Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 14/2019, str. 8

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Świętowanie

Jubileusz Stowarzyszenia Kapela Jasnogórska

Stowarzyszenie Kapela Jasnogórska w 2019 r. świętuje jubileusz 20-lecia swojego powstania. Jubileuszowe spotkanie, które odbyło się 26 marca br., zainaugurowała Msza św. w intencji stowarzyszenia, Zespołu Naukowo-Redakcyjnego Jasnogórskich Muzykaliów oraz wszystkich muzyków kościelnych. Eucharystii przewodniczył o. Nikodem Kilnar, paulin, krajowy duszpasterz muzyków kościelnych i prezes stowarzyszenia. – Stowarzyszenie Kapela Jasnogórska, powołane do istnienia w 1999 r., a zatwierdzone w 2001 r., w ciągu 20-lecia swojej działalności wpłynęło znacząco na to, co wyznaczyło sobie w statutach: sprawowanie pieczy nad zabytkowym instrumentarium Kapeli Jasnogórskiej, przygotowywanie sesji naukowych, opracowanie i wydawanie materiałów nutowych zachowanych w archiwaliach jasnogórskich, nagrywanie zachowanych kompozycji, prowadzenie działalności koncertowej – przypomniał podczas Mszy św. o. Dariusz Cichor, paulin, członek stowarzyszenia.

Po Mszy św. odbyła się w Kaplicy Różańcowej prezentacja VI tomu edycji Musica Claromontana – Studia, który nosi tytuł: „Liturgia i muzyka w historii Zakonu Paulinów”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dzień zwieńczył koncert Polskiej Opery Królewskiej w Jasnogórskiej Bazylice. Wykonano monumentalne dzieło – oratorium „Mesjasz” Georga Friedricha Haendla w opracowaniu twórców, z podtytułem: „Tryptyk Papieski – Totus Tuus”, w reżyserii Ryszarda Peryta.

Projekt

Jasna Góra na szlaku europejskiego dziedzictwa

Reklama

Zakon Paulinów i Śląski Urząd Marszałkowski w Katowicach zainaugurowali wspólny międzynarodowy projekt: „Europejski Szlak Dziedzictwa Kulturowego Paulinów”. Podpisanie deklaracji w sprawie współpracy miało miejsce 27 marca br. w zabytkowej Starej Bibliotece klasztoru. Ze strony Zakonu Paulinów list intencyjny podpisał o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu, natomiast ze strony województwa śląskiego – marszałek województwa Jakub Chełstowski.

Pierwszy etap projektu dotyczy województwa śląskiego jako punktu centralnego. Jego najważniejszym miejscem będzie Jasna Góra. Do projektu wpisane zostały także dwie inne perły kultury paulińskiej z terenu województwa śląskiego – klasztor w Leśniowie oraz kompleks klasztorny św. Barbary w Częstochowie. W następnych etapach szlak ma zostać rozbudowany o inne tereny Polski, Węgier, Słowacji i Chorwacji, gdzie od wieków posługują paulini. Inspiracją do powstania inicjatywy jest zbliżająca się 750. rocznica śmierci bł. Euzebiusza (2020 r.) – założyciela Zakonu Paulinów. Projekt ma na celu pokazanie dziedzictwa Zakonu Paulinów szerszemu gronu odbiorców. Jego realizacją zajmie się Jasnogórski Instytut Maryjny z dyrektorem o. Mariuszem Tabulskim, jednym z inicjatorów powstania szlaku.

Krótko

Reklama

25 marca br. w Jasnogórskim Instytucie Maryjnym odbyło się drugie spotkanie z cyklu „Prymas jasnogórski – w drodze na ołtarze”. Zaprezentowana została książka Wydawnictwa Paulinianum: „Stefan Kardynał Wyszyński. Jasnogórskie wspomnienia. Zapiski osobiste”. To uzupełnione i wydane ponownie wspomnienia Prymasa Tysiąclecia. Pierwsze ich wydanie, z 2002 r., było efektem pracy śp. o. prof. Zachariasza Jabłońskiego, paulina. W spotkaniu udział wzięli: Anna Zyskowska – redaktor książki, o. Samuel Pacholski – dyrektor Wydawnictwa Paulinianum, a także goście specjalni: bp Andrzej Przybylski z Częstochowy, o. Józef Płatek – świadek życia i jasnogórskiej posługi Prymasa Wyszyńskiego, były generał Zakonu Paulinów, Stanisława Nowicka – członkini Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Obecna była rodzina o. Zachariasza Jabłońskiego. Spotkanie prowadził o. Mariusz Tabulski – dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego.

25 marca br. trzech kleryków paulińskich złożyło wieczystą profesję, ślubując czystość, ubóstwo i posłuszeństwo. Byli to: br. Adam Augustyn Turczak-Linsztet i br. Karol Sudoł (klerycy Seminarium Paulinów w Krakowie na Skałce) oraz br. Kazimierz Zieliński (student Papieskiego Uniwersytetu Świętego Tomasza z Akwinu – Angelicum w Rzymie). W łączności z Jasną Górą uroczystość złożenia ślubów wieczystych odbyła się także w Budapeszcie na Węgrzech. Śluby wieczyste złożył tam br. Fülöp István Vilmos z konwentu Budapeszt-Sziklatemplom.

26 marca br. po raz 12. przybyli na Jasną Górę studenci Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Towarzyszyli im wykładowcy, absolwenci i przyjaciele WSKSiM. Obecni byli: o. Tadeusz Rydzyk, założyciel WSKSiM, i o. Zdzisław Klafka, rektor uczelni. Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP.

2019-04-03 10:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie każdemu z nas - rozważania czerwcowe

Tak często myśląc o Bogu czujemy stres i strach. Odległy Stwórca Wszechrzeczy karzący ludzi za ich potknięcia - wielu z nas taki właśnie obraz Boga nosi w sercu. A jaki naprawdę jest Bóg? Jakie jest Jego serce?

Czerwiec to w Kościele miesiąc szczególnie poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwa z litanią, zwane potocznie czerwcowymi, mają za cel zbliżyć nas do serca Boga. Ukazać Jego miłość do nas.
CZYTAJ DALEJ

Jezus ostrzega nas przed ryzykiem utraty wiecznego szczęścia

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mt 7, 21-29. <- KLIKNIJ

Czwartek, 25 czerwca. Dzień Powszedni.
CZYTAJ DALEJ

Ostatnie przed wakacjami Rekolekcje o Eucharystii

2026-06-25 19:21

[ TEMATY ]

rekolekcje

Jasna Góra

Eucharystia

Adobe.Stock

W najbliższy weekend (26-28 czerwca) na Jasnej Górze odbędzie się kolejny cykl rekolekcji „O uzdrawiającej mocy Eucharystii”. Spotkanie czerwcowe, to ostatnia edycja przed wakacjami.

Rekolekcje dostępne są dla wszystkich zainteresowanych. Odbywają się już od pięciu lat i wciąż widać ogromny sens ich prowadzenia - mówi rekolekcjonista ojciec Zbigniew Ptak.- Dla mnie, jako dla osoby prowadzącej jest kilka takich ważnych punktów. Pierwsze to jest to, że w większości osoby przyjeżdżające nie znają się, a mimo to podczas spotkań wytwarza się taka rodzinna atmosfera. Drugi element to jest ten, że w dniu zakończenia rekolekcji, w niedzielę mamy dzień pytań, świadectw i te pytania są coraz głębsze. Dla mnie to też bardzo mobilizujące, bo widać, że ludzie potrzebują coraz bardziej zgłębiać te tematy eucharystyczne – mówił paulin.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję