Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Polskie spotkanie

Rada Administracyjna Fundacji Jana Pawła II

Poranną Eucharystią rozpoczęło się 30 stycznia br. przy grobie św. Jana Pawła II spotkanie Rady Administracyjnej Fundacji Jana Pawła II w Rzymie. Mszy św. przewodniczył abp Marek Jędraszewski, a koncelebrowali: kard. Stanisław Dziwisz, kard. Stanisław Ryłko, abp Józef Kowalczyk, ks. prał. Paweł Ptasznik, ks. Jan Strzałka, ks. Eric Orzech, o. Krzysztof Wieliczko oraz kilkunastu innych kapłanów. Wśród wiernych byli świeccy członkowie rady: Wojciech Halarewicz, Henryk Sala, Henryk Rogowski i Ryszard Krzyżanowski.

Rada powołana przez Jana Pawła II miała za cel promować różnorodne inicjatywy o charakterze edukacyjnym, naukowym, kulturalnym, religijnym oraz charytatywnym związane z jego pontyfikatem. Pierwszą misją fundacji stało się zbieranie dokumentacji i rozpowszechnianie magisterium Jana Pawła II – zajmuje się tym przede wszystkim Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu z imponującą biblioteką i muzeum. Drugim ważnym polem działania fundacji jest formowanie intelektualnych elit Europy Wschodniej – fundacja przyznaje stypendia studentom dawnych państw komunistycznych i w ten sposób umożliwia im studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II oraz na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Zgodnie ze statutami, fundacją kieruje arcybiskup metropolita krakowski. Od 2017 r. na jej czele stoi abp Marek Jędraszewski, natomiast Radzie Administracyjnej Fundacji przewodniczy kard. Stanisław Ryłko. Spotkanie odbyło się w Rzymie w Domu Polskim przy Via Cassia.

Włodzimierz Rędzioch

***

Audiencja Generalna

Słowo Boże jest drogowskazem

Trzeba, aby usłyszane podczas Mszy św. słowo Boże przechodziło do codziennego życia – powiedział 31 stycznia br. Ojciec Święty podczas audiencji generalnej. Kontynuując cykl katechez o Eucharystii, mówił o stanowiącej jej integralną część Liturgii Słowa. Przestrzegł przed niedozwolonymi improwizacjami i zastępowaniem tekstów biblijnych innymi.

Franciszek podkreślił, że podczas Liturgii Słowa sam Bóg przemawia do swego ludu, a my Go wysłuchujemy, aby następnie wprowadzać w życie to, co usłyszeliśmy. Dlatego konieczne jest uważne wsłuchiwanie się w słowa zarówno Starego, jak i Nowego Testamentu, ponieważ w nich jest głoszona przez Kościół tajemnica Chrystusa.

Ojciec Święty zauważył, że słowo Boże jest dla chrześcijan drogowskazem. Domaga się ono, by zostało przyjęte sercem i przyniosło owoce. – Działanie Ducha Świętego, który sprawia skuteczność reakcji, potrzebuje serc, które pozwalają, aby nad nimi pracowano i je uprawiano, aby to, co zostało usłyszane podczas Mszy św., przechodziło do codziennego życia – podkreślił na zakończenie swej katechezy papież Franciszek.

KAI

***

Ojciec Święty do Polaków

Uważnie słuchajcie Bożego słowa

Witam serdecznie polskich pielgrzymów.

Reklama

Bracia i siostry, uczestnicząc we Mszy św., bądźcie uważnymi słuchaczami Bożego słowa. Niech ono was formuje i przemienia. Niech kształtuje życie waszych rodzin, a szczególnie inspiruje wychowanie dzieci i młodzieży. Bądźcie głosicielami tego słowa, gdziekolwiek jesteście. Nie lękajcie się mówić o Bogu, o sprawach wiary, o Kościele. Umacniajcie się wzajemnie w wierze, trwając konsekwentnie w nauce Chrystusa. Z serca wam błogosławię.

RV

Audiencja generalna, 31 stycznia 2018 r.

***

23 Lutego 2018

W intencji pokoju

W niedzielę 4 lutego br., po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” z wiernymi zgromadzonymi na Placu św. Piotra w Rzymie, Ojciec Święty ogłosił dzień modlitw o pokój. Powiedział m.in.: – W obliczu tragicznego przedłużania się konfliktów w różnych częściach świata zachęcam wszystkich wiernych do udziału w specjalnym dniu modlitwy i postu w intencji pokoju – 23 lutego, w piątek pierwszego tygodnia Wielkiego Postu. Ofiarujemy go szczególnie za mieszkańców Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego. Podobnie jak przy innych okazjach zapraszam także braci i siostry niekatolików i niechrześcijan do przyłączenia się do tej inicjatywy w sposób, jaki uznają za najbardziej stosowny.

RV

***

Drzewa oliwne na cześć papieża

Audiencja dla Żydów

Franciszek przyjął 30 stycznia br. w Watykanie przedstawicieli Światowego Kongresu Żydów (WJC). Jego przewodniczący Ronald S. Lauder podziękował Papieżowi za jego zaangażowanie na rzecz pokoju na Bliskim Wschodzie, za potępienie antysemityzmu i umacnianie relacji katolicko-żydowskich. W komunikacie WJC po spotkaniu czytamy, że „w dowód wdzięczności za to zaangażowanie Światowy Kongres Żydów zasadzi w Izraelu 18 drzew oliwnych na cześć papieża”.

KAI

***

Z Twittera papieża Franciszka

Dobra, podobnie jak miłości, sprawiedliwości i solidarności nie osiąga się raz na zawsze, trzeba je zdobywać każdego dnia.

2018-02-07 10:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oświadczenie Jezuitów ws. Krzysztofa Dzieńkowskiego

2025-02-27 20:18

[ TEMATY ]

oświadczenie

jezuici

M.K.

Jezuicki kleryk znany z działalności w Internecie jako "krzychu jezuita" oświadczył, że zdecydował się odejść z zakonu i ożenić się. Jezuici w oświadczeniu wskazali, że nie poprosił on jeszcze o dymisję z zakonu i dopóki jej nie otrzyma, jest nadal związany wieczystymi ślubami zakonnymi.

"Dotychczasowa działalność Krzysztofa Dzieńkowskiego wpisywała się w głoszenie kerygmatu typowe dla grup charyzmatycznych i nie była monitorowana co do treści przez przełożonych zakonnych. Niepokoi jednak jego zdecydowane powoływanie się na Ducha Świętego w celu uzasadnienia podejmowanych decyzji i wyrażanych opinii. Krzysztof nie ma misji kanonicznej, która pozwalałaby mu na nauczanie w imieniu Kościoła. Nie otrzymał też do tej pory żadnych święceń" - czytamy w oświadczeniu.
CZYTAJ DALEJ

Klinika Gemelli: wizyta kierownictwa Sekretariatu Stanu

2025-03-02 13:31

[ TEMATY ]

wizyta

papież Franciszek

kard. Pietro Parolin

klinika Gemelli

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Papież Franciszek przyjął dziś rano w swoim apartamencie w klinice Gemelii sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, kardynała Pietro Parolina i substytuta do spraw ogólnych arcybiskupa Edgara Peñę Parrę - podają źródła watykańskie. Była to ich druga wizyty w Klinice Gemelli w ostatnich dniach. Wiadomość tę potwierdził rzecznik Watykanu Matteo Bruni.

Papież, po nocnym odpoczynku - podały źródła watykańskie - obudził się, wypił kawę, poczytał gazety i kontynuuje leczenie. Nowe informacje medyczne spodziewane są dziś wieczorem, ale nie jest wykluczone, że w najbliższych dniach zorganizowane zostanie spotkanie zespołu medycznego leczącego papieża z dziennikarzami. Ojciec Święty - według tych samych źródeł watykańskich - nie jest przykuty do łóżka, ale nadal potrzebuje pomocy, aby się poruszać.
CZYTAJ DALEJ

Francja: wychowanie seksualne łamie prawo - wniosek o jego wycofanie ze szkół

2025-03-03 14:02

[ TEMATY ]

Francja

wychowanie seksualne

złamanie prawa

Adobe Stock

Program wychowania seksualnego jest niezgodny z prawem, uważają francuskie organizacje

Program wychowania seksualnego jest niezgodny z prawem, uważają francuskie organizacje

Program wychowania seksualnego we Francji jest niezgodny z prawem, uważają Stowarzyszenie Obrony Praw Dzieci Juristes pour l’enfance oraz Syndykat Rodzin. Zaskarżyły one ogłoszony w ubiegłym miesiącu nowy program wychowania seksualnego do Rady Stanu, która jest we Francji najwyższym organem sądownictwa administracyjnego. „Jesteśmy pewni, że program ten zostanie odrzucony, jeśli sędzia zweryfikuje jego zgodność z prawem” - mówi Matthieu Le Tourneur ze stowarzyszenia Juristes pour l’enfance.

Rozmawiając z tygodnikiem Famille Chrétienne podkreśla on, że program wychowania seksualnego nie szanuje prywatności i życia rodzinnego.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję