Wydarzenie w Bęczkowie rozpocznie Msza św. o godz. 12 w kościele parafialnym. Zaplanowano m.in. spotkanie z Jaśkiem Melą, świadectwa, zabawę przy muzyce, grill. – To już czwarte tego typu diecezjalne spotkanie, dwukrotnie spotykaliśmy się w Chęcinach oraz w Wolicy – Tokarni. Uczestniczą w nim trzeźwiejący alkoholicy z rodzinami i wszyscy, komu leży na sercu sprawa trzeźwości – mówi ks. Kamil Banasik, diecezjalny duszpasterz trzeźwości. Dodaje, że zawsze pojawiają się osoby nowe, ostatnio z Bęczkowa, które zaproponowały właśnie Bęczków jako miejsce tegorocznego spotkania.
A dlaczego Jasiek Mela? – Bo swoim życiem i postawą pokazuje, jak się nie poddawać, pomimo przeciwności. Spalił mu się dom, utopił brat, on sam jest obecnie niepełnosprawny, ale pięknie walczy ze słabościami i pozostaje blisko Boga – wyjaśnia ks. Banasik.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Duszpasterstwo trzeźwości
Duszpasterstwo trzeźwości stara się współpracować z różnymi podmiotami, dla których ważne jest życie bez uzależnień, m.in. z grupami AA, Ruchem Światło-Życie i Kościołem Domowym, Krucjatą Wyzwolenia Człowieka, Punktami wsparcia dla uzależnionych. – Taki punkt powstał np. w Szczekocinach. Pięknie mówił o tym ks. Jerzy Miernik – proboszcz, że modlił się o takie miejsce przez wiele lat – opowiada ks. Banasik.
Reklama
Z kolei od 27 lipca przy parafii św. Antoniego z Padwy w Kielcach działa Punkt wsparcia psychologiczno-terapeutycznego dla osób uzależnionych i współuzależnionych od alkoholu. Uruchomienie było możliwe dzięki funduszom pozyskanym z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. Na osoby chętne czekają wyspecjalizowani i doświadczeni terapeuci z Ośrodka Terapii Uzależnień AWAMEDIC Sp. J. w Cedzynie.
Sprawy trzeźwości były obecne i poruszane podczas 38. Pieszej Pielgrzymki Kieleckiej na Jasną Górę. Promocja trzeźwości i ewangelizowanie w tym celu oraz specjalne katechezy odbywały się w większości grup, były także wzruszające świadectwa. Włączenie nowych ludzi w duszpasterstwo, zachęty w tym kierunku – to nie jest takie proste, uzależnieniom towarzyszy współuzależnienie, które dotyka całe rodziny, stąd dużo problemów z ujawnianiem się, a potem z podjęciem terapii. I wcale nie jest łatwo skłonić do dawania świadectwa, np. podczas pielgrzymki – mówi ks. Kamil Banasik. W ocenie duszpasterza, spożycie alkoholu wzrosło w ciągu ostatnich dwóch lat. – Łatwa dostępność, niskie ceny, sprzedaż tych tzw. małpeczek, które kupuje się, chowa np. do kieszeni i szybko wypija – to powinno być zakazane – uważa. Zwraca także uwagę na uzależnienia od Internetu, telefonów, mediów społecznościowych, które rosną lawinowo.
Spotkanie w Licheniu
Około 180 osób reprezentowało diecezję kielecką w ostatni weekend lipca na 21. Ogólnopolskich Spotkaniach Trzeźwościowych w Licheniu, gdzie uczestniczono w różnorodnych mitingach, np. dotyczących uzależnień od seksu czy Internetu. W kieleckiej grupie były osoby m.in. z Kielc, Nowin, Morawicy. Podobnie liczna grupa uczestniczy w dorocznych czerwcowych spotkaniach w Częstochowie. W kalendarium diecezji mocno wpisała się ważna inicjatywa duchowa duszpasterstwa – doroczna pielgrzymka na Święty Krzyż, w pierwszy piątek Wielkiego Postu, z odbywaną na trasie – w ciemnościach i przy różnych warunkach pogodowych, Drogą Krzyżową. Wydarzenie kończy Msza św. w sanktuarium. W 2019 r. uczestniczyło w niej ok. 300 osób.
Apel KEP
Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych na miesiąc abstynencji, wystosował apel. Czytamy w nim m.in.: „Z rozpitym społeczeństwem nie zrealizujemy wspaniałych projektów modernizacji Polski. Dlatego jednym z najistotniejszych obowiązków państwa i samorządów jest troska o trzeźwość narodu, wyrażająca się między innymi likwidacją reklamy, ograniczaniem fizycznej i ekonomicznej dostępności alkoholu. Ze zdziwieniem i bólem przyjmujemy informacje, że są samorządy, które ciągle zwiększają liczbę punków sprzedaży alkoholu i skracają odległości od obiektów chronionych, tłumacząc społeczeństwu, że istniejące ograniczenia są absurdalne. (...) Są to bez wątpienia działania nierozumne, niszczycielskie i skrajnie nieodpowiedzialne. Do zadawnionych ran, spowodowanych przez pijaństwo i alkoholizm, a także nikotynizm, dochodzą nowe w postaci różnorakich uzależnień, jak chociażby uzależnienia od hazardu, mediów społecznościowych, gier komputerowych czy też smartfonów. Można śmiało powiedzieć, że osłabiony naród jest coraz mniej odporny na nowe zagrożenia, prowadzące do groźnych nałogów. W obliczu tej tragicznej sytuacji konieczne jest podjęcie natychmiastowych działań zarówno prewencyjnych, jak i naprawczych”.