Za wzorem św. Faustyny poszli spadkobiercy św. Maksymiliana. – Chcemy ofiarować Maryi kosz z 9 tys. róż – mówi o. Mirosław Kopczewski, wikariusz Niepokalanowa. – Przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przez 9 dni, od 29 listopada do 7 grudnia, w kaplicy św. Maksymiliana w Niepokalanowie odprawimy 5 całych Różańców z rozważaniami. Każdy dzień nowenny to 14 godzin modlitwy, od 7.00 od 21.00, w 5 blokach po 2 godziny. Codziennie o 15.00 odprawiona będzie Koronka do Bożego Miłosierdzia i Eucharystia, a dni zakończy Apel Jasnogórski. Wszystko to przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, tuż obok maleńkiego pokoiku, w którym mieszkał św. Maksymilian.
9 tysięcy Pozdrowień Anielskich
Dlaczego franciszkanie mówią z uśmiechem o koszu róż dla Niepokalanej? – Każdy blok modlitwy to 4 części Różańca, po 200 razy „Zdrowaś Maryjo”, a 5 bloków stanowi 1000 „Zdrowaś”. Pomnożone przez 9 dni da 9 tys. Pozdrowień Anielskich – tłumaczy o. Mirosław. – To będzie nasz dar serca dla Niepokalanej, wyraz miłości, taki duchowy kosz róż, gdzie każde „Zdrowaś Maryjo” to jedna róża.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Pomysł zrodził się w maju tego roku, z inspiracji św. Faustyny i lektury pism św. Maksymiliana, który w 1937 r. pisał: „Słyszymy często o «tygodniu morza», «gór», «oszczędności» itp. Dlaczego by nie urządzić tygodnia Milicji Niepokalanej? Niech np. nowenna do Niepokalanej będzie takim tygodniem MI”. Maksymilian nie byłby sobą, gdyby nie dał od razu gotowej instrukcji, jak wykonać zamierzony pomysł: „Wszelkie środki, byle godziwe (...); lecz wiele też zależeć będzie od większej lub mniejszej gorliwości”. Dodał też: „Wszyscy bez wyjątku ocknijmy się do roztropnej gorliwości o zbawienie i uświęcenie naszych bliźnich czy bliskich, czy też dalekich (…) przez Niepokalaną, Pośredniczkę wszelkiej łaski nawrócenia i uświęcenia”. A św. Faustyna ze stron „Dzienniczka” zachęca: „Dla chcącego – nic trudnego.”
Tryumf Niepokalanego Serca
Nowenna ma intencję główną: o tryumf Niepokalanego Serca Maryi w Polsce i na świecie. – Razem ze św. Faustyną i św. Maksymilianem dziękujemy Bogu za Niepokalane Poczęcie Maryi i prosimy o Jej tryumf na całym świecie – mówi wikariusz Niepokalanowa.
Intencje dodatkowe stanowią m.in. prośby o pokój w Polsce i na świecie; o jedność w Kościele; za Ojczyznę; za rządzących; o ochronę prawną ludzkiego życia; o nawrócenie nieprzyjaciół Kościoła. Każdy może też dołączyć swoje intencje, składając je w koszyczku przed ołtarzem.
Organizacja jak... w Niepokalanowie
Planowana nowenna jest dużym wyzwaniem organizacyjnym, ale przecież ten właśnie klasztor słynie z organizacji na najwyższym poziomie. Franciszkanie opracowali szczegółowy plan nowenny, np. godzinne przerwy między blokami modlitewnymi – na odpoczynek, posiłek, cichą modlitwę.
Rycerze Niepokalanej w czarnych habitach rozesłali zaproszenia po całej Polsce, ale czasu jest mało, więc wszyscy są proszeni o rozpowszechnianie tej wieści. Bracia pomyśleli też o osobach, które nie dojadą w tych dniach do Niepokalanowa. – Stworzymy możliwość dołączenia do modlitwy drogą internetową, przez transmisję wideo on-line wprost z kaplicy św. Maksymiliana – mówi o. Mirosław.
Stara kaplica
Miejscem nowenny będzie kaplica św. Maksymiliana, tzw. Stara kaplica – pierwszy budynek wybudowany na polach podarowanych braciom przez księcia Jana Druckiego-Lubeckiego. Tu w listopadzie 1927 r. przybył z Grodna o. Maksymilian ze swoim rodzonym bratem o. Alfonsem oraz 18 innymi braćmi. Tu w 10 lat po powstaniu Rycerstwa Niepokalanej w Rzymie Maryja dała swoim rycerzom miejsce na nowy klasztor i wydawnictwo z ogromnymi pespektywami. Bardzo szybko obok kaplicy powstały nowoczesne hale drukarskie i skromne cele zakonników, których liczba przekraczała 700, czyniąc wspólnotę największym zakonem na świecie. Tu, w kaplicy, modlili się czterej mniej znani męczennicy II wojny: o. Pius Bartosik, o. Antonin Bajewski, br. Tymoteusz Trojanowski i br. Bonifacy Żukowski.
Gościnne progi teresińskiej ziemi
Niepokalanów szeroko otwiera swoje progi na przyjęcie pielgrzymów pragnących dołączyć do nowenny osobiście. – Niech nikt, kto ma pragnienie tej modlitwy w sercu, nie martwi się o nocleg czy posiłek – zaprasza o. Mirosław na wszystkie dni nowenny lub na jeden dzień.
W sprawie noclegów i posiłków w Domu Rekolekcyjnym w Niepokalanowie proszę dzwonić (46 864 21 61 lub 609 879 742) bądź pisać pod adresem: poczta@niepokalanow.pl .