Reklama

Niedziela Lubelska

Po śladach św. Jana Pawła II

Niedziela lubelska 46/2017, str. 6

[ TEMATY ]

parafia

odpust

Paweł Wysoki

Roman Orlewski otrzymał medal „Lumen Mundi”

Roman Orlewski otrzymał medal „Lumen Mundi”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. św. Jana Pawła II w Lublinie 22 października przeżywała uroczystości odpustowe ku czci patrona. W murach wznoszonej świątyni na modlitwie pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika zgromadzili się parafianie i goście.

W papieskiej wspólnocie

Reklama

– Dziękujemy za Kościół, który wychowuje do świętości realizowanej w różnych powołaniach życiowych, i za patrona, który budzi nadzieję, uczy wiary i miłości na wzór miłości miłosiernej Chrystusa. Dziękujemy za dar życia i świętości Jana Pawła II i prosimy o błogosławieństwo na czas upiększania naszej świątyni materialnej i duchowej – mówił we wprowadzeniu do Liturgii proboszcz ks. Grzegorz Trąbka. W imieniu parafian Ksiądz Proboszcz powitał Metropolitę, który w tym dniu przeżywał 6. rocznicę ingresu do katedry lubelskiej, a także kapłanów: ks. Janusza Kiełbasę – pierwszego budowniczego papieskiej świątyni oraz o. prof. Andrzeja Derdziuka OFM Cap., który duchowo przygotował mieszkańców Wrotkowa do uroczystości odpustowych. Wśród licznie zgromadzonych wiernych obecni byli darczyńcy i przedstawiciele władz miasta oraz architekt inż. Roman Orlewski z żoną Martą. Jak poinformował ks. Trąbka, w ostatnich dniach udało się doprowadzić do końca czynności związane z regulacją prawną terenu, na którym znajduje się kościół. Sprawnie przebiegają prace przy budowie ul. Emilii i Karola Wojtyłów, która będzie prowadzić do papieskiej świątyni. Ponadto w podpiwniczeniu kościoła zostało oddane do użytku Parafialne Centrum Duszpasterskie. Dzięki modlitwie i ofiarności darczyńców powstały tam dwie sale spotkań, sala konferencyjna oraz poradnia życia małżeńskiego i rodzinnego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Talent i wiara

Odpustowa Eucharystia, sprawowana niemal dokładnie w 10. rocznicę poświęcenia krzyża i celebrowania pierwszej Mszy św. na Wrotkowie, była okazją do uhonorowania inż. Romana Orlewskiego medalem „Lumen Mundi”. To odznaczenie przyznawane jest z inicjatywy abp. Józefa Życińskiego osobom świeckim zaangażowanym w życie Kościoła w Lublinie. Tym razem z rąk abp. Stanisława Budzika otrzymał je architekt kościoła. Jak w laudacji powiedział ks. Janusz Kiełbasa, jego spotkanie z architektem było opatrznościowe. – Przed 45 laty szukałem architekta, który zaprojektowałby świątynię dla parafii Kosarzew. Gdy zapukałem do drzwi jego mieszkania w Rzeszowie, wiedziałem, że już nie muszę szukać, bo znalazłem osobę, która nie tylko posiada wielki talent, ale też głęboką wiarę – podkreślał Ksiądz Prałat. Inż. Orlewski zaprojektował kilkanaście kościołów w naszej archidiecezji, m.in. w Borzechowie, a w skali Polski południowo-wschodniej kilkadziesiąt. Kościół na Wrotkowie powstał z inspiracji słowami św. Jana Pawła II: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”. Bryła nawiązuje do zstępującej z nieba gołębicy, a w środku wyraźnie widać odniesienie do 7 darów Ducha Świętego. – Kościoły mogą projektować niewierzący architekci, ale tam nie ma sacrum. Dziękuję Bogu za dar wiary inż. Orlewskiego i jego rodziny. On żyje Bogiem i dlatego projektowane przez niego świątynie są pełne Bożego ducha – mówił ks. Kiełbasa. Wręczając medal wzruszonemu do łez inżynierowi, abp Budzik błogosławił na trud pomnażania dobra i piękna. – Dziękujemy Romanowi Orlewskiemu za zaangażowanie w tworzeniu przestrzeni sakralnej, projektowane kościoły i inne dzieła wynikające z postawy odpowiedzialności z Kościół. Możemy do niego odnieść słowa: Jesteś źródłem światła w świecie – podkreślał Pasterz. W odpowiedzi inż. Orlewski mówił: – Jestem wzruszony tym wyróżnieniem. W pracy i w życiu przyświeca mi idea bycia wiernym Kościołowi i św. Janowi Pawłowi II.

Zaufał Chrystusowi

W homilii abp Stanisław Budzik nawiązał do najważniejszego pytania, jakie Jezus zadał swoim uczniom: Za kogo Mnie uważacie? Podkreślał, że w opinii św. Jana Pawła II było to najważniejsze pytanie, jakie na przestrzeni dziejów zostało skierowane do człowieka. – Papież od samego początku koncentrował nauczanie wokół tajemnicy Jezusa Chrystusa, jedynego Odkupiciela człowieka. Zaufał Chrystusowi z całego serca, chociaż przeczuwał, że przyjmując „wyrok konklawe”, będzie musiał spotkać się z cierpieniem, niezrozumieniem, bólem – mówił Ksiądz Arcybiskup. Jak przypomniał, według słów papieża Benedykta XVI, całe życie jego poprzednika było odpowiedzią na zaproszenie Chrystusa: „Pójdź za Mną”. – Jan Paweł II z ufnością Maryi nieustannie odpowiadał Bogu „tak”. Na brzegach życia, jak w oazowej piosence, pozostawił wiele barek: teatru i kariery aktorskiej, studiów polonistycznych, kajaków i czasu wolnego spędzanego z młodzieżą, wreszcie barkę ojczystej ziemi, by stać się obywatelem świata z sercem otwartym na wszystkich ludzi – mówił Ksiądz Arcybiskup. – Za każdym razem było to wezwanie do głębszej wiary i większej odpowiedzialności. Odmienił serce świata oraz bieg historii na przełomie tysiącleci. Stał się symbolem i przewodnikiem dla wierzących i niewierzących; papieżem, którego wkład stał się decydujący dla obalenia komunizmu i doktryn zmierzających do przekreślenia wolności i godności człowieka. Odmieniał ludzkie serca – przypominał Metropolita. W dzień liturgicznego wspomnienia Jana Pawła II abp Budzik dziękował Bogu za dar Ojca Świętego, „w którego życiu zajaśniała dobroć Boga Ojca, chwała Chrystusowego krzyża i piękno ducha miłości”. Wspólnotę, której patronuje święty papież, Ksiądz Arcybiskup pozostawił z wezwaniem, by otwierała serca na dar Bożej miłości, wyciągała ręce do bliźnich w geście przebaczenia i miłości oraz nie szczędziła stóp, by iść w świat z Dobrą Nowiną.

2017-11-08 11:46

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jakubowy kościół świętował 400 lat konsekracji

Niedziela kielecka 50/2018, str. III

[ TEMATY ]

parafia

św. Jakub Apostoł

WD

Dziękczynna Msza św. jubileuszowa

Dziękczynna Msza św. jubileuszowa

– Od czterystu lat to miejsce jest święte i wyjątkowe dla wiernych tutejszej parafii, której patronuje św. Jakub Apostoł Starszy – mówił bp Jan Piotrowski, który przewodniczył 18 listopada dziękczynnej Mszy św. w kościele szczaworyskim, do zgromadzonych licznie parafian i wielu gości świętujących doniosły jubileusz

Biskupa powitali proboszcz parafii ks. Stanisław Kondrak oraz Anna Gunia i Krzysztof Dziarmaga. W nawiązaniu do jubileuszu w homilii bp Jan mówił o wartości sakramentu chrztu świętego. – Tutaj, wśród skromnego ludu tej ziemi, wiara była przekazywana z pokolenia na pokolenie. Od wieków udzielany był sakrament chrztu, który wiązał ochrzczonych z Bogiem i wszczepiał ich we wspólnotę Kościoła, by byli świadkami Jezusa Chrystusa. Chrzest jest żywą rzeczywistością naszego życia i bramą otwierającą dostęp do źródła Bożej łaski – przypomniał zgromadzonym biskup. Mówił „o owocach z rzucanego w ludzkie serca ziarna Dobrej Nowiny, która dokonywała się dzięki posłudze kolejnych proboszczów i wikariuszy”. Zaznaczył, że „każdy, kto żyje Słowem Bożym i łaską sakramentów świętych, zawsze jest bogaty w duchowe dobra, na których ciąży hipoteka społeczna”. Dlatego – jak podkreślał – powinien głosić Chrystusa. Dodał, że chrześcijanin powinien rozpoznawać znaki czasu, bo „ostatecznie każdy człowiek zmierza do spotkania z Synem Człowieczym”. W tym kontekście apelował też do zebranych: „nie pozwólmy zatrzymać się konsumpcyjnej i rozrywkowej przestrzeni życia, ale żyjmy ze świadomością nadziei, że Bóg jest naszym dziedzictwem i przeznaczeniem”. Przypomniał także wszystkim, że szczaworyska świątynia jest miejscem szczególnego kultu Maryi. Odniósł się również do wielkiego wysiłku parafian i proboszcza ks. Stanisława Kondraka, dzięki którym kościół odzyskał dawny blask.
CZYTAJ DALEJ

Jak odnoszę się do siebie samego po zrobieniu jakiegoś błędu?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mt 12, 1-8.

Piątek, 18 lipca. Dzień powszedni albo wspomnienie św. Szymona z Lipnicy, prezbitera
CZYTAJ DALEJ

Jutro przypada 1700. rocznica rozpoczęcia Soboru Nicejskiego

2025-07-18 16:12

[ TEMATY ]

Sobór Nicejski

1700. rocznica

wikipedia/Francesco Gasparetti from Senigallia, Italy

Wnętrze wybudowanej za panowania Konstantyna bazyliki w Rzymie, współcześnie Basilica dei Santi Silvestro e Martino ai Monti. Według tradycji spotkali się w niej biskupi Italii, aby uzgodnić wspólne stanowisko przed obradami w Nicei.

Wnętrze wybudowanej za panowania Konstantyna bazyliki w Rzymie, współcześnie Basilica dei Santi Silvestro e Martino ai Monti. Według tradycji spotkali się w niej biskupi Italii, aby uzgodnić wspólne stanowisko przed obradami w Nicei.

Jutro przypada 1700. rocznica rozpoczęcia Soboru Nicejskiego - pierwszego soboru chrześcijaństwa. Przyjęto na nim wyznanie wiary, potwierdzające bóstwo Chrystusa w sporze arianami, a także ustalono wspólną dla całego Kościoła datę Wielkanocy.

Pierwsze historii zgromadzenie wszystkich biskupów Kościoła, zwołane przez cesarza Konstantyna, trwało od 19 do 25 lipca 325 roku w pałacu cesarskim w Nicei (dzisiejszy Iznik w Turcji). Dokładna liczba jego uczestników nie jest znana, ale historycy na ogół przyjmują, że było ich około 220. Oprócz biskupów, byli wśród nich także przedstawiciele tych biskupów, którzy nie mogli przyjechać osobiście: tzw. chorepiskopi (dosłownie: biskupi wiejscy, reprezentujący biskupa w odległych częściach diecezji - pierwowzór dzisiejszych biskupów pomocniczych), prezbiterzy i diakoni, którzy mieli prawo głosu w imieniu swoich biskupów. Tak było w przypadku biskupa Rzymu - Sylwestra, który nie przybył do Nicei, lecz wysłał w swoim imieniu dwóch prezbiterów: Witona i Wincencjusza. Pracom soboru przewodniczył biskup Hozjusz z Kordoby, w dzisiejszej Hiszpanii.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję