Reklama

Niedziela Rzeszowska

Z pasterskim błogosławieństwem u chorych

Z racji Światowego Dnia Chorego, który obchodzony jest 11 lutego, biskupi naszej diecezji przez kilka dni odwiedzali chorych w szpitalach i placówkach leczniczo-opiekuńczych. Towarzyszyli im księża dyrektorzy Caritas, kapelani szpitali oraz dyrektorzy placówek

Niedziela rzeszowska 9/2018, str. VII

[ TEMATY ]

Światowy Dzień Chorego

Archiwum Caritas

Wizyta w Szpitalu Płucnym

Wizyta w Szpitalu Płucnym

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od 1993 r. centralna diecezjalna uroczystość Światowego Dnia Chorego ma miejsce w Sanktuarium Patronki Rzeszowa. Tegorocznej Eucharystii 11 lutego przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. W imieniu chorych zgromadzonych w bazylice oraz pozostających w radiowej łączności słuchaczy Radia Rzeszów oraz Radia Via Pasterza Kościoła rzeszowskiego powitała Teresa Gajdek, pełnomocnik Caritas ds. Niepełnosprawnych. Po Mszy św. nastąpiło wystawienie Najświętszego Sakramentu, zawierzenie Matce Bożej Rzeszowskiej i błogosławieństwo lourdzkie, po którym odbył się obrzęd namaszczenia chorych.

W przeddzień Dnia Chorego bp Jan Wątroba odwiedził Szpital św. Jana Pawła II w Kolbuszowej. 11 lutego, oprócz głównej uroczystości, odbyło się kilka spotkań z chorymi. Bp Edward Białogłowski odwiedził rzeszowskie Hospicjum. We Mszy św. uczestniczyli chorzy i ich rodziny, lekarze, pielęgniarki i wolontariusze. Oprawę muzyczną i liturgiczną przygotowała młodzież z III LO.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po Mszy św. Ksiądz Biskup odwiedził wszystkich chorych przebywających w salach.

Reklama

Bp Kazimierz Górny spotkał się natomiast z chorymi w Sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Cmolasie, celebrował Eucharystię, a po niej udzielił licznie przybyłym błogosławieństwa na sposób lourdzki. Po nabożeństwie Ksiądz Biskup udał się do Domu Pomocy Społecznej w Cmolasie na spotkanie z mieszkańcami i pracownikami placówki. Odwiedził też chorych podopiecznych leżących w pokojach. W Godzinie Miłosierdzia bp Jan Wątroba był z wizytą w Szpitalu Płucnym. Wszyscy zebrani w Kaplicy im. Miłosierdzia Bożego wspólnie odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia, następnie Ksiądz Biskup odwiedził chorych w salach w głównym budynku oraz w „dworku”.

12 lutego bp Edward Białogłowski odwiedził Dom Pomocy Społecznej przy ul. Załęskiej w Rzeszowie, gdzie przybyły delegacje z 24 takich placówek z terenu województwa podkarpackiego. Po Mszy św. poszedł do chorych, którzy nie mogli przybyć do kaplicy. Podczas agapy kapela z Budziwoja swoimi występami ubogaciła piękne spotkanie mieszkańców domu i licznych gości.

13 lutego odbyło się kilka spotkań z okazji Światowego Dnia Chorego. Przed południem bp Jan Wątroba odwiedził chorych w Szpitalu Miejskim w Rzeszowie, natomiast bp Kazimierz Górny spotkał się z mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej w Kamionce. Po południu Biskup Rzeszowski odwiedził Szpital Wojewódzki im. św. Jadwigi Królowej. Pierwszym punktem pasterskiej wizyty było poświęcenie nowego specjalistycznego sprzętu: neuronawigacji, neuromonitoringu, USG oraz inkubatora dla niemowląt. Następnie Pasterz Kościoła rzeszowskiego przewodniczył Eucharystii w intencji chorych i wszystkich, którzy im pomagają. Bp Edward Białogłowski odwiedził chorych i personel Wojewódzkiego Szpitala Klinicznego nr 1 w Rzeszowie. Wyraził wielką wdzięczność wszystkim, którzy w tym szpitalu służą chorym.

Reklama

14 lutego bp Jan Wątroba nawiedził Centrum Medyczne Mrukmed w Rzeszowie, które koncentruje się na diagnostyce i leczeniu chorób nowotworowych. W holu Centrum zgromadzili się pacjenci dnia, personel oraz dyrektor NFZ w Rzeszowie. Dyrektor placówki powiedział o wielkiej roli wiary i modlitwy w kontekście choroby nowotworowej.

15 lutego bp Edward Białogłowski przybył do kompleksu placówek w Leśniówce – Domu Spokojnej Starości, Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego i Hospicjum (150 osób). Po Mszy św. kapłani udzielali sakramentu namaszczenia chorych obecnym w kaplicy, a Ksiądz Biskup odwiedził i udzielił błogosławieństwa tym, którzy nie mogli przyjść do kaplicy i pozostali w pokojach. Wszyscy chorzy uczestniczyli w tej uroczystości przez łącza telewizyjne.

Na zakończenie diecezjalnych obchodów XXVI Światowego Dnia Chorego bp Jan Wątroba odwiedził 19 lutego Dom Pomocy Społecznej w parafii Rzeszów-Budziwój, udzielając błogosławieństwa pensjonariuszkom i opiekunom.

2018-02-28 11:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zaufanie w sytuacji choroby

[ TEMATY ]

Światowy Dzień Chorego

Agata Zawadzka

Bp Tadeusz Lityński udzielił sakramentu namaszczenia chorych

Bp Tadeusz Lityński udzielił sakramentu namaszczenia chorych

Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez św. Jana Pawła II w 1992 roku. Jest on obchodzony w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes i ma skłaniać do refleksji nad istotą cierpienia oraz uwrażliwiać społeczeństwo na potrzeby ludzi chorych. W tym roku obchodzony był po raz 27. Z tej okazji w całej diecezji zostały zorganizowane modlitwy i spotkania w placówkach opieki medycznej.

CZYTAJ DALEJ

Skauci Króla w hołdzie harcerkom z Ravensbrück

2025-09-17 18:43

pwd. Magdalena Ciesielska SK12

Na jednym z przystanków Skauci wcielali się w rolę sanitariuszy, budując nosze i przenosząc ranną.

Na jednym z  przystanków Skauci wcielali się w rolę sanitariuszy, budując nosze i przenosząc ranną.

W Lesie Osobowickim we Wrocławiu odbył się Bieg Historyczny Skautów Króla. Około 130 uczestników – dzieci, młodzież i instruktorzy – wyruszyło w podróż śladami niezwykłych kobiet, harcerek więzionych w obozie Ravensbrück.

Celem wydarzenia nie był bieg, ale uczestnictwo w terenowej lekcji historii, które stało się zarazem przypomnieniem, że wolność, solidarność i odwaga są fundamentami, których nie wolno zaniedbać.
CZYTAJ DALEJ

Bp Stułkowski o św. Stanisławie Kostce: konsekwencja prowadzi do świętości

2025-09-18 15:04

[ TEMATY ]

św. Stanisław Kostka

bp Szymon Stułkowski

konsekwencja

Karol Porwich/Niedziela

Rozpoznać wolę Bożą w swoim życiu, stać się jej posłusznym i realizować ją w codzienności - to jest tajemnica powołania do świętości. I to się udało świętemu Stanisławowi - mówił bp Szymon Stułkowski w płockiej katedrze. W liturgiczne wspomnienie św. Stanisława Kostki, głównego patrona diecezji, biskup płocki przewodniczył Mszy św., która zainaugurowała ogólnopolską konferencję naukową o historii diecezji, w roku 950-lecia jej istnienia.

Biskup podkreślił, że świętość dojrzewa w codziennych decyzjach.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję