - blisko 23 tysiące kilogramów produktów, zebrano w Diecezji Bielsko - Żywieckiej. Najwięcej wolontariuszy - ponad 2 tysiące, wsparło akcję w Diecezji Koszalińsko - Kołobrzeskiej. Dzięki zebraniu 300 ton produktów, w ponad 2000 sklepach, 45 tysięcy osób potrzebujących otrzyma wsparcie żywnościowe.

Zbiórka była możliwa dzięki zaangażowaniu 25 tysięcy wolontariuszy w 40 diecezjach w całym kraju. Nowością w tegorocznej akcji była możliwość zrobienia darowizny za pomocą BLIKA. Pod numer 668 07 00 00 cały czas można robić przelewy z tytułem TAKPOMAGAM Środki przekazane w ten sposób przeznaczone są na gorące obiady dostarczane seniorom w trudnej sytuacji materialnej lub mających trudności z samodzielnym przygotowaniem posiłku.

CZYTAJ DALEJ

Ostatnie pożegnanie ks. Jana Kurconia

2024-04-18 17:04

Ks. Paweł Jędrzejski

Grób księdza Jana Kurconia

Grób księdza Jana Kurconia

Przeczów: W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa odbyła się ceremonia pogrzebowa ks. Jana Kurconia. W ostatniej ziemskiej drodze zmarłemu kapłanowi towarzyszyło 35 kapłanów, delegacje OSP, a także reprezentanci kół łowieckich oraz wierni parafii.

Eucharystii pogrzebowej przewodniczył ks. Adam Łuźniak, wikariusz generalny metropolity wrocławskiego. We wstępie zaznaczył, że każdy człowiek posiada swoją historię życia i taką też miał zmarły ks. Jan Kurcoń, a ponieważ posługiwał i mieszkał przez wiele lat pośród wiernych w Przeczowie, to każdy miał jakąś część swojego życia związaną z historią życia ks. Kurconia. Homilię wygłosił ks. Piotr Oleksy, obecny proboszcz przeczowskiej parafii. Zaznaczył, że uroczystość pogrzebowa jest przejściem do życia wiecznego. Podkreślił też, że dom ks. Jana był zawsze otwarty dla ludzi, chętnie ich gościł, słuchał, interesował się ich życiem i dbał o życie sakramentalne parafian. - Dziś ks. Jan niesie nam przesłanie: “Obyś nigdy nie zgubił Jezusa - mówił ks. Oleksy, podkreślając, że zmarły kapłan był miłośnikiem przyrody, kochał las i dostrzegał obecność Boga w przyrodzie.

CZYTAJ DALEJ

Konkurs biblijny dla szkół podstawowych [Zaproszenie]

2024-04-19 17:46

Karol Porwich/Niedziela

Szkoła Podstawowa nr 158 im Jana Kilińskiego w Warszawie zaprasza do udziału w VII Międzyszkolnym Konkursie Biblijnym pod tytułem „Z Biblią na co dzień”. Konkurs ma zasięg ogólnopolski i dotyczy treści związanych z czterema Ewangeliami. W ubiegłym roku wzięło w nim udział ok 150 uczestników z 27 szkół.

Tegoroczna edycja Konkursu obejmuje przypowieści Pana Jezusa zawarte w Ewangelii św. Mateusza i nosi tytuł: “Opowiesz mi historię życia Pana Jezusa?”. Zadaniem konkursowym jest przedstawienie w formie plastycznej jeden z cudów Pana Jezusa, zaś multimedialnej i literackiej wybranego przez ucznia klas 4-8 szkoły podstawowej rozdziału Ewangelii św. Mateusza - wskazują organizatorzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję