Reklama

Niedziela Przemyska

Młodzi otwarci na Boże tchnienie

Niedziela przemyska 33/2018, str. I

[ TEMATY ]

Franciszkańskie Spotkanie Młodych

Marcin Pirga

Kalwaria jaśniała radością młodych

Kalwaria jaśniała radością młodych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na Kalwarii Pacławskiej już po raz 31. odbyło się Franciszkańskie Spotkanie Młodych. W siedmiodniowym zjeździe – od 22 do 28 lipca 2018 r. – wzięło udział ponad 1000 młodych uczestników. Tym razem czas FSM-u upłynął pod hasłem „Tchnienie”, które nawiązywało do momentu stworzenia człowieka i do obecności Ducha Świętego w życiu wierzącego.

Centralnym momentem każdego dnia była Eucharystia w przepięknej oprawie liturgicznej. Śpiew podczas liturgii animowała schola FSM-u pod kierunkiem Karoliny Ruchlewicz, która napisała także melodię do tegorocznego hymnu pt. „Tchnienie” z tekstem autorstwa s. Pauliny Kaczmarek OSC.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jedna z Mszy św., w poniedziałek 23 lipca, była szczególnym przyzywaniem Ducha Świętego, ponieważ podczas niej czterej chłopcy z ośrodka terapeutycznego w Pałęgach otrzymali sakrament bierzmowania. Eucharystii tej przewodniczył bp Edward Kawa ze Lwowa. Ponadto pod koniec liturgii jeden z pacjentów Niezależnego Domostwa SAN DAMIANO podpisał kontrakt pozwalający mu rozpocząć kolejny etap terapii w ośrodku. Inną szczególną Eucharystią były prymicje o. Piotra Kantorskiego OFMConv, który wprowadzony do świątyni w wieńcu na głowie i w otoczeniu dzieci dziękował za łaskę powołania kapłańskiego.

Charakterystycznym elementem każdego dnia FSM-u były również nabożeństwa nawiązujące do tematu poszczególnych dni. Pierwsza z tych celebracji nosiła tytuł „Ruah – tchnienie życia”, prowadzili ją franciszkanie o. Wojciech Szymczak OFMConv i o. Łukasz Pazgan OFMConv oraz młodzież z Jasła. Przez pantomimę i głoszone słowo uczestnicy odkrywali w niej prawdę, że Bóg jest Tym, który ożywia i że bez Niego nie mogą uczynić niczego dobrego. Częścią nabożeństwa była również adoracja ikony autorstwa Grety Leśko „Stworzenie Adama”, która towarzyszyła tegorocznemu spotkaniu.

Zgodnie z tematem 31. FSM-u dwa nabożeństwa zwracały szczególną uwagę na obecność i działanie Bożego Tchnienia, którym jest Duch Święty. W czwartek 26 lipca młodzież z Sanoka pod kierunkiem br. Piotra Piejko OFMConv w przejmującej pantomimie i żarliwym słowie pokazała, jak trzeba być czujnym, by uchwycić działanie Ducha Świętego w swoim życiu. Natomiast następnego dnia Duszpasterstwo Akademickie „Mrowisko” z Krakowa z o. Grzegorzem Siwkiem OFMConv poprowadziło celebrację pt. „Namaszczeni na kapłanów, proroków i królów”. Przypomnieniem tego namaszczenia, które uczestnicy FSM-u otrzymali w sakramencie chrztu św., było naznaczenie ich Rychwałdzkim Olejkiem Radości.

Reklama

Spotkanie z gośćmi

Niewątpliwie najważniejszą z FSM-owych celebracji było nabożeństwo pojednania w środę 25 lipca. Prowadzili je o. Adam Mikosiak OFMConv oraz bracia nowicjusze z ich magistrem o. Dariuszem Sową OFMConv. Po nabożeństwie plac przed kalwaryjskim sanktuarium zamienił się w niezwykłe pole miłosierdzia, gdyż przez kilka godzin sprawowany był tam sakrament spowiedzi. Tego wieczora Kalwaria zajaśniała nową radością młodych, których serca zostały oczyszczone, co wyrażało się m.in. w niekończących się spontanicznych śpiewach …

Oprócz tego młodzi przeżyli jeszcze dwa wieczorne spotkania modlitewne. Jednym z nich było nabożeństwo świateł „Lucernarium”, które wskazywało na to, jak bardzo potrzebujemy światła – zwłaszcza tego, które rozświetla nasze życie duchowe. Drugim –starożytna modlitwa Akatyst ku czci Bogurodzicy, śpiewana przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej Kalwaryjskiej.

Co roku ważną częścią wydarzenia są spotkania z zaproszonymi gośćmi. W tym roku swoje świadectwo lub konferencję przedstawiło sześć osób. Pierwszą był polski reżyser Krzysztof Zanussi, który dzielił się doświadczeniem i mądrością zdobytą w życiu. Następną – ks. Rafał Jarosiewicz z Fundacji „SMS z Nieba”, rekolekcjonista, ewangelizator, pomysłodawca i organizator spotkania dla młodzieży „Stadion Młodych” na PGE Narodowym w Warszawie, który na podstawie osobistych doświadczeń wyjaśniał młodym, kim jest i jak działa Duch Święty oraz przedstawił im pięć kluczy maryjnego rozeznawania duchowego. Z kolei wokalista Tomasz Budzyński w swoim świadectwie zwrócił uwagę m.in. na to, jak ważne jest przekazanie wiary w rodzinie przykładem życia oraz jaką moc ma sakrament pokuty i pojednania, w którym Chrystus nie tylko odpuszcza grzechy, ale też uzdrawia. Dziennikarz Tomasz Terlikowski zaprezentował charyzmatyczną postać sługi Bożego o. Wenantego Katarzyńca, którego grób znajduje się w kalwaryjskim sanktuarium. Marcin Zieliński, charyzmatyk z Siedlec, podzielił się z uczestnikami świadectwem swojej wiary i posługi w Kościele oraz poprowadził krótką modlitwę. Na koniec młodzi spotkali się także z biegaczem Andrzejem Tokarzem, który opowiadając doświadczenia swojego życia, dodawał młodym odwagi i motywował ich do stawiania sobie dobrych celów oraz mądrego dochodzenia do ich realizacji.

Reklama

Duchowe przeżycia wzmocnione były także koncertami muzyki chrześcijańskiej. Na scenie przygotowanej na Wzgórzu Kalwaryjskim wystąpili: Rock and Fire, NiemaGotu oraz, tradycyjnie już, Fioretti – tym razem był to ich jubileuszowy koncert okazji 50-lecia istnienia tego franciszkańskiego zespołu.

Tydzień Bożych darów

Wiele radości sprawiły młodym rozgrywki w wielkie piłkarzyki, „potańcówka” prowadzona przez Warszawską Orkiestrę Sentymentalną oraz spektakl „Teatru A” z Gliwic pt. „Nie wiedząc – aniołom dali gościnę”. Kilka razy młodzi mogli również późnym wieczorem obejrzeć dobry film w plenerowym kinie.

Niecały tydzień pełen Bożych darów minął bardzo szybko i w sobotę 28 lipca młodzi musieli zwinąć namioty, spakować się i powrócić do swoich miejscowości. Co tak naprawdę dokonało się w sercu każdego z nich podczas 31. Franciszkańskiego Spotkania Młodych, pozostaje przed nami zakryte. Pierwszym widocznym owocem spotkania była niepospolita radość, która wyrażała się w śpiewie i tańcu ku czci Pana, oraz serdeczne relacje, jakie nawiązali, co można było dostrzec wśród rozstających się. Zostali posłani, by zanieść Boże Tchnienie do tych, których napotkają. Nie wyruszyli jednak sami, towarzyszy im Boże błogosławieństwo i obecność Maryi, która podczas całego spotkania spoglądała na nich czule z kalwaryjskiego wizerunku i nasłuchiwała, co dzieje się w ich sercach.

2018-08-14 11:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oblicze Kościoła zależy od nas

Niedziela przemyska 33/2021, str. IV-V

[ TEMATY ]

Franciszkańskie Spotkanie Młodych

Kalwaria Pacławska

Archiwum FSM

Abp Adam Szal to wieloletni przyjaciel FSM i częsty pielgrzym kalwaryjski

Abp Adam Szal to wieloletni przyjaciel FSM i częsty pielgrzym kalwaryjski

Po raz drugi bez obecności uczestników odbyło się Franciszkańskie Spotkanie Młodych w Kalwarii Pacławskiej.

Tegoroczna, 34. edycja wydarzenia przebiegała pod hasłem: „Kościół w kontekście żywego miejsca dla każdego”. Spotkanie rozpoczęło się 29 lipca o 18.00 Eucharystią, której przewodniczył abp Adam Szal, wieloletni przyjaciel Spotkania i częsty pielgrzym kalwaryjski.

CZYTAJ DALEJ

Panie! Spraw, by moje życie jaśniało Twoją chwałą!

2024-04-26 11:09

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Człowiek nierzadko boi „odsłonić się” w pełni, pokazać, kim w rzeczywistości jest, co myśli i w co wierzy, co uważa za słuszne, czego chciałby bronić, a co odrzuca. Obawia się, że ewentualna szczerość może mu zaszkodzić, zablokować awans, przerwać lub utrudnić karierę, postawić go w złym świetle itd., dlatego woli „się ukryć”, nie ujawniać do końca swoich myśli, nie powiedzieć o swoich ukrytych pragnieniach, zataić autentyczne cele, prawdziwe intencje. Taka postawa nie płynie z wiary. Nie zachęca innych do jej przyjęcia. Chwała Boga nie jaśnieje.

Ewangelia (J 15, 1-8)

CZYTAJ DALEJ

Papież jedzie na Biennale w Wenecji – Watykan i sztuka współczesna

2024-04-27 11:06

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Jutro papież papież Franciszek odwiedzi Wenecję. Okazją jest trwająca tam 60. Międzynarodowa Wystawa Sztuki - Biennale w Wenecji. Ojciec Święty odwiedzi Pawilon Stolicy Apostolskiej, który w tym roku znajduje się w więzieniu dla kobiet, a prezentowana w nim wystawa nosi tytuł - "Moimi oczami". Wizyta papieża potrwa około pięciu godzin obejmując między innymi Mszę św. na Placu św. Marka. Planowana jest również prywatna wizyta w bazylice św. Marka. Jak się podkreśla, papieska wizyta będzie "kamieniem milowym w stosunku Watykanu do sztuki współczesnej".

Zapraszając Włocha Maurizio Cattelana do pawilonu Watykanu na 60. Biennale Sztuki w Wenecji, Kościół katolicki pokazuje, że jest otwarty na niespodzianki. Cattelan zyskał rozgłos w mediach w 1999 roku, prezentując swoją instalację naturalistycznie przedstawiającą papieża Jana Pawła II przygniecionego wielkim meteorytem i szkło rozsypane na czerwonym dywanie, które pochodzi z dziury wybitej przez meteoryt w szklanym suficie. Budzące kontrowersje dzieło Cattelana było wystawione również w Warszawie, na jubileuszowej wystawie z okazji 100-lecia Zachęty w grudniu 2000 r. „Dziewiąta godzina” - tak zatytułowano dzieło, nawiązując do godziny śmierci Jezusa - została wówczas uznana za prowokacyjną, a nawet obraźliwą. Ale można ją również interpretować inaczej: Jako pytanie o przypadek i przeznaczenie, śmierć i odkupienie. I z tym motywem pasowałby nawet do watykańskiej kolekcji sztuki nowoczesnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję