Reklama

Dookoła Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rok rodziny i pracy

Rok 2018 był rokiem resortu Elżbiety Rafalskiej. Wprowadzenie programu „Dobry Start”, e-Składki, e-zwolnień, rozwój Karty Dużej Rodziny, umocnienie dobrej sytuacji na rynku pracy i rozwój programów skierowanych do seniorów i dzieci – to część z najważniejszych wydarzeń ubiegłego roku. Sama minister rodziny, pracy i polityki społecznej za szczególnie ważne w działalności swojego resortu uznaje sposób wprowadzenia i efekty programu „Dobry Start”. – Z programu, który udało się sprawnie wprowadzić, skorzystało 4,5 mln uczniów. Połowę wniosków złożono drogą on-line – zaznacza.

Oby podobny – pełen sukcesów – był program „Maluch+” – dzięki któremu ma powstać więcej miejsc opieki nad małymi dziećmi. Na jego realizację w 2019 r. przeznaczono 450 mln zł. – Wzrosło zainteresowanie ze strony samorządów zakładaniem miejsc opieki. Wprowadziliśmy także przepisy pozwalające na łatwiejsze zakładanie żłobków i utrzymanie tam odpowiedniego standardu – wyjaśnia minister. – To ważne, bo dostępne miejsca opieki pozwalają kobietom się odnaleźć na rynku pracy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Sam ten rynek jest w niespotykanie dobrej sytuacji. – Liczba bezrobotnych spadła poniżej miliona, podczas gdy 2 lata wcześniej było ich 1,5 mln. Tak niskiej liczby osób bezrobotnych nie mieliśmy w historii – zaznacza min. Rafalska. Zwracają też uwagę największa liczba pracujących Polaków – 16,6 mln, rosnące wynagrodzenia i wzrastające – mimo przywrócenia wieku emerytalnego – wskaźniki aktywności zawodowej.

Julian Kostrzewa

Chce zażegnać spór

Wicepremier Piotr Gliński zapowiedział spotkanie, które ma zażegnać spór wokół obchodów rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz. Spór powstał po tym, gdy okazało się, że członkowie Stowarzyszenia Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych zostali wykluczeni z obchodów, które odbędą się 27 stycznia br. Obwiniają o to dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotra Cywińskiego, a powodem – jak wyjaśniła ta placówka – był „bolesny incydent” z ubiegłorocznych uroczystości. Przedstawiciele stowarzyszenia mieli m.in. rozwinąć flagę, która zasłoniła widok starszym osobom, i brać udział w utarczkach słownych. – Wierzę, że przedstawiciele stowarzyszenia wezmą udział w obchodach w Auschwitz w odpowiedniej formie – powiedział wicepremier Gliński, a resort kultury zaapelował o nieeskalowanie emocji wokół obchodów rocznicy wyzwolenia Auschwitz oraz o modlitwę i refleksję.

jk

Polacy w komisji

Przedstawiciele Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) wezmą udział w pracach czeskiej komisji wyjaśniającej przyczyny i okoliczności katastrofy w kopalni CSM Stonawa, gdzie wybuch metanu zabił 13 górników, w tym 12 Polaków. Do udziału w komisji szefa polskiego nadzoru górniczego Adama Mirka zaprosił jego czeski odpowiednik – prezes Czeskiego Urzędu Górniczego.

wd

Orły dla powstańców wielkopolskich

Reklama

Nie byłoby II Rzeczypospolitej, gdyby nie odwaga oraz dziesięciolecia pracy Wielkopolan – ocenił prezydent Andrzej Duda podczas obchodów 100. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. Rozpoczęło się ono 27 grudnia 1918 r., a 100 lat później w Wielkopolsce i innych częściach kraju odbyły się obchody rocznicowe. Centralne uroczystości, z udziałem prezydenta Dudy, władz regionalnych i miejskich, odbyły się w Poznaniu przy pomniku Powstańców Wielkopolskich. Prezydent przypomniał, że choć wielkopolską insurekcję rozpoczął przypadkowy wystrzał, a impulsem do jej rozpoczęcia był przyjazd do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego, zryw był przygotowany, bo Wielkopolanie są pragmatyczni i nie podejmują gwałtownych i nieprzemyślanych działań. Prezydent przekazał Ordery Orła Białego, nadane pośmiertnie, dowódcom powstania: gen. Józefowi Dowbor-Muśnickiemu i gen. Stanisławowi Taczakowi.

jk

Nie będzie podwyżek

Rząd znalazł sposób na utrzymanie cen energii w nowym roku na dotychczasowym poziomie, nie będzie podwyżek cen energii – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Jak zaznaczył, wskutek polityki klimatycznej UE i błędów poprzedników działają mechanizmy, które pchają ceny energii do góry, ale są też sposoby, które pozwolą utrzymać te ceny na dotychczasowym poziomie. Podwyżki cen mają zatrzymać obniżenie akcyzy – z obecnych 20 zł za megawatogodzinę do 5 zł – i obniżenie tzw. opłaty przejściowej o 95 proc. Jednocześnie negatywne skutki dla budżetu państwa zostaną zniwelowane przez środki ze sprzedaży uprawnień do emisji. – Co ważne – zapowiedział premier Morawiecki – projekt obejmie 17,5 mln odbiorców energii: gospodarstwa domowe, przedsiębiorców oraz samorządy.

wd

Prawdopodobne przyspieszenie

Czy rozmowy o bazie wojsk USA w Polsce będą teraz łatwiejsze, a do porozumienia z USA jest bliżej? Jest na to szansa, a to z powodu dymisji sekretarza obrony USA Jamesa Mattisa, który był dość sceptycznie nastawiony do idei bazy wojsk USA w Polsce. – Nie jest tajemnicą to, że pan generał nie był pozytywnie nastawiony do idei tworzenia bazy w Polsce, patrzył na nią z dystansem, więc z tego punktu widzenia być może rozmowy będą łatwiejsze – powiedział prezydent Andrzej Duda w radiowej Trójce. Liczba i wielkość baz oraz sposób stacjonowania amerykańskich wojsk są nadal przedmiotem rozmów między przedstawicielami Polski i USA. A ostatecznie będą zależeć od decyzji politycznych i wojskowych władz USA. Wciąż jest mowa o stałej obecności armii Stanów Zjednoczonych w Polsce, niemniej Amerykanie wolą obecność rotacyjną, która wymaga mniejszych inwestycji, nie zmusza do sprowadzania rodzin żołnierzy i pozwala przeszkolić więcej osób.

jk

2019-01-02 11:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Siostra aresztowana za handel ludźmi. Po latach została uniewinniona

2026-06-23 11:53

[ TEMATY ]

handel ludźmi

Siostra zakonna

uniewinniona

Karol Porwich /Niedziela

Sąd w indyjskim stanie Jharkhand uniewinnił zakonnicę ze Zgromadzenia Misjonarek Miłości i dwie inne oskarżone w nagłośnionej na całym świecie sprawie o domniemany handel ludźmi. Kończy to ośmioletnie postępowanie prawne, które doprowadziło do poważnych oskarżeń wobec zgromadzenia założonego przez św. Matkę Teresę z Kalkuty (1910-1997).

Decyzja Sądu Rejonowego w Ranchi z 18 czerwca dotyczy Siostry Concilii MC, która została aresztowana w 2018 roku wraz z dwiema pracownicami domu dla niezamężnych matek w mieście Ranchi. W oparciu o skargę złożoną przez lokalną agencję ochrony dzieci, zostały one oskarżone o nielegalne przekazanie 14-dniowego niemowlęcia. W trakcie postępowania oskarżona została początkowo tymczasowo aresztowana, a zwolniono ją za kaucją dopiero po 14 miesiącach. Wcześniej wniosek o przedterminowe zwolnienie odrzucił Sąd Najwyższy Indii.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w diecezji bydgoskiej

2026-06-23 17:48

[ TEMATY ]

Diecezja bydgoska

diecezja.bydgoska.pl

Ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk dokonał zmian personalnych w diecezji bydgoskiej.

Ks. Dominik Grolewski mianowany wikariuszem Parafii Rzymskokatolickiej świętego Wawrzyńca w Nakle nad Notecią
CZYTAJ DALEJ

Bp Włodarczyk: nie dekret, ale serce kapłana troszczy się o lud Boży

2026-06-23 17:56

[ TEMATY ]

Diecezja bydgoska

Diecezja Bydgoska/facebook.com

„Dekret sam w sobie nie wywołuje zatroskania o lud Boży. To już zależy od naszych serc, od naszej postawy kapłańskiej i od naszego podejścia do służby” - powiedział biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk podczas wręczenia 23 czerwca dekretów personalnych kapłanom diecezji bydgoskiej. Oprócz zmian dotyczących księży wikariuszy ordynariusz mianował również nowego dyrektora Caritas Diecezji Bydgoskiej oraz dyrektora Centrum Edukacyjno-Formacyjnego Diecezji Bydgoskiej.

Ordynariusz podkreślił, że każda zmiana personalna jest przede wszystkim misją i posłaniem do dalszej służby. Przyznał, że decyzje dotyczące nowych nominacji bywają trudne zarówno dla kapłanów, jak i dla wiernych przywiązanych do swoich duszpasterzy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję