Św. Jan Paweł II nazywany jest Wielkim, a jego wielkość przejawia się m.in. w tym, że dzieła, które podjął, spotkania, w których uczestniczył, pomimo upływu lat przynoszą dobre owoce. Tak się dzieje również w przypadku wizyty Jana Pawła II w Drohiczynie
Mimo że mija 20 lat od pobytu Jana Pawła II w historycznej stolicy Podlasia, to pamięć o tym wydarzeniu jest wciąż żywa. Co więcej, staje się źródłem nowych inicjatyw, a w tym roku przyjęła formę trzech jubileuszy. Z tej też okazji 8 czerwca br. do Drohiczyna przybyły rzesze wiernych, aby po raz kolejny modlić się wspólnie za wstawiennictwem św. Jana Pawła II.
Witaj, ziemio podlaska...
10 czerwca 1999 r. w historii stosunkowo młodej diecezji drohiczyńskiej zapisał się jako dzień niezwykły. Podczas VII pielgrzymki do Ojczyzny Jan Paweł II w Drohiczynie przewodniczył nabożeństwu ekumenicznemu. Wzywał do jedności i modlił się o ten dar. Wymownym symbolem tego spotkania był krzyż pęknięty wzdłuż pionowej belki. Jego stabilność zapewniały ramiona ukrzyżowanego Chrystusa oraz sieć Piotrowa. Znak ten niemal natychmiast stał się emblematem diecezji drohiczyńskiej – stanowi główną część flagi diecezji. Organizowane rokrocznie uroczystości upamiętniające wizytę Ojca Świętego obecnie przyjęły formę Dnia Wspólnoty Wspólnot ze św. Janem Pawłem II. Po raz kolejny osoba Papieża zgromadziła w Drohiczynie członków wielu wspólnot, ruchów, stowarzyszeń i grup działających na terenie diecezji. Zanim uczestnicy wzięli udział w Eucharystii, spotkali się w kościołach stacyjnych, by się modlić oraz przypominać i zgłębiać przesłanie Jana Pawła II, które pozostawił w Drohiczynie.
W 20. rocznicę wizyty Ojca Świętego na placu przykatedralnym stanęły replika krzyża oraz nastawa ołtarzowa przypominające to doniosłe wydarzenie. Ich poświęcenia dokonał ordynariusz drohiczyński bp Tadeusz Pikus. W homilii nawiązał do uroczystości Zesłania Ducha Świętego, a zgromadzonych porównał do Apostołów oczekujących w Wieczerniku na Ducha Świętego. Znaki, które towarzyszyły zesłaniu Ducha Świętego, przeminęły, ale w Apostołach dokonała się trwała przemiana. Dzień Pięćdziesiątnicy stał się historycznym dniem narodzin Kościoła misyjnego i powszechnego – mówił bp Pikus i przypomniał, że modlitwa Jana Pawła II: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”, stała się „początkiem przemian społecznych w Polsce oraz w krajach opanowanych przez komunistyczny totalitaryzm. Modlitwa została wysłuchana. Odnowiony i umocniony Duchem Świętym człowiek oraz solidarnie zjednoczone społeczeństwo byli w stanie wygrać tę nierówną walkę o wartości, o wolność i godność ludzką”. Ksiądz biskp zwrócił uwagę, że człowiek wciąż potrzebuje odnowy serca i sumienia. Dokonuje się to dzięki obecności i działaniu Ducha Świętego. – Każdy człowiek i każde społeczeństwo potrzebują duchowej odnowy. Kościół w chwilach największego kryzysu poddawał się Duchowi Świętemu, by świadczyć o Chrystusie. Obietnica zstąpienia Ducha Świętego jest wciąż aktualna i żywa. Spełnia się ona przede wszystkim w sakramencie bierzmowania, w którym Duch Święty przychodzi, aby zamieszkać w naszych sercach i uczynić z nas świątynię swojej chwały – powiedział.
W spotkaniu wzięli udział również przedstawiciele władz rządowych, samorządowych, służby mundurowe, poczty sztandarowe oraz harcerze.
Czas jubileuszowy
W 20. rocznicę pobytu Ojca Świętego w Drohiczynie wpisały się dwa kolejne jubileusze związane z pasterzami lokalnego Kościoła. Obecny biskup drohiczyński – Tadeusz Pikus świętuje 20. rocznicę przyjęcia sakry biskupiej oraz 5. rocznicę ingresu do miejscowej katedry. Jako nowo wyświęcony biskup uczestniczył w spotkaniu ekumenicznym w historycznej stolicy Podlasia. Po 15 latach przybył ponownie jako pasterz tej diecezji. Srebrny jubileusz biskupstwa przeżywa natomiast biskup senior diecezji drohiczyńskiej Antoni Pacyfik Dydycz. Wprawdzie dzień jubileuszowy przypada 10 lipca, jednak życzeniem dostojnego jubilata było, aby uroczystości związane były z postacią św. Jana Pawła II, który powołał do istnienia diecezję drohiczyńską. W wypełnionej wiernymi katedrze drohiczyńskiej 10 czerwca celebrowano Eucharystię, podczas której dziękowano za 25 lat pasterskiej posługi bp. Dydycza.
Rok 2019 zaś śmiało można nazwać rokiem potrójnych jubileuszy. Stają się one nie tylko okazją do sentymentalnych wspomnień, ale także inspiracją do ciągłego wzrostu i rozwoju, do czego zachęcał zawsze św. Jan Paweł II Wielki – jego postać i nauczanie wciąż pozostają wyraźnym drogowskazem na ścieżkach naszego życia.
Kościołowi katolickiemu grozi schizma, jeśli nie wybierze papieża ortodoksyjnego, ostrzegł niemiecki kardynał Gerhard Müller w okresie poprzedzającym konklawe. Emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary wypowiedział się dla brytyjskiego dziennika „The Times”. Po raz kolejny podkreślił, że terminy „liberalny” i „konserwatywny” nie są właściwe w odniesieniu do Kościoła katolickiego. Kard. Müller wyjaśnił, że podział w Kościele sięga głębiej. Powiedział, że nowy papież „musi być ortodoksyjny, ani liberalny, ani konserwatywny”.
77-letni niemiecki purpurat, który będzie głosował w nadchodzącym konklawe, wyjaśnił, że nie chodzi o konserwatystów i liberałów, ale o ortodoksję i herezję. Dodał: „Modlę się, aby Duch Święty oświecił kardynałów, ponieważ `heretycki` papież, który zmienia [swoje osądy] każdego dnia w zależności od tego, co donoszą środki masowego przekazu, byłby niszczycielski”. Następny papież, argumentował kard. Müller, nie powinien „liczyć na poklask świeckiego świata, który rozumie Kościół jako organizację humanitarną” z misją pracy społecznej.
Niektórzy polscy biskupi udzielili na terenie podległych im diecezji dyspensy od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w piątek 2 maja. Zdecydował tak m.in. Prymas Polski, kard. Kazimierz Nycz czy metropolici częstochowski i gdański uwzględniając racje duszpasterskie. Żołnierzom, funkcjonariuszom i pracownikom służb mundurowych dyspensy udzielił biskup polowy.
Prymas Polski abp Józef Kowalczyk udzielił wiernym archidiecezji gnieźnieńskiej oraz osobom przebywającym na jej terenie dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek, dnia 2 maja br.
Podobnie uczynił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który „mając na względzie, że piątek 2 maja przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, co – jak stwierdził - sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielił zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych”. Osoby korzystające z dyspensy zobowiązał do modlitwy w intencjach Ojca Świętego.
Racjami duszpasterskimi kierował się również metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który udzielił dyspensy „wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji częstochowskiej” w piątek 2 maja. Zobowiązał te osoby do modlitwy w intencjach Ojca Świętego, jałmużny lub uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia.
„Biorąc pod uwagę typowo wypoczynkowy i turystyczny charakter drugiego dnia miesiąca maja (długi weekend), udzielam wszystkim wiernym na terenie archidiecezji gdańskiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w specjalnym dekrecie również metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.
Dyspensy udzielił również administrator diecezji siedleckiej bp Piotr Sawczuk, który uwzględnił fakt, że „piątek 2 maja br. przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, kiedy to w sposób szczególny dziękujemy Bogu za dar wolnej Ojczyzny, co sprzyja organizowaniu spotkań patriotycznych, rodzinnych i towarzyskich”
Potrawy mięsne można będzie spożywać też na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, gdzie dyspensy udzielił bp Roman Pindel.
Ponadto z dyspensy od pokutnego charakteru piątku 2 maja będą mogli skorzystać wierni ordynariatu polowego. „Święto Flagi Narodowej obchodzone w naszej Ojczyźnie w dniu 2 maja, w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, przeżywane jest w sposób uroczysty, szczególnie w Wojsku Polskim.
W związku z tym, że w bieżącym roku dzień ten przypada w piątek, zgodnie z kanonem 87 Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz art. II § 1 Konstytucji Apostolskiej Spirituali Militum Curae, niniejszym udzielam dyspensy wszystkim wiernym Ordynariatu Polowego od przestrzegania pokutnego charakteru tego dnia, zwalniając z obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w wydanym dziś dekrecie bp Józef Guzdek.
W Kościele katolickim w Polsce, wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki w roku
Dyspensa jest zawsze jednorazowym zwolnieniem z przestrzegania konkretnego przykazania kościelnego, natomiast od przykazań Bożych nikt nie może dyspensować. Dyspensa może być udzielona tylko w pewnych okolicznościach i dla konkretnej osoby lub konkretnej grupy osób. Najczęściej dotyczy ona zwolnienia z obowiązku powstrzymania się od spożywania potraw mięsnych i od zabawy w piątki. Biskup udziela też różnego rodzaju dyspens związanych z zawieraniem małżeństw.
W większości wypadków biskupi udzielili swoim diecezjanom dyspens na podstawie kanonu 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK), który głosi: „Biskup diecezjalny może dyspensować wiernych - ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra - od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych lub karnych ani od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana Stolicy Apostolskiej lub innej władzy”.
Nie żyje lekarz krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego. Został zaatakowany we wtorek, ok. godz. 10.30. Do gabinetu, w którym lekarz badał pacjentkę, wtargnął 35-letni mężczyzna i zaatakował lekarza nożem. Napastnika ujęła ochrona, mężczyzna jest w rękach policji.
Lekarza nie udało się uratować. Informację o jego śmierci potwierdziła minister zdrowia we wpisie na portalu X.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.