Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Świnoujskie wieczory organowe

Tore Bjorn Larsen

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Za nami pierwsze trzy czerwcowe koncerty festiwalowe, w których wystąpili w inauguracji Maciej Wota – organista i Kameralna Orkiestra Akordeonowa Art Sentemo, którą dyrygował jej założyciel Zbigniew Czuryło. Porywający koncert zakończono dwoma bisami. W następnym koncercie – włączonym w miejskie obchody Dni Morza – to wspaniała muzyka baroku. Oprócz gry organowej Alisy Biruli słuchaliśmy Luteduo – lutni barokowych, na których grali Anna Kowalska i Anton Birula.

Czerwcowe koncerty kończył Jarosław Ciecierski – organista i świnoujski Dziewczęcy Chór LOGOS, prowadzony przez założycielkę i dyrygentkę Elżbietę Naklicką. Publiczność miała okazję wysłuchania prapremiery utworu J. Ciecierskiego. W Roku Moniuszkowskim nie zabrakło pieśni tego kompozytora w znakomitym wykonaniu chóru. Muzycznie koncert ciekawy, programowo interesująco ułożony i świetnie wykonany, zakończony bisami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Lipcowe koncerty (5.07) rozpoczął duet Mariusz Ryś – organista, który oprócz solowej gry na organach akompaniował Małgorzacie Lasocie, która śpiewała wprost kryształowym sopranem. Nie zabrakło muzyki J. S. Bacha, a całość muzyczna to sacrum i profanum. W kolejnym koncercie wystąpili Adam Klarecki – znany świnoujskiej publiczności mistrz gry organowej oraz znakomity skrzypek, Karol Lipiński-Brańka – koncertmistrz Kapeli Jasnogórskiej, stale współpracujący z sanktuarium na Jasnej Górze. Piękna wirtuozowska gra obu muzyków w utworach od baroku po wiek XX. Nie zabrakło bisów.

Kolejny festiwalowy koncert, odbywający się w piątkowe wieczory w świnoujskim kościele Chrystusa Króla, gdzie znajdują się zabytkowe organy Steinmeyera z 1927 r., miał miejsce 19 lipca. Na organach grała Katarzyna Olszewska, absolwentka Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w klasie organów prof. Romana Peruckiego. Od 1992 r. jest organistką bazyliki archikatedralnej w Gdańsku-Oliwie, gdzie dokonuje prezentacji słynnych organów oliwskich. K. Olszewska oprócz gry solowej akompaniowała tenorowi Jackowi Szymańskiemu, absolwentowi Akademii Muzycznej w Gdańsku na Wydziale Wokalno-Aktorskim w klasie śpiewu solowego legendarnej śpiewaczki Haliny Mickiewiczówny. W programie koncertu zostały wykonane utwory takich kompozytorów, jak: Alessandro Stradella, Andrea Lucchesi, Francesco Durante, Johann Sebastian Bach, Joseph Haydn, Wolfgang Amadeusz Mozart, Theodore Dubois, Adolf Doss, Luigi Luzzi i Cesar Franck.

Reklama

26 lipca wystąpili: Ewa Sawoszczuk – organistka, absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie organów prof. P. Grajtera i prof. R. Marca, która również akompaniowała Beacie Bobińskiej – sopran, absolwentce Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie śpiewu prof. dr hab. Hanny Michalak; trzecim wykonawcą był Janusz Bobiński – trębacz, absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie trąbki. W programie tego koncertu zostały wykonane utwory: J. S. Bacha, F. Durante, J. Stanleya, M. D. Głucha, A. Piazzolli i A. Stradelli. Sierpniowe (2.08.) festiwalowe Świnoujskie Wieczory Organowe rozpoczął Marcel Rode – niemiecki organista, który studiował muzykę kościelną i organową na Uniwersytecie Muzycznym w Monachium. W programie były kompozycje: S. Karg-Elerta, G. Bunka, Naji Hakim’a, G. Sherwooda oraz Marcela Rode. W kolejnym koncercie (9.08.) uczestnicy festiwalu usłyszeli grę Małgorzaty Klorek – szczecińskiej organistki, absolwentki Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie organów prof. R. Sroczyńskiego. W czasie piątkowego koncertu wykonała utwory: J. N. Lemmensa, G. Bunka, N. Lindberga, E. Gigout’a, tradycyjnej ludowej szwedzkiej muzyki, A. PIazzolli i F. Mendelssohna-Bartholdy.

W następnym koncercie (16.08.) wystąpił Tomasz Adam Nowak – organista wirtuoz, mistrz improwizacji organowych, którego gry fani tego artysty nie mogli się już doczekać. Ukończył z wyróżnieniem studia w warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. Joachima Grubicha. Dalsze studia organowe kontynuował w Monachium, Amsterdamie i Paryżu. Ukończył też studia muzyki kościelnej w Wyższej Szkole Muzycznej w Essen. Współpracuje z wieloma orkiestrami symfonicznymi Europy. Obok muzyki organowej, w tym koncercie uczestnicy świnoujskich wieczorów posłuchali też szczecińskiego, rodzinnego tria fletowego Con Passione, które tworzą: Elżbieta Podleśny-Głowacka (absolwentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy), Bartosz Głowacki (absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, pedagog w Zespole Szkół Muzycznych im. F. Nowowiejskiego w Szczecinie) i Weronika Głowacka (uczennicą klasy fletu B. Głowackiego w Zespole Szkół Muzycznych w Szczecinie; mimo młodego wieku jej dorobek artystyczny jest całkiem pokaźny – laureatka wielu konkursów krajowych i zagranicznych (Włochy, Serbia, Szwajcaria). Na program koncertu złożyły się utwory takich kompozytorów, jak: A. Freyer, J. J. Quantz, F. kuhlau, F. Nowowiejski, J. B. de Boismortier, T. A. Nowak I S. mercadante.

Reklama

Przedostatni koncert (23.08.) to występ Tore Bjorna Larsena – duńskiego organisty i kompozytora, absolwenta Carl Nielsen Academy w Odensy oraz Królewskiego Konserwatorium Muzycznego w Kopenhadze. W jego wykonaniu usłyszymy kompozycje: J. S. Bacha, T. B. Larsena, D. Buxtehudego, J. G. Rheinbergera.

XXI Świnoujskie Wieczory Organowe zakończy koncert wyjątkowy. Na życzenie publiczności ponownie wystąpią w finale wspaniali artyści. Na organach grać będzie prof. Andrzej Chorosiński, który oprócz gry solowej akompaniował będzie Servi Domini Cantores – trzem tenorom: ks. Zdzisławowi Madejowi, o. Rafałowi Kobylińskiemu i ks. Pawłowi Sobierajskiemu.

Prof. Andrzej Chorosiński – organista i kompozytor – ukończył studia w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie organów prof. F. Rączkowskiego i w klasie kompozycji prof. T. Paciorkiewicza. Doskonalił swe umiejętności gry, uczestnicząc w kursie mistrzowskim u prof. Floor Peetersa w Belgii. Jest profesorem klasy organów w Akademii Muzycznej w Warszawie. Prowadzi także kursy mistrzowskie w kraju i za granicą. Jest konsultantem i autorem projektów budowy organów w Polsce oraz w Niemczech, Kanadzie i w Japonii.

Servi Domini Cantores – Śpiewający Słudzy Pańscy to grupa księży wokalistów, absolwentów wydziałów wokalno-aktorskich polskich akademii muzycznych. Założona w 2004 r. grupa wokalna wykonuje szeroki repertuar: pieśni sakralne i arie oratoryjno-kantatowe różnych kompozytorów oraz arie operowe i pieśni ze światowego repertuaru. Współpracują z wybitnymi pianistami, organistami i dyrygentami, prezentując muzyczne sacrum i profanum na festiwalach i koncertach w kraju i poza jego granicami.

Reklama

Ks. Zdzisław Madej – tenor wykonujący muzykę operową i oratoryjno-kantatową, dysponujący głosem lyrico-spinto. Obecnie występujący gościnnie jako solista na scenie Opery Wrocławskiej. Współpracuje z wieloma orkiestrami, m.in. z Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej, Orkiestrą Filharmonii Sudeckiej. Koncertuje w Polsce i za granicą.

O. Rafał Kobyliński – jezuita, edukację muzyczną rozpoczął na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Jana Kunerta. Po trzech latach studiów podjął decyzję o wstąpieniu do Zakonu Jezuitów. Po ukończeniu studiów filozoficznych powrócił na Akademię Muzyczną, w Gdańsku, gdzie ukończył studia wokalne w klasie prof. Ryszarda Minkiewicza w 2003 r. Aktualnie przygotowuje doktorat z wokalistyki w Akademii Muzycznej w Katowicach.

Ks. Paweł Sobierajski – doktor nauk pedagogiczno-teologicznych i doktor habilitowany wokalistyki (Katowice). Absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie oraz Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie śpiewu solowego prof. Anny Kościelniak, uczennicy legendarnej Ady Sari. Jest adiunktem Instytutu Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Katowicach, wykładowcą śpiewu solowego, pedagogiki i metodyki nauczania. Opiekun Duszpasterstwa Środowisk Twórczych Diecezji Sosnowieckiej.

Warto więc zarezerwować sobie jakiś wolny piątkowy wieczór i wybrać się na festiwalowy koncert w świnoujskim kościele pw. Chrystusa Króla. Początek koncertów – godz. 19.

2019-08-13 12:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Już niedługo rozpoczynają się XXII Jasnogórskie Wieczory Organowe

[ TEMATY ]

Jasna Góra

adwent

wieczory organowe

Karol Porwich/Niedziela

W najbliższą sobotę 30 listopada, w przeddzień I Niedzieli Adwentu, na Jasnej Górze odbędzie się pierwszy z cyklu Jasnogórskich Wieczorów Organowych.

To już 22. edycja muzycznych adwentowych spotkań. Idea koncertów jest niezmienna: muzyka sakralna pomaga docierać do Boga, to sposobność głębszego przeżywania czasu adwentu - mówi pomysłodawca i koordynator muzycznego projektu ojciec Sebastian Matecki.
CZYTAJ DALEJ

Nowacka nie ma nic do gadania? Tusk: jestem zwolennikiem dobrowolności edukacji zdrowotnej

Jestem raczej zwolennikiem, by stawiać na dobrowolność niż przymus - powiedział premier Donald Tusk, odnosząc się do nauczania edukacji zdrowotnej w szkołach. Dodał, że namawia rodziców by poznali jakie treści będą przekazywane uczniom i zastanowili się nim podejmą decyzję.

Tusk we wtorek podczas konferencji prasowej w Helsinkach pytany, czy edukacja zdrowotna powinna być dobrowolnym czy obowiązkowym przedmiotem szkolnym, odpowiedział: "jestem raczej zwolennikiem, żeby w takiej sytuacji stawiać raczej na dobrowolność niż na przymus".
CZYTAJ DALEJ

Wędrowne czuwanie i nieszpory z Papieżem w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan

2025-01-15 17:49

[ TEMATY ]

nieszpory

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Wędrowne czuwanie

Karol Porwich/Niedziela

Słowa Jezusa skierowane do Marty: „Wierzysz w to?” (J 11, 26) stanowią hasło tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, który potrwa od 18 do 25 stycznia. Tego ostatniego dnia, w święto Nawrócenia św. Pawła, w Bazylice św. Pawła za Murami celebrowane będą nieszpory pod przewodnictwem Papieża Franciszka. Diecezja rzymska zorganizuje „wędrowne czuwanie” w kościołach luterańskim, prawosławnym i katolickim.

Nieszpory z Papieżem
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję